Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły spektakl Beskid bez kitu. Młodzi z Uścia pochwalili się tym, co wypracowali na warsztatach

opracowała Agnieszka Nigbor-Chmura
Spektakl Beskid bez kitu był efektem dwutygodniowych warsztatów teatralnych, które odbyły się w Uściu Gorlickim
Spektakl Beskid bez kitu był efektem dwutygodniowych warsztatów teatralnych, które odbyły się w Uściu Gorlickim Maria Kołak
Wczoraj w Łosiu odbył się niezwykły spektakl. Beskid bez kitu. To efekt dwutygodniowych, letnich warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy, pod okiem profesjonalnych instruktorów, pracowali nad tekstem w oparciu o książkę "Beskid bez kitu", która opowiada o przyrodzie, tradycjach i kulturze Łemków. Uczestnicy spektaklu mieli okazję przemieść się w rzeczywistość lat 60. XX wieku.

Do projektu zatrudniono lokalnych instruktorów. Reżyserką i scenarzystką przedstawienia była Monika Babula, aktorka mieszkająca na terenie gminy Uście Gorlickie, która od roku prowadzi tam międzypokoleniową grupę teatralną Plemię. Instruktorką wokalną - Julia Doszna, łemkowska pieśniarka. Zajęciami muzycznymi zajął się łemkowski muzyk Mirosław Bogoń a scenografią do spektaklu - osobiście Maria Strzelecka - autorka książki.

- Chcieliśmy przybliżyć polskim dzieciom temat historii i kultury Łemków, wprowadzić ich w świat lokalnej przyrody i tradycji. Akcja książki Marii Strzeleckiej dzieje się na naszych terenach, w latach 60-tych, więc od razu wydała nam się trafnym wyborem - - opowiada Monika Babula reżyserka spektaklu. - Zależało nam na historii, która będzie im bliska i dotyczy ich najbliższych sąsiadów. Często temat ten jest pomijany lub zwyczajnie obcy młodym lokalnym mieszkańcom. Potrzeba opowiedzenia o tym językiem teatralnym okazała się    wręcz niezbędna. Dzieci weszły w tę historię z ogromnym zaangażowaniem - dodaje.

Organizatorom zależało na profesjonalnym poziomie warsztatów, których finałem był spektakl, dlatego zaprosili do współpracy najlepszych.
- Udział autorki książki też bardzo podniósł prestiż tego wydarzenia. Zawsze kładziemy też nacisk na walor integracyjny tego typu aktywności dla dzieci. Zawiązały się nie tylko nowe przyjaźnie ale ujawniły się piękne talenty, a przecież temu służy w gminie dom kultury. Cieszy nas bardzo zaangażowanie uczestników ale i otwartość Dyrektora GOK w Uściu Gorlickim, jak i całej rady gminy, która poparła nasz pomysł - mówi Marlena Moździńska, koordynatorka projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto