Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrz Świętej Sprawiedliwości znów "zapanuje" w Bieczu. Turma w nowej odsłonie zaprasza wszystkich chętnych

Lech Klimek
Lech Klimek
Mistrz Świętej Sprawiedliwości znów "zapanuje" w Bieczu
Mistrz Świętej Sprawiedliwości znów "zapanuje" w Bieczu
Biecz kojarzony jest ze Szkołą Katów nieprzypadkowo. W średniowieczu w mieście zlokalizowane było sądownictwo grodzkie i ziemskie oraz sądownictwo wyższego prawa magdeburskiego. Biecz posiadał „prawo miecza”, czyli prawo skazywania i wykonywania wyroków śmierci. W XIV wieku w województwie krakowskim tylko Kraków, Sącz i Biecz posiadały to prawo. Z tego tytułu miasto zatrudniało kata, urzędowo zwanego Mistrzem Świętej Sprawiedliwości. Biecki mistrz sprawiedliwości obsługiwał okoliczne miasta.

FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

od 16 lat

Dzisiaj po kacie została tylko turma, skądinąd, chętnie odwiedzana przez turystów. Teraz widok replik dawnych narzędzi tortur, mroczny korytarz będą budzić większy dreszczyk emocji.

- Ekspozycja, którą teraz mamy to efekt realizację projektu pn. Mistrz Świętej Sprawiedliwości. Na karpackich szlakach beskidników: Biecz-Bardejov - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz miasta i gminy Biecz.

Na unowocześnienie ekspozycji Mały Kraków ma do dyspozycji nieco ponad 331 tysięcy złotych. To niemal sto procent potrzebnej na realizację kwoty. Samorząd z własnej kieszeni zapłaci jedynie pięć tysięcy.

W ramach projektu w turmie powstała ekspozycja z manekinami, replikami narzędzi tortur oraz sprzętem multimedialny.

- Przestrzeń wypełniła się przedmiotami, które silniej będą mogły oddziaływać na turystów, bardziej ich zaciekawić i sprawić, że w turmie będzie można spędzić nieco więcej czasu, niż dotychczas, na poznawaniu dziejów miasta – zapowiada samorządowiec.

Wczoraj odbyło się w Bieczu posumowanie projektu, w czasie konferencja popularno-naukowa - Biecka szkoła katów - fakty i legendy. Po niej uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak dawniej wyglądały sądy grodzkie. Przed biecką turmą odbyła się rekonstrukcja takiego zdarzenia, nie zabrakło oczywiście też kata. Chętni mogli też zwiedzić turmę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto