Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych na inwestycje w sieci wodociągowe i kanalizacje. Woda miejska dociera już do Moszczenicy niedługo może popłynąć do Łużnej

Lech Klimek
Lech Klimek
MPGK dba o to by z kranów płynęła dobra woda
MPGK dba o to by z kranów płynęła dobra woda archiwum
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku. Święto to obchodzimy właśnie dzisiaj. W Gorlicach gdy mowa o wodzie to każdy pomyśli o Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, którym kieruje Janusz Ząbek. Dostawy ciepłej i ziemnej wody, a potem odbiór ścieków to główne zadanie firmy. Prezes MPGK opowiada nam co dzieje się teraz w kierowanej przez niego spółce.

FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki

Gdy rozmawialiśmy rok temu trwały właśnie prace, których zwieńczeniem miało być podłączenie do sieci wodociągowej i do kanalizacji kolejnych mieszkańców Gorlic. Czy to się udało?

To był już trzeci etap inwestycji, które mają doprowadzić do pełnego uzbrojenia terenu Gorlic siecią wodociągową i kanalizacyjną. Lokalizacja tych prac to osiedle Skrzyńskich, ulice Graniczna, Robotnicza, W. Pola, Kombatantów, Zielona, Biechońskiego i Dolna. Powstało ponad 12 kilometrów sieci wodociągowej i blisko 2,5 kilometra kanalizacji sanitarnej. Tylko na osiedlu Skrzyńskich to cztery kilometry nowej sieci wodociągowej. Graniczna, Robotnicza, W. Pola, Kombatantów wzbogaciły się o ponad pięć kilometrów wodociągu i dodatkowo na tej pierwszej powstało dokładnie 188 metrów bieżących kanalizacji

.
Wodociąg mają też mieszkańcy ulicy Zielonej, tam wybudowaliśmy blisko półtora kilometra sieci. Ulica Biechońskiego to ponad pół kilometra kanalizacji, a na Dolnej mamy teraz 1774 metry kanalizacji i 1478 metrów wodociągu. Tam dodatkowo powstała pompownia ścieków, ogrodzenie i zasilanie energetyczne. Do tych urządzeń powstał również dojazd. Końcowy efekt to 135 nowych przyłączy do sieci wodociągowej i 18 przyłączy kanalizacyjnych.

A ile to wszystko kosztowało?

Wydaliśmy na te prace ponad 4.6 miliona, z czego 2.4 miliona to z WFOŚiGW w Krakowie. Pożyczka jest umarzalna, a wysokość umorzenia będzie określona po osiągnięciu efektu ekologicznego na dzień złożenia wniosku o umorzenie części pożyczki. Dodatkowo można się też cieszyć, że wszystkie pieniądze zostały u nas na miejscu, bo wykonawcą była biecka firma Multikop. To oczywiście nie wszystkie nasze inwestycje poczynione w ostatnim czasie. W tamtym roku zakończyła się modernizacja gorlickiej oczyszczalni ścieków. Jej koszt to 7 785 tysięcy złotych. Przy tej skali nasz wkład własny to jedynie 524 tysiące, reszta to dofinansowanie i pożyczka z NFOŚiGW w Warszawie. Warto też podkreślić, że prace wykonały lokalne firmy, Otech i Hażbud, więc to również wpłynęło pozytywnienie na lokalny rynek. Miasto może teraz korzystać z nowoczesnej, ekologicznej i przyjaznej dla środowiska oczyszczalni.

Gorlice to jedno, ale zarządzana przez Pana firma wychodzi też z dostawami wody daleko poza granice miasta?

To prawda. Woda z naszego ujęcia płynie szerokim strumieniem do okolicznych gmin. Największym beneficjentem jest tu gmina wiejska Gorlice. Woda dociera choćby do gospodarstw w Kobylance i Klęczanach. Z sieci korzysta też cała Stróżówka. Dostarczamy ją również w druga stronę do granic Szymbarku. To oczywiście nie wszystko, bo zaopatrujemy też gminę Sękowa, a poprzez nią w przyszłości woda docierać może do gminy Lipinki.

Wcześniejsza zmiana średnicy wodociągu przy ul. Stróżowskiej umożliwiła zaopatrzenie w wodę mieszkańców Gminy Moszczenica. Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się prace na terenie Moszczenicy. To nie była nasza inwestycja, ale to my zaopatrujemy teraz mieszkańców w wodę, kończąc ich wieloletnie już problemy w tym zakresie. Sieć wodociągowa objęła większość domów w Moszczenicy i wszystkie budynki użyteczności publicznej.

Wodociąg został wybudowany do posesji zgłoszonych do projektu i zakończony zasuwą. Zainteresowani mieli już tylko zbudować, przyłącz do swoich domów. Prowadzimy też rozmowy z gminą Łużna, by również w tamtym kierunku poprowadzić naszą sieć. Mamy w tej chwili już przyczółek w Mszance więc można by, wykorzystując ten kierunek, podążyć w stronę samej Łużnej.

Czy firma jest w stanie zapewnić wszystkim ciągłość dostaw wody? Ciągle słyszymy o suszy i brakach tej potrzebnej nam wszystkim do życia substancji.

W tej chwili nie mamy problemów, by wywiązać się z naszych zobowiązań. Oczywiście jeśli będą skierowane do nas kolejne wnioski dotyczące dostaw wody na teren ościennych gmin, to będziemy je szczegółowo analizować i nie jest pewne, czy podejmiemy się takich dostaw przy obecnej wydajności zakładu uzdatniania wody ZUW. Najogólniej rzecz ujmując, w tej chwili nie mamy najmniejszych problemów z realizacją dostaw, ale zwiększenie zapotrzebowania może wiązać się z koniecznością rozbudowy naszego ujęcia.

Właśnie, czy kierowana przez Pana spółka ma jakieś plany związane choćby z modernizacją instalacji do pozyskiwania wody, czyli najzwyczajniej w świecie czy coś się będzie działo na wodociągach?

Tak, mamy bardzo konkretne plany związane z Zakładem Uzdatniania Wody. Proszę pamiętać, że od ostatniej modernizacji zakładu upłynęło już 20 lat i w związku z tym technologia uzdatniania wody wymaga wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań. To bardzo istotne, zwłaszcza że nadal musimy zmagać się z pandemią koronawirusa. Woda dostarczana przez MPGK SP. z o.o. w Gorlicach spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a w szczególności nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów. Światowa Organizacja

Zdrowia (WHO) potwierdza brak zagrożenia dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację wirusa COVID-19. WHO informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej.

Wracając do inwestycji to mamy w planach termomodernizacją naszych obiektów w Ropicy Polskiej. To będą zmiany, które dostrzegą wszyscy. Modernizacja dotyczy również technologii uzdatniania wody. Zainstalujemy nowe filtry z węglem aktywnym oraz nowy i bardzo nowoczesny generator chloru. Te działania jeszcze podniosą bezpieczeństwo i jakość wody. Proszę pamiętać, że na stacji uzdatniania mamy zainstalowany również system dezynfekcji wody z wykorzystaniem promieniowania UV.

Z pejzażu miasta zniknęły szpecące go rury znajdujące się wzdłuż ulicy Bieckiej. Były one jednak widocznym znakiem, że kierowana przez Pana firma dostarcza też mieszkańcom ciepłą wodę użytkową i energię cieplną. Czy w tych obszarach Waszej działalności będzie się coś dobrego działo dla mieszkańców?

Przebudowa magistrali ciepłowniczej nie tylko poprawiła estetykę miasta, ale poprzez zastosowanie, niewidocznych teraz, nowoczesnych preizolowanych rur, ograniczyliśmy straty ciepła na przesyle o około 70 procent. Teraz nadszedł czas na zwiększenie liczby odbiorców zarówno ciepłej wody użytkowej jak i energii cieplnej.

Nasza oferta jest bardzo korzystna z wielu względów. Proszę pamiętać, że energia cieplna i ciepła woda użytkowa dostarczane przez nas to bardzo ekologiczne rozwiązania eliminujące niską emisję pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska. Jest tu jeszcze jeden bardzo istotny i rzadko dostrzegany element. Dostarczając systemowo energię cieplną i ciepłą wodę użytkową podnosimy bezpieczeństwo mieszkańców. Przestają działać źródła energii mogące emitować zabójczy czad, czyli domowe piecyki gazowe.

Gdzie konkretnie chcecie zaznaczyć swoją obecność w najbliższym czasie?

Takie znaczące inwestycje to rozpoczęcie dostaw ciepłej wody użytkowej na gorlickie osiedla Młodych i Małopolska. Chcemy też podpiąć do sieci budynki miejskie przy ulicy Stawiska , i Słowackiego, Mickiewicza i 3-go Maja. Do trzech bloków przy ulicy Szpitalnej, którymi zarządza wspólnota mieszkaniowa dostarczymy zarówno ciepło jak i ciepłą wodę. Na realizację tych inwestycji planujemy pozyskać środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z programu Ciepłownictwo Powiatowe. Zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe do kontaktu z nami, myślę, że jesteśmy w stanie zapewnić nasze usługi w tym zakresie dla większości z nich. My będziemy szukać źródeł finansowania rozwoju sieci przesyłowej, tak by po stronie wspólnot pozostało jedynie dostosowanie instalacji wewnątrz budynków wielorodzinnych do korzystania z ciepłej wody użytkowej i z energii cieplnej do ogrzewania w sezonie grzewczym.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto