Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska woda popłynie w kranach mieszkańców Moszczenicy

Lech Klimek
Lech Klimek
Gmina Moszczenica tym różni się od pozostałych w naszym powiecie, że od kilku lat niczym w mieście są w niej ulice. Powoli mieszkańcy dostają też inne miejskie udogodnienia, kanalizację i wodociąg.

FLESZ - Jak zapobiec odwodnieniu?

Już niedługo w prawie 200 gospodarstwach na terenie Moszczenicy z kranów popłynie „miejska” woda.
- Budowa wodociągu to bez wątpienia najważniejsze nasze zadanie w tym roku – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy. - To chyba ostatnie tak wielkie wyzwanie infrastrukturalne, jakie stało przed nami. Oczywiście nie byłoby możliwe bez współpracy z innymi gminami, dzięki której dostaliśmy wielomilionową dotację - podkreśla.
Prace ruszyły w tamtym roku i dzięki naprawdę lekkiej zimie trwały nieprzerwanie. W tej chwili są one praktycznie na ukończeniu.

- Mamy już pozwolenie na użytkowanie pierwszego etapu wodociągu - podkreśla wójt. - To umożliwia mieszkańcom budowę przyłączy wodnych. Obecnie dotyczy to grupy około 200 gospodarstw domowych w rejonie Krzyżówki i centrum do wysokości kompleksu sportowego orlik. Są to tereny, gdzie odnotowano największe deficyty wody w całej gminie - dopowiada.

Inwestycja o wartości prawie 8 mln zł ma być gotowa do października. Na terenie gminy będzie wtedy 34 km sieci wodociągowej, dwie hydrofornie i zbiornik retencyjny.

- Oznacza to, że będzie już można korzystać z tak zwanej wody miejskiej - zaznacza Jerzy Wałęga. - Nie jest to żadne uproszczenie, woda będzie pochodzić z gorlickiego MPGK. Teraz staramy się ustalić ostateczną cenę wody na takim poziomie, jaki dotyczy mieszkańców Gorlic - informuje.

Budowa sieci wodociągowej mam sens, wtedy gdy w danej miejscowości jest już sieć kanalizacyjna. W gminie Moszczenica konsekwentnie pracują nad tym, by cała była pokryta właśnie taką siecią.
- Równolegle do budowy wodociągów trwała rozbudowa kanalizacji w rejonie przysiółków Granice i Kociany o wartości 1,7 mln zł - informuje wójt. - Wybudowano już 7 km sieci, a to daje szansę na podłączenie do niej około 50 domów. Pierwsze kilkanaście już zostało włączonych do systemu kanalizacyjnego, kolejne pobrały warunki techniczne i zapewne w tym roku zostaną włączone do kanalizacji sanitarnej - zaznacza.
Kanalizacja powstanie też w kolejnych miejscach Staszkówki. Plan zakłada budowę 13 kilometrów sieci i podłączenie do niej 58 domów.
- Mamy przyznany ponad milion złotych dotacji. To pokryje 64 procent wartości tego zadania – mówi wójt. - To pieniądze z programu rozwoju obszarów wiejskich i wyczerpujemy już cały należny mam tu limit. Myślę, że w przyszłym roku sieć zacznie działać – podkreśla.
To już ostatnie dotacje na zadania wodno-kanalizacyjne z Unii Europejskiej w okresie programowania 2014-2020. Każda z gmin miała tu do wykorzystania limit 2 mln złotych.
- Pozostaną oczywiście środki krajowe, ale są one znacznie skromniejsze - dopowiada Jerzy Wałęga.
Po sąsiedzku, w gminie Łużna, mieszkańcy patrzą z lekką zazdrością na to, co dzieje się w Moszczenicy. Ta gmina jest dopiero na etapie budowy sieci kanalizacyjnej. Bez takich inwestycji nie ma nawet co siadać do stołu, by planować budowę wodociągu.
- Powoli, ale systematycznie pracujemy nad tematem – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Sieć w gminie się powiększa. Jeszcze w tamtym roku zakończyliśmy spory kawałek na terenie sołectwa Mszanka. Powstało blisko 9 kilometrów kanalizacji. Teraz w tej wsi z dobrodziejstw cywilizacji może korzystać koło 130 gospodarstw - podkreśla.
Gmina w dwa lata wpakowała w ziemię prawie 3 miliony złotych.
- To prawda, bo większości prac przecież nie widać - podkreśla wójt z uśmiechem. - Warto zaznaczyć, że na te prace dostaliśmy ponad milion złotych pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – dopowiada.
Teraz gmina chce kolejne pieniądze wydać na dalsze podziemne prace. Jak poprzednio nie będą wykopywać, ale zakopywać, rury kanalizacyjne.
- Dostaliśmy środki i chcemy je wydać do końca tego roku - mówi Mariusz Tarsa. - W sumie będzie to trochę ponad dwa miliony, z czego połowa naszych własnych. Powstanie ponad 4,2 kilometra nowej sieci z dwóch sołectwach, Mszanka i Wola Łużańska - dodaje.
Ścieki będą odprowadzane poprzez sieć kanalizacji sanitarnej w Stróżówce do miejskiej oczyszczalni ścieków w Gorlicach.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto