Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przejścia dla pieszych, maseczki dla potrzebujących i nowoczesne przystanki

Lech Klimek
Lech Klimek
Mateusz Książkiewicz/Łużna24
Gmina Łużna stawia na bezpieczeństwo. Przecinająca ją droga wojewódzka nr 997 już wielokrotnie była miejscem, gdzie dochodziło do tragedii. W wypadkach ginęli ludzie. Teraz ma być lepiej.

FLESZ - Ile czasu koronawirus może pozostawać na różnych przedmiotach

od 16 lat

Kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztowała modernizacja pierwszego przejścia dla pieszych właśnie na drodze wojewódzkiej.

Inteligentne oświetlenie

- To przejście nieopodal byłego sklepu „delikatesy” - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Jest tu spory ruch pieszych. Teraz będzie ich po zmroku widać z daleka – dodaje.
Prace modernizacyjne związane z przejściem dla pieszych w centrum Łużnej to nie tylko oznakowania na jezdni i nowe znaki drogowe. Jego główny zapewniający znacznie więcej bezpieczeństwa element to nowe bardzo nowoczesne oświetlenie.
- Zainstalowany u nas system można śmiało określić jako inteligentny – opowiada wójt. - Oświetlenie, jakie teraz u nas działa, samo dostosowuje się do sytuacji. W momencie, gdy do przejścia zbliża się osoba, chcąca przekroczyć drogę, lampy zaczynają świecić znacznie intensywniej. To dla kierowców bardzo wyraźny sygnał, że trzeba zmniejszyć prędkość i zachować jeszcze większą ostrożność, niż zwykle – dopowiada.
Modernizacja tylko tego jednego przejścia kosztowała około 40-kilku tysięcy złotych. Połowa tej kwoty pochodziła z budżetu gminy, a resztę dołożył zarząd Województwa Małopolskiego w ramach programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na małopolskich drogach wojewódzkich. Przejście w Łużnej to jedno z 50 zmodernizowanych w całej Małopolsce. Łącznie z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono na ten cel 1,5 mln zł.

- W kolejnym naborze zgłosiliśmy jeszcze dwa przejścia przy drodze wojewódzkiej - podkreśla Mariusz Tarsa. - To również bardzo newralgiczne punkty gdzie często dochodzi to niebezpiecznych sytuacji. Chcieliśmy przeprowadzić modernizację przejść w Biesnej i w Łużnej na Zaborówce koło szkoły – dodaje.

Gmina dostała już dofinansowanie na doświetlenie przejścia dla pieszych przy szkole nr 2 w Łużnej. To w Biesnej jest na liście rezerwowej, więc jeszcze i ono ma jeszcze szansę na modernizację. Droga nr 997 to też tak naprawdę wizytówka gminy, więc dba ona również nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o jej walory wizualne. Już wymieniono na niej trzy najbardziej zniszczone przystanki autobusowe. Pozostałe są jeszcze w dobrym stanie, więc gmina zwróciła uwagę na te przy drogach gminnych i powiatowych.
- Chcemy je sukcesywnie wymieniać – podkreśla wójt. - Niestety wiele z nich jest bardzo nadszarpniętych zębem czasu – dodaje.

Maseczki dla potrzebujących

Od wczoraj wszystkich nas obowiązuje przepis nakazujący w miejscach publicznych noszenie maseczek na twarzy. Tu też gmina pomyślała o swoich mieszkańcach.
- Dostaliśmy z urzędu gminy kilkaset maseczek – mówi Przemysław Wszołek, zastępca kierownika GOPS w Łużnej. - Zostały zakupione u lokalnego producenta. Są kolorowe i co bardzo istotne wielorazowe - dodaje.
Maseczki są dla osób starszych, samotnych i gorzej sytuowanych. To, co w tym przypadku najbardziej istotne to fakt, że GOPS rozdaje je bezpłatnie.
- Jest nimi naprawdę spore zainteresowanie - podkreśla Przemysław Wszołek. - Zostało ich już naprawdę niewiele, więc zapraszamy do naszej siedziby. Ta inicjatywa to wyjście naprzeciw tym wszystkim, którzy albo sami nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, albo najzwyczajniej w świecie mają inne pilniejsze potrzeby finansowe – dopowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto