Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem honorowym Elżbiety Witek, marszałek Sejmu

Lech Klimek
Lech Klimek
Pierwszym punktem spotkania w GCK będzie wręczenie nagród zwycięzcom Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz występ laureatów
Pierwszym punktem spotkania w GCK będzie wręczenie nagród zwycięzcom Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz występ laureatów
Tegoroczne gorlickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaplanowano na 27 lutego. Zaczną się o godzinie 13 w bazylice mniejszej, w której zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny oraz Żołnierzy Niezłomnych. Trzy godziny późnej w Gorlickim Centrum Kultury odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

Głównym organizatorem tych uroczystości jest Barbara Bartuś, posłanka na Sejm, a patronatem honorowym gorlickie uroczystości objęła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszym punktem spotkania w GCK będzie wręczenie nagród zwycięzcom Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz występ laureatów. Ten organizowany przez posłankę po raz siódmy konkurs ma w swoich założeniach wspierać wychowanie patriotyczne młodzieży, pogłębianie miłości ojczyzny i poszerzenie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśniach na przestrzeni dziejów.

- Chodzi też o przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, czasem zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych a tym samym pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodu – podkreśla Barbara Bartuś.

Dla wielu uczestników występ na gorlickiej scenie będzie prawdziwym debiutem przed liczną publicznością, jednak już na przesłuchaniach konkursowych pokazali, że naprawdę potrafią świetnie śpiewać, a trudny repertuar pieśni patriotycznych nie stanowi dla nich wyzwania.

Uczestnicy uroczystości wysłuchają też prelekcji przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącej tematyki święta. Dla gorliczan ten dzień bardzo silnie kojarzy się choćby z powojennym kapelanem szpitala powiatowego księdzem Władysławem Gurgaczem. W kaplicy gorlickiego szpitala wisi tablica przypominająca o tym wspaniałym człowieku. Ten kapłan i niezłomny żołnierz zginął od tzw. strzału katyńskiego - w tył głowy. Został aresztowany przez komunistów w 1949 roku i w pokazowym procesie skazano go na śmierć. Kapelan został potajemnie pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a jego szczątki odnaleziono dopiero w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.

Ostatnim punktem gorlickich obchodów będzie koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto