Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsca w żłobkach powstaną w sześciu gminach naszego powiatru. Najwięcej będzie ich w gminie Biecz

Lech Klimek
Lech Klimek
Gmina Bobowa nie musi martwić się kłopotami z KPO
Gmina Bobowa nie musi martwić się kłopotami z KPO archiwum
Nowa edycja programu Maluch+ sprawie, że na terenie powiatu gorlickiego powstanie 151 nowych miejsc opieki nad maluchami. Na liście opublikowanie przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej znalazło się sześć gmin z naszego powiatu, do których powinno trafić ponad 5,6 miliona złotych.

Środki na nowe żłobki mają pochodzić zarówno z Krajowego Planu Odbudowy jak i z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Miliony na sprzęt i działanie

Gminą, która ma w planie utworzenie największej liczby miejsc, jest Biecz, gdzie w trzech lokalizacjach będzie ich aż 52.

- Nasz plan zakłada, że w Bieczu i Libuszy powstanie po 20 nowych miejsc a w Rożnowicach będzie ich 12 - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Dwie pierwsze lokalizacje to rozbudowa już istniejącej infrastruktury a w Rożnowicach konieczna będzie również przebudowa i dostosowanie już istniejących obiektów - dodaje.

Gmina ma dostać na te działania ponad dwa miliony złotych, a tempo prac na początek projektowych uzależnione jest oczywiście od terminu podpisania z ministerstwem umów dotyczących przekazania środków.

- Mamy nadzieje, że wszystkie miejsca powstaną do końca 2024 roku – podkreśla burmistrz. - Na miejscach, gdzie zamierzamy prowadzić prace, byli projektanci i rozpoczęliśmy z nimi wstępne rozmowy – dodaje.

W gminie Bobowa powstanie kolejnych 19 miejsc w już działającym żłobku w miejscowości Sędziszowa. Bobowa to jedyna gmina, w której finansowanie w całości ma pochodzić z FERS.

- Potrzebna będzie pewna adaptacja pomieszczeń, ale nie powinno to stanowić większych problemów – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Teraz będziemy mieć już 40 miejsc dla maluchów - dodaje.

Nowe miejsce

Moszczenica to gmina, w której dotychczas nie było nawet jednego miejsca żłobkowego

- Teraz się to zmieni – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy. - Pomieszczenia dla żłobka przygotowaliśmy w trakcie rozbudowy budynku urzędu gminy i samorządowego przedszkola. Teraz dostaliśmy zapewnienie środków zarówno na wyposażenie jak i na dzielność żłobka - dodaje.

Fundusze, o których mówi wójt, mają pochodzić z KPO, których dostępność nie jest jeszcze pewna. Jerzy Wałęga jednak patrzy z optymizmem w przyszłość.

- Oczywiście w tym przypadku konieczna będzie procedura przetargowa - mówi. - Mam nadzieje, że wszystko uda się tak zorganizować, by żłobek wystartował od 1 września tego roku - dodał.

Przetarg ma wyłonić dostawce potrzebnego dla placówki sprzętu, począwszy od łóżeczek, poprzez szafki, stoli, krzesełka a na wózkach dla dzieci kończąc.

Nowe żłobkowe miejsca powstaną też w gminach Lipinki i Gorlice oraz w stolicy powiatu Gorlicach.

Celem programu "Maluch+" jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki. Na program przeznaczono blisko 5,5 mld złotych zł ze środków europejskich oraz krajowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto