Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochronka w Szalowej już po oficjalnym otwarciu. Gmina Łużna zyskała kolejny świetnie odnowiony budynek użyteczności publicznej

Lech Klimek
Lech Klimek
Było zwiedzanie odnowionego budynku, przemówienia a na koniec wspaniały koncert
Było zwiedzanie odnowionego budynku, przemówienia a na koniec wspaniały koncert Lech Klimek
Historia Ochronki w Szalowej sięga 1947 roku, bo właśnie wtedy z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Pękali, rozpoczęto jej budowę. Budynek przez lata wiele stracił na swojej świetności, ale teraz po zakończeniu wszystkich przeprowadzonego tam wielkiego remontu do budynku powróciła szkoła muzyczna i przedszkole. Swoje miejsce ma tam również mająca osiemnastowieczne korzenie szalowska orkiestra dęta.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gruntowna modernizacja pozwoliła na dostosowanie obiektu do bieżących potrzeb. Docieplenie i nowa elewacja szalowskiej ochronki to tak naprawdę wisienka na torcie, bo oddany przez parafię gminie na 40 lat użytkowania budynek przeszedł całkowitą wewnętrzną metamorfozę. Teraz jest nowoczesny i na miarę oczekiwań mieszkańców.

Wójt wykonał zadanie

Na oficjalne spotkanie otwierające wyremontowaną ochronkę do salowej przyjechali liczni goście a wśród nich znaleźli się Krzysztof Klęczar, wojewoda Małopolski i Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, a także Maria Gubała starosta gorlicki, Mariusz Tarsa wójt gminy Łużna.

- Dzisiaj zamykamy pierwszy rozdział księgi pod tytułem Ochronka w Szalowej, księgi, która została otwarta w 1947 roku, a pierwsze słowa napisał mniej ksiądz Stanisław Pękala, ówczesny proboszcz w Szalowej, patron szkoły podstawowej - mówił Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Ale dzisiaj również otwieramy nowy rozdział tej księgi. Ten remont i to dzisiejsze wydarzenie. ta modernizacja to wszystko jest właśnie otwarciem takiego nowego rozdziału - dodał.

Ponad 5 lat temu, w czasie kampanii wyborczej do wyborów samorządowych w swoich mediach społecznościowych wójt napisał, że gmina Łużna powinna promować się poprzez szkołę muzyczną, powinna budować pozytywny obraz samorządu, który docenia działalność kulturalną swoich mieszkańców. Przypomniał też wtedy, szalowska Ochronka woła o natychmiastową pomoc i ratunek, że mieszkańcy Szalowej zasługują na to, by budynek Ochronki zyskał nowe oblicze.

- To było 5 lat temu, a dzisiaj szanowni państwo z dumą radością i wielkim wzruszeniem melduje wykonanie zadania - powiedział w czasie uroczystości Mariusz Tarsa.

Po przemówieniach koncert

Po odnowionym budynku gości oprowadzali użytkownicy, na parterze gdzie mieści się przedszkole, były to przedszkolaki, a na pietrze do sal szkoły muzycznej zapraszali jej uczniowie.

- Ten, wydawać by się mogło, niewielki budynek, będzie tętnił życiem - mówił Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski. - Co ważne, będzie to miejsce kultywowania tradycji gminy, w tym chociażby muzycznych. To one łączą pokolenia i inspirują. Gratuluję ukończenia inwestycji i życzę, by te piękne, odnowione sale zawsze wypełniał śmiech dzieci i młodzieży - podsumował.

Miłe słowa, zebrani usłyszeli też od Marii Gubały, starosty gorlickiego, której towarzyszył Stanisław Kaszyk, nie tylko wicestarosta, ale też sołtys Szalowej. Kilka słów do wszystkich zebranych powiedzieli też Witold Buszek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, Bogusława Śliwa, dyrektor przedszkola, Natalia Dusza, kierownik szlowskiej szkoły muzycznej oraz przedstawiciele instytucji nadzoru pedagogicznego i artystycznego nad oświatowymi. Nie zabrało też głosu proboszcza szlowskiej parafii a budynek symbolicznie poświecił ksiądz biskup.

Uczestnicy spotkania z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie części oficjalnej i na koncert Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, której to placówki filią jest szkoła w Szalowej. Orkiestrę poprowadził dr Stanisław Welanyk. Widzowie mieli też okazję wysłuchać mini koncertu Szalowskigo Zespółu Wokalnego oraz instrumentalnych prezentacji absolwentów szlowskiej szkoły muzycznej.

Co zrobionio

Warto przypomnieć również, że remont Ochronki to kilka etapów z których pierwszy to nowa konstrukcja, która powstała dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu możliwe było przeprowadzenie drugiego etapu prac, wykończeniowych. Wystąpiono również o środki do premiera. Otrzymana kwota z rezerwy to 430 000 zł, natomiast całość inwestycji to suma sięgająca prawie 3 milionów złotych.
Zrealizowano między innymi: przeróbkę instalacji elektrycznej, montaż opraw oświetleniowych, przewodów, instalacji odgromowej, instalacji oddymiania oraz fotowoltaicznej, zadania obejmujące instalacje sanitarne, instalację gazową, centralne ogrzewanie, instalację wodno-kanalizacyjną, a także wykonanie elewacji oraz wymianę stolarki. Wykonano parking oraz schody terenowe. Całość z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ochronka w Szalowej już po oficjalnym otwarciu. Gmina Łużna zyskała kolejny świetnie odnowiony budynek użyteczności publicznej - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto