Akcja specjalna ORLEN WYŚCIG NARODÓW
Włoski kolarz Francesco Busatto wygrał 3. etap ORLEN Wyścigu Narodów, ze słowackiego miasteczka Levoca do Strbskiego Plesu, u podnóża Tatr, liczący 124 km. Tuż za zwycięzcą młodzieżowego Liege - Bastogne - Liege, linię mety minął Gal Glivar ze Słowenii, a trzeci był Hiszpan Carlos Canal. Najlepszy z Polaków - Marek Kapela uplasował się na 23. miejscu. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Duńczyk Nikolaj Mengel. W klasyfikacji drużynowej prowadzi Francja. Od jutra, ścigamy się już w Polsce… Koniec wyścigu w niedzielę, w okolicach hotelu Arłamów.

Podczas 3. etapu ORLEN Wyścigu Narodów kolarze mieli do pokonania 124 km z finiszem pod górę na wysokości 1347 metrów w Strbskim Plesie. Na około 15 km, na atak zdecydował się Jakub Musialik z Tarnovii Tarnowo Podgórne. Polak w pewnym momencie miał nawet 30 sekund przewagi nad peletonem, ale próba ucieczki szybko została zlikwidowana. Na 30 km zaatakował Amerykanin Cole Kessler, który podczas pierwszego etapu na Węgrzech zajął trzecie miejsce. Jego przewaga rosła z każdym kilometrem. Na próbę dogonienia Jankesa zdecydował się Norweg Kasper Heggo. Na 38 km jego strata do lidera wynosiła 40 sekund, miał jednocześnie 50 sekund przewagi nad peletonem.

Cole Kessler nie zamierzał zwalniać tempa, coraz bardziej zwiększał przewagę nad goniącym go rywalem oraz peletonem. Tuż przed 50 km jego przewaga nad Norwegiem wynosiła 50 sekund, a 3 minuty nad resztą stawki. Na 50 km trasy usytuowana została specjalna górska premia BUKOVINA Resort. Amerykanin wygrał pierwszą premię podczas tegorocznej edycji Wyścigu Narodów, ale niedługo później dogonił go Kasper Heggo. Różnica prowadzącej dwójki nad peletonem wynosiła 3 minuty i 20 sekund.

Po 90 km ich przewaga stopniała do 2 minut i 20 sekund, na kolejnych kilometrach peleton w dalszym ciągu odrabiał straty. 28 kilometrów przed metą ucieczka, przy pogarszających się warunkach atmosferycznych i padającym deszczu została zlikwidowana.

Na finałowym podjeździe pod Strbskie Pleso, na ataki zdecydowali się reprezentanci m.in. Kazachstanu, Łotwy i Hiszpanii. Reprezentant Hiszpanii Diego Uriarte zyskał 15 sekund przewagi na ostatnich kilometrach, ale tuż przed metę został dogoniony przez peleton. Ostatecznie wygrał Włoch Francesco Busatto, drugi był Słoweniec Gal Glivar, trzeci Hiszpan Carlos Canal. Najlepszy z Polaków, Marek Kapela zajął 23. miejsce. Etap na Słowacji ukończyło 123 kolarzy, ze 128, którzy wystartowali (m.in. Francuz Paul Magnier nie zmieścił się w limicie czasu).

ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach: na Węgrzech i na Słowacji oraz w Polsce. Startują w nim najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata. Po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. Na starcie stanęło 25 ekip, w tym 22 reprezentacje narodowe (m.in. Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, USA i W. Brytanii) oraz 3 rodzime drużyny zaproszone przez Lang Team (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Klub Kolarski Tarnovia i Lubelskie Perła Polski).

Wyścig potrwa do najbliższej niedzieli, 28 maja, z metą w okolicach hotelu Arłamów w sercu Bieszczad. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.

… 21. Lubelskie Perła Polski +43:26

Materiał oryginalny: ORLEN Wyścig Narodów. Włoch Francesco Busatto najszybszy na finiszu 3 etapu. Nikolaj Mengel z Danii wciąż liderem. Czas na polskie etapy - Sportowy24