Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpierw ASF stwierdzone u dzika odstrzelonego w Męcinie Małej, a teraz padnięte zwierzę w Sękowej. Wirus rozprzestrzenia się

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Lekarz weterynarii wyznaczył zagrożone strefy, czujni muszą być rolnicy. To ważna informacja przede wszystkim dla hodowców świń, ale i dla każdego, kto lubi las.
Lekarz weterynarii wyznaczył zagrożone strefy, czujni muszą być rolnicy. To ważna informacja przede wszystkim dla hodowców świń, ale i dla każdego, kto lubi las. Paweł Chwał
Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził ognisko afrykańskiego pomoru świń u znalezionego w lesie na terenie Sękowej dzika. To już drugi taki przypadek w powiecie gorlickim w ostatnim miesiącu. Różnica jest tylko taka, że pierwsze zwierzę zostało odstrzelone przez myśliwych, a drugie padło, najpewniej w wyniku choroby.

Zakażenie potwierdziło specjalistyczne laboratorium weterynaryjne w Puławach.W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii w Gorlicach uruchomił całą procedurę. Przede wszystkim wyznaczył obszary – zapowietrzony, w promieniu trzech kilometrów od miejsca ustrzelenia zwierzęcia oraz zagrożony, który z kolei obejmuje teren od 3 do 10 kilometrów. Trzeba tutaj podkreślić, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia, ale na baczności powinni się mieć gospodarze, którzy hodują trzodę chlewną. Ta bowiem w starciu z wirusem nie ma wielkich szans.

- We wskazanych obszarach mamy dziewięć gospodarstw, w których takie hodowle są prowadzone – informuje nas lek.wet. Marcin Przybycień, powiatowy lekarz weterynarii w Gorlicach.

Trzy ze wspomnianej dziewiątki są większe, w pozostałych przypadkach jest to hodowla na własne potrzeby.
- Właściciele są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji – podkreśla.

Lekarz weterynarii wyznaczył zagrożone strefy, czujni muszą być rolnicy. To ważna informacja przede wszystkim dla hodowców świń, ale i dla każdego, kto lubi las. Jeśli w najbliższym czasie właśnie w czasie spaceru po lesie znaleźlibyście w naszym regionie padłego dzika, niezwłocznie powinniście przekazać tę informację służbom. Zajmą się one zabezpieczeniem truchła i przeprowadzą badania, dzięki którym jednoznacznie będzie możliwe ustalenie powodu śmierci dzika.

Strefę objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń uznaje się w powiecie gorlickim teren miejscowości:

  • w gminie Lipinki: Wójtowa, Pagorzyna, Lipinki, Kryg, Rozdziele, Bednarka;
  • w gminie Biecz: Libusza;
  • miasto Gorlice;
  • w gminie Gorlice: Klęczany, Kobylanka, Dominikowice, południowo- wschodnią część Ropicy Polskiej – do drogi krajowej nr 28;
  • w gminie Sękowa: Siary, Owczary, Sękowa, Ropica Górna, Męcina Mała, Męcina Wielka, Wapienne, Bodaki, Bartne, Małastów.

- Prewencyjnie, raz w miesiącu myśliwi, leśnicy, ale też przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej penetrują lasy w poszukiwaniu ewentualnie padłych sztuk – wyjaśnia Wacław Grądalski, prezes koła PZW Ryś w Gorlicach. - Do szczególnej czujności zobowiązani są także myśliwi, którzy wychodzą do lasów – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto