Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na oddanie głosu w tegorocznej edycji gorlickiego budżetu obywatelskiego pozostał tydzień. Głosować mogą zameldowani w mieście

Lech Klimek
Lech Klimek
Zielony zakątek ma być miejscem relaksu i integracji dla mieszkańców Starówki
Zielony zakątek ma być miejscem relaksu i integracji dla mieszkańców Starówki Lech Klimek
W tegorocznej edycji pod ocenę głosujących poddano 18 projektów. Spora ich część to inwestycje w osiedlową infrastrukturę drogową. Są też takie, które po zrealizowaniu będą mogły sprawiać radość nie tylko tym, którzy mieszkają w ich pobliżu.

Na ośmiu z dwunastu gorlickich osiedli, można spokojnie założyć, że już nastąpiło rozstrzygnięcie, bo pod głosowanie poddano tylko jeden projekt. Na pozostałych czekamy na głosy gorliczan.

- W przypadku zadań o charakterze osiedlowym teren, na którym mają być realizowane, musi stanowić własność miasta lub miasto musi posiadać nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo dysponowania nieruchomością - przypomina Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic i szef komisji do spraw budżetu. - Jeśli zadanie ma być realizowane na terenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, to potrzebne jest zobowiązanie do przejęcia odpowiedzialności za bieżące utrzymanie wykonanego zadania, z zastrzeżeniem, iż środki trwałe powstałe w wyniku realizacji budżetowych inwestycji, stanowić będą własność miasta – wyjaśnia.

Siła w jedności

W budżecie zabezpieczono na każde osiedle po 50 tysięcy złotych i choć istnieje możliwość wspólnego działania dwóch, a nawet większej liczby osiedli, to w dotychczasowej historii budżetu, tylko raz zrealizowano tak zaprojektowany pomysł. Było to ciszące się sporym zainteresowanie mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, miasteczko rowerowe przy ulicy Stawiska. By miasteczko mogło powstać, siły połączyły osiedla Kromera i Łysogórskie. Warto też przypomnieć, że pomysł budowy miasteczka padł na bardzo żyzny grunt i końcowy poziom finansowania wyniósł nie sto tysięcy, jak wynikałoby z budżetowej arytmetyki, a blisko 600 tysięcy złotych.

- Wtedy dostrzegliśmy potencjał tego pomysłu i poszerzyliśmy zgłoszoną koncepcję tak, by stworzyć kompleksowe i funkcjonalne miejsce - podkreśla Łukasz Bałajewicz. - Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, a efekt, który osiągnęliśmy, służy z powodzeniem nie tylko mieszkańcom osiedli, które były pomysłodawcami – podkreśla.

Kieszonkowy ogródek

W tegorocznej edycji budżetu jest kilka ciekawych pomysłów głównie związanych z wypoczynkiem i rekreacją. Jednym z nich jest koncepcja budowy parku kieszonkowego na terenie gorlickiej Starówki. Ten pomysł zrodził się w głowach uczestników zajęć w Klubie Seniora przy ulicy 3-maja w Gorlicach.

- Zielony Zakątek przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności, jakości oraz wartości ekologicznej centrum Gorlic- piszą w opisie swojego pomysłu seniorzy. - Niewątpliwie przebywanie wśród zieleni zrelaksuje, wyciszy i poprawi nastrój każdego mieszkańca naszej społeczności lokalnej - dodają.

Głosowanie na pomysły budżetowe trwać będzie do 2 listopada a swój głos można oddać w sposób tradycyjny w pawilonie Historii Miasta klub też droga elektroniczna. Wyniki poznamy 4 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto