Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych wyda gmina Sękowa na remonty dróg w Jasionce, Radocynie, Czarnem i Długiem. Prace w terenie zakończa się w tym roku

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Droga do Radocyny przez Czarne podczas opadów czy roztopów była trudno przejezdna i niebezpieczna z uwagi na wyboje, przełomy, wystające kamienie lub błoto. Również szybki dojazd służb ratowniczych na wypadek pożaru czy potrzeby udzielenia pomocy medycznej na przykład turystom, był w tym stanie tej drogi niemożliwy.

Gmina i lasy państwowe remontują drogę, minimalizując zasięg asfaltowych nawierzchni.

Remont na 11 kilometrach

- Realizujemy zadanie inwestycyjne w sołectwa Krzywa w miejscowościach Czarne, Radocyna Długie - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękową. - Zadanie to polega na remoncie dróg gminnych. Na te prace pozyskaliśmy duże środki z Lasów Państwowych i z Polskiego Ładu. To dało nam możliwość zainwestowania w ten teren kwoty ponad 6 milionów złotych - dodaje.

Ta drogowa inwestycja to głównie gruntowny remont dróg prowadzących na południe gminy. Całość prac jest utrzymana w technologii nieasfaltowej.

- Te pogłoski mówiące o tym, że gmina chce zaasfaltować Radocynę nie polegają na prawdzie, ponieważ na 11 kilometrach remontowanej drogi tylko 760 metrów będzie miało nawierzchnię bitumiczną - zaznacza wójt.

Asfalt zajmie dwa odcinki, pierwszy z nich o długości 300 metrów znajduje się w Jasionce i wypełnia lukę pomiędzy dwoma już istniejącymi odcinkami utwardzonej nawierzchni. Drugi, 360-metrowy odcinek znajduje się już w samej Radocynie na wysokości Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych "Radocyna" w Czarnem.

- W tamtym miejscu krajobraz już został silnie zmieniony, wiec ten fragment drogi nie będzie stanowił dysonansu, natomiast ułatwi funkcjonowanie wszystkim korzystającym z ośrodka - dopowiada Małgorzatka Małuch.

Cel, jaki chcą osiągnąć władze samorządowe, realizując ten 11-kilometrowy remont, to wyeliminowanie tumanów kurzy wzbijanych się za każdym przejadę samochodu po tej drodze. Dodatkowo jest to tez przecież ścieżka rowerowe jak również trasa częstych spacerów osób odwiedzających ten teren. Droga pokryta zostanie naturalnymi kruszywami, choć oczywiście w głębszych warstwach została też wzmocniona, tak by remont wystarczył na wiele lat.

Petycja w obronie drogi

Gdy w ubiegłym roku pojawiła się informacja o planach asfaltowania drogi z Jasionki do Radocyny w mediach społecznościowych pojawiła się petycja, w której swoje argumenty przedstawili ci, którzy takich zamierzeń nie popierają. Podpisało ją 5654 osoby z terenu całej Polski. Łączy ich jedno, fascynacja pięknem i dzikością Beskidu Niskiego.

- Zwracamy się do włodarzy gminy Sękowa o zachowanie unikatowego charakteru doliny Czarnego, Długiego i Radocyny i nieasfaltowanie gminnej drogi Jasionka-Czarne-Długie-Radocyna-Radocyna Górna na żadnym odcinku – czytamy we wspomnianej petycji. - Jako mieszkańcy najbliższej okolicy wielokrotnie i jednoznacznie informowaliśmy wójta gminy Sękowa panią Małgorzatę Małuch, że zależy nam na zachowaniu charakteru tej drogi i nie chcielibyśmy, aby była pokryta asfaltem – podkreślają.

Pierwotnie gmina chciała kompleksowo wyremontować ponad jedenaście kilometrów dróg, z czego asfaltem miało zostać pokryte tylko około 1,65 kilometra. Pierwszy dywanik – 990 m - miał zostać położony od osiedla w Jasionce. Drugi – 650 m - miał mieć swój początek na wysokości ośrodka hotelowego w Radocynie i dochodzić do skrętu w kierunku brodu prowadzącego do wsi Długie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliony złotych wyda gmina Sękowa na remonty dróg w Jasionce, Radocynie, Czarnem i Długiem. Prace w terenie zakończa się w tym roku - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto