Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz zdobyć Gorlicką Odznakę Górską. Trzeba pokonać piętnaście szczytów od Góry Zamkowej po Lackową

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Henryk Szymański, wiceprezes Zarządu PTTK w Gorlicach zachęca do zbobywania Gorlickiej Odznaki Górskiej
Henryk Szymański, wiceprezes Zarządu PTTK w Gorlicach zachęca do zbobywania Gorlickiej Odznaki Górskiej Agnieszka Nigbor-Chmura
Gorlicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ma ciekawą propozycję dla dopiero wprawiających się piechurów. Od 1 listopada w oddziale PTTK będzie można dostać Książeczkę Gorlickiej Odznaki Górskiej. W ślad za nią idzie Gorlicka Odznaka Górska. Tę można otrzymać po zdobyciu piętnastu szczytów.

FLESZ - Kawa na czczo pogarsza zdrowie

Henryk Szymański, wiceprezes Zarządu PTTK w Gorlicach mówi wprost:

- Nasza inicjatywa przygotowania Książeczki Gorlickiej Odznaki Górskiej, a co za tym idzie samej odznaki, to propozycja dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją życiową przygodę ze zdobywaniem szczytów i chcą aktywnie spędzać czas w regionie.

Od Góry Cmentarnej do Lackowej

Dlatego też najniższy szczyt jaki trzeba zdobyć to Góra Cmentarna (357 m n.p.m.), ale najwyższy to już królowa Beskidu Niskiego - Lackowa (997 m n.p.m.) Po prześledzeniu całej książeczki szybko okazuje się, że nie chodzi tylko o szczyty geograficzne, bo wiele z nich ma ciekawą historię, związaną głównie z pierwszą wojną światową, jak choćby wspomniana Góra Cmentarna, Rotunda, czy Wzgórze Pustki, ale nie tylko.
- Na przykład na wschód od Bednarki jest wzgórze Cieklinka. To stamtąd w 1888 roku zjechał na skonstruowanych przez siebie nartach Stanisław Barabasz, dworski kołodziej. - Niewiele osób wie np. że to pierwsze udokumentowane użycie nart na ziemiach polskich - tłumaczy Szymański.
- Chcemy by powstanie książeczki i odznaki było motywają dla dzieci i młodzieży, ale też seniorów. Co ciekawe nasz pomysł spotkał sie już z zainteresowaniem ze strony nauczycieli wf-u, ale też Uniwersytetu Złotego Wieku - dodaje Henryk Szymański.

Opisy do fotografii w galerii: Jerzy Tomasik

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto