Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowica. Drewniane zabawki od Piotra Michniaka - betoniarka, cysterna, koparka, którymi chcą bawić się wszystkie dzieci

Halina Gajda
Halina Gajda
Piotr Michniak od 25 lat zajmuje się obróbką drewna. Nauczył się tego od swojego ojca Dymitra. Zaczął od tradycyjnych łyżek-kopystek, ale z czasem dołożył również zabawki
Piotr Michniak od 25 lat zajmuje się obróbką drewna. Nauczył się tego od swojego ojca Dymitra. Zaczął od tradycyjnych łyżek-kopystek, ale z czasem dołożył również zabawki Teodor Włosek, GOK Sękowa
Na początek historyczna pigułka. Niegdyś Bartne zajmowało się obróbką kamienia, Gładyszów słynął z wyrobu oleju lnianego, Łosie – mazi, a Nowica z łyżkarstwa. Piotr Michniak, jeden z dziedziców dawnych tradycji, właśnie tych łyżkarskich, od pewnego zaczął również działać w sektorze zabawkarskim. Drewniana potężna betoniara, cysterna, koparka czy samochodzik-garbusek naprawdę robią wrażenie, a co ciekawe – wygrywają z popularnymi klockami i czy innymi, często kosztownymi grami.

Do Piotra Michniaka z Nowicy, można trafić na wiele sposobów. Najprościej – wsiąść w samochód i pojechać do niego do domu. Większość mieszkańców powiatu gorlickiego zna go jednak z kiermaszów rękodzieła. Ostatnio jego prace pojawiły się w ośrodku kultury w Sękowej. Przynajmniej część dzieciaków zweryfikowała swoje marzenia, a za nimi listy do świętego Mikołaja, które dostały erratę: do listy życzeń dołączyły drewniane cacka pana Piotra. Dzieci, jak to one, zażądały jednak doprecyzowania niektórych szczegółów.
- Czy śmigło helikoptera na pewno się obraca – dręczyło pytanie sześcioletniego Antosia.

Rodzinne tradycje łyżkarskie

Piotr Michniak zapewnia ze śmiechem, że śmigło się kręci. Jakżeby inaczej. Dodaje też, że jeśli któryś dzieciak lubuje się w lotnictwie, to może jeszcze mu zaproponować samolot.

- Na pomysł, by zacząć robić zabawki wpadliśmy podczas któregoś z warsztatowych wyjazdów, które prowadzimy z łyżkarstwa – wspomina. - Pierwszy był samochodzik-garbusek – zdradza.

Zabawki są poddawane surowej recenzji dzieci pana Piotra, które mają swoje, czasem kategoryczne zdanie o wszystkim, co wyszło spod ręki rodzica. Mówią o swoich oczekiwaniach względem tychże zabawek. Ojciec rodziny więc skrzętnie stara się dopasować stylistykę i projekty do przedłożonej mu przez małych potomków koncepcji. Paleta propozycji, jak na niewielki rodzinny warsztat, jest naprawdę szeroka. Tym bardziej że Michniakowie zajmują się przede wszystkim rolnictwem i pszczelarstwem. Obróbka drewna to dodatkowa umiejętność, której nauczył pana Piotra ojciec Dymitr.

Żelaznymi punktami kolekcji dedykowanej dzieciom są oczywiście betoniarka, za nią cysterna z koparką oraz ciągnik z przyczepą. Znajdziemy też samochodziki, kaczuszkę na kółkach, kolorowego misia, a także wspomniany helikopter, a zaraz obok niego samolot. Cała niezwykłość tkwi w surowym drewnie.
- Staram się tak organizować pracę, by robić seriami – opowiada.

Tania postanowiła, że sękowskim przystankom przydałby się lekki lifting. Brudne belki pokrywają teraz barwne kwiaty. Zrobiło się miło i sympatycznie. Malować zaczęła po ucieczce do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy. Zdobi meble, kubki, talerzyki czy kuchenne deski

Tatiana: nigdy wcześniej nie malowałam, dopiero w Polsce, w ...

Trzonem są mimo wszystko łyżki, zwane też kopystkami Gdy mieszamy w garnku zupę, nie zdajemy sobie sprawy, że ta niby prosta łyżka, wcale taka prosta w wykonaniu nie jest. Chyba że kupuje się ją w sklepie, jako produkt maszynowy. Bo prawdziwa łyżka ma swoją duszę...
- Tradycyjne narzędzie do wyrobu takich łyżek to tak zwana tokarka sznurkowa - mówi tajemniczo. Owa tokarka to naprawdę archaiczne urządzenie: prosta drewniana jakby ława, na niej giętki pręt-kij leszczynowy z długim około dwumetrowym sznurkiem, który owija się wokół obrabianego przedmiotu. Pociągając, wprowadza się w ruch, umożliwiając tym samym obróbkę. Najlepsze na łyżkę jest drewno bukowe ze względu na twardość, a co za tym idzie - trwałość.
- Można również wykorzystać jaworowe, również twarde, ale łatwiejsze w obróbce niż to bukowe - zdradza łyżkarskie tajniki Piotr Michniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto