Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Gorlickiego Centrum Kultury za niemal osiem milionów złotych. To będzie prawdziwa estetyczna i budowlana rewolucja

Halina Gajda
Halina Gajda
Zajrzeliśmy we wszystkie zakamarki Gorlickiego Centrum Kultury. To już ostatnie chwile, gdy wyglądają tak, jak na zdjęciach. Po zakończeniu modernizacji nie poznacie ich!
Zajrzeliśmy we wszystkie zakamarki Gorlickiego Centrum Kultury. To już ostatnie chwile, gdy wyglądają tak, jak na zdjęciach. Po zakończeniu modernizacji nie poznacie ich! fot. Halina Gajda
Niemal osiem milionów złotych ma kosztować modernizacja Gorlickiego Centrum Kultury. Budynek zmienił się kilka lat temu na zewnątrz, a teraz przyszedł czas na wielką rewitalizację wnętrza. Z nowinek pojawi się winda, będzie też sala kinowa, choć w tym przypadku mowa jest raczej o powrocie do źródeł, bo przecież X Muza w przeszłości już tam gościła za sprawą kina "Legenda". Miasto pozyskało 75-procentowe wsparcie finansowe całego przedsięwzięcia.

Na razie w GCK-u remontowa cisza, która jeszcze trochę potrwa, ale prace, jak już się znaczną będą miały spory rozmach. Zmieni się w zasadzie wszystko od piwnic po strych. Jak mówi Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, kultura kojarzy się z czymś ładnym, estetycznym - dotyczy to nie tylko tego co dzieje się na scenie lub w pracowniach tematycznych, ale także całego otoczenia. Po zakończeniu planowanych robót ma tak właśnie być – elegancko, funkcjonalnie i przyjemnie. Przekraczając próg GCK przeniesiemy się do świata szeroko rozumianego piękna, do miejsca w którym w interesujacy sposób chce się spędzać wolny czas.

Scena, kino, sala tańca i kawiarnia – zmiany, które nas czekają

O tym, że budynek potrzebuje sporych nakładów na prace wewnątrz, mówiło się od lat. W przeszłości została wykonana elewacja, schody wejściowe i otoczenie. Małymi krokami prowadzone były i nadal zresztą są, działania w środku.

Od niedawna na sali teatralnej mamy nowe fotele, okotarowanie, dokupione zostały nowoczesne elementy oświetlenia, zmieniło się całkowicie nagłośnienie, zaplecze sceny i wyposażenie pracowni. Wszystko, co nas czeka to jednak zupełnie inna skala prac – powstanie sala kinowa, taneczna, zmodernizowana zostanie sala widowiskowa, scena z jej elementami, przebudowane zostaną pomieszczenia w przyziemiu.

Rodzice, którzy będą czekać na pociechy uczestniczące w zajęciach, będą mogli wypić pyszną kawę w utworzonej w miejscu dawnego Gwarka kawiarence, a goście – artyści odpoczną i przygotują się do występów w eleganckich garderobach i pokojach gościnnych. Zupełnie nowy standard będą miały też pracownie tematyczne, sala taneczna, studio nagrań, holle oraz pomieszczenia magazynowe. To tylko najważniejsze z punktów planowanych zmian, bo wszystkie techniczne i budowlane trudno wymieniać. Jedne z najistotniejszych to dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz klimatyzacja.
- Analizujemy jeszcze raz program funkcjonalno-użytkowy – mówi Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta. - Niektóre z prac udało się już wcześniej wykonać z innych programów – dodaje.

Przetarg na prace ma zostać ogłoszony wkrótce. Jest zbyt wcześnie by definitywnie rozstrzygać o tym, kiedy prace się rozpoczną. Pewne jest to, że zajęcia, które prowadzi Gorlickie Centrum Kultury nie zostaną zawieszone na czas remontu - mówi dyrektor Janusz Zięba - Będą się odbywały, w tymczasowych lokalizacjach, na terenie miasta. Będzie to pewnym utrudnieniem, ale warto przetrwać ten trudny czas, by powrócić do zupełnie odmienionego GCK.

Socrealizm w nowej odsłonie – na to czekamy
Sam budynek wybudowany został w latach 1949-1955 w stylu socrealistycznym. Oficjalne otwarcie to styczeń 1956 roku. Monumentalne bryły rozmieszczone zostały na planie trzech prostokątów z głównym wejściem od strony byłego biurowca Fabryki Maszyn.

- Bogata sztukateria gipsowa przywołuje na myśl wystrój Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Kryształowe plafoniery, kinkiety, gipsowe ramy na ścianach korytarzy oraz wysokie cokoły z gzymsikiem sprawiały wrażenie reprezentacyjnej klatki schodowej, dawniej nazywanej westybulem – opisuje gorliczanin Tomasz Pruchnicki.

Wszystkie te zdobienia pozostaną, będą odczyszczone, tam gdzie potrzeba – uzupełnione. Będzie też jaśniej, nie tylko z powodu koloru ścian, ale estetycznego, nowoczesnego oświetlenia. Musimy się liczyć z tym, że prace potrwają kilkanaście miesięcy, ale później, wystrój i wyposażenie Gorlickiego Centrum Kultury będą stanowiły zupełnie nową jakość.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto