Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy ulicy Słonecznej na osiedlu Magdalena muszą uzbroić się w cierpliwość

Lech Klimek
Lech Klimek
Niezależnie od tego kto zarządza danym osiedlem to wszędzie jest ten sam problem, mało miejsc parkingowych. Na drogach w mieście też jest ciasno
Niezależnie od tego kto zarządza danym osiedlem to wszędzie jest ten sam problem, mało miejsc parkingowych. Na drogach w mieście też jest ciasno
Spółdzielnia mieszkaniowa Małopolska to również osiedle Magdalena. Tam problem parkingów niejednokrotnie stawał na przysłowiowym ostrzu noża. O problemach z parkowaniem choćby mieszkańców ulicy Słonecznej można by pewnie spisać już grube tomy. Przez wiele lat wydawało się, że główny winowajca problemów to mieszczący się tam wydział komunikacji starostwa powiatowego. Oprócz tej instytucji w najbliższej okolicy znajduje się również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, siedziba Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, przychodnia dla dzieci i dorosłych, a na samym końcu ulicy - klub i pub.

Wydawało się, że w chwili gdy niekochany przez mieszkańców wydział komunikacji wyniesie się z osiedla, skończą się też problemy z parkingami.

Nic z tego, choć w miejscu wydziału działa teraz instytucja niegenerująca wielkich parkingowych potrzeb, czyli ośrodek interwencji kryzysowej.

- Cieszyliśmy się gdy wydział się wynosił – mówi Edward Stachyra mieszkaniec bloku przy ulicy Słonecznej. - Mieliśmy nadzieję, że czasy, gdy trzeba było nieraz długo krążyć wkoło, by znaleźć miejsce do zaparkowania to już przeszłość. Niestety sytuacja jest jak z marnego horroru i koszmar wrócił bardzo szybko – dodaje.

Na ulicy Słonecznej mamy też skrzyżowania i przejścia dla pieszych, a to dodatkowo ogranicza liczbę miejsc parkingowych dostępnych dla mieszkańców.

- Posiadanie samochodu to teraz coś naturalnego - mówi żona pana Edwarda, Ewa. - Co z tego jednak, gdy nie można nawet z zakupami podjechać pod blok, bo taki jest tutaj ścisk. A straż miejska nas goni - dodaje.

Nie tak dawno pani Ewa znalazła się właśnie w takiej sytuacji. Przyjechała przed swój blok, zatrzymała się w jedynym możliwym miejscu, po przeciwnej stronie niż stoją wszystkie samochody. Z zakupami pobiegła do domu.

- Gdy wróciłam, już staż miejska wypisywała mi mandat za złe parkowanie - relacjonuje.

Dla władz spółdzielni ta sytuacja też nie jest komfortowa, bo mieszkańcy właśnie do nich kierują swoje pretensje związane z minimalizmem parkingowym.

- Staramy się znaleźć rozwiązanie problemów z parkingami - komentuje Łukasz Igielski, prezes spółdzielni. - Słoneczna nie jest wewnętrzną drogą spółdzielni, lecz ulicą miejską, i to od naszej współpracy zależy, jak potoczą się sprawy - dodaje.

Tu problem jest szerszy, bo zależy tak naprawdę od pozyskania przez miasto środków na remont ulicy Blich.

- By myśleć o remoncie Słonecznej i powstaniu tam nowych miejsc parkingowych, trzeba najpierw wybudować tam nowoczesną sieć kanalizacyjną, by potem wpiąć ją do tej na ulicy Blich – mówi Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic. - Zakładamy, że już na etapie projektowym zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe, choć tak naprawdę w ciągu ulicy Słonecznej niewiele jest możliwości, tu sporo będzie więc zależało od współpracy ze spółdzielnią, a ta jak na razie jest dobra – podkreśla.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto