Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mauzoleum Władysława Długosza. Znów piękne i okazałe [ZDJĘCIA]

Marek Podraza
Mauzoleum Władysława Długosza odnowione
Mauzoleum Władysława Długosza odnowione Marek Podraza
W czwartek uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę przy Mauzoleum Władysława Długosza w związku z zakończeniem prawie dwuletnich prac renowacyjnych przy tej najokazalszej budowli na cmentarzu parafialnym w Sękowej

W czwartek uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę przy Mauzoleum Władysława Długosza w związku z zakończeniem prawie dwuletnich prac renowacyjnych przy tej najokazalszej budowli na cmentarzu parafialnym w Sękowej.

Mauzoleum wzorowane jest na antycznych greckich świątyniach i zbudowane zostało przed II wojną światową. Wymagało od lat odnowienia i pilnych prac renowacyjnych. Pomysł jego remontu pojawił się około sześciu lat temu, a jego inicjatorem był ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii w Sękowej a także Andrzej Drzymała oraz Ewa Król. Inicjatywę wsparła Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa.

Jego efektem było powołanie Stowarzyszenia „Pro Memoria" Stowarzyszenie powstało w sierpniu 2009 r, a jego głównym celem było uratowanie od zniszczenia mauzoleum Władysława Długosza - wielkiego nafciarza, odkrywcy Borysławia i twórcy świetności firm i stowarzyszeń naftowych.

W skład zarządu stowarzyszenia weszli Józef Chrzanowski, prezes, Ewa Król, wiceprezes i Andrzej Drzymała jako sekretarz. Prace przy mauzoleum zaczęto w jesieni dwa lata temu od wymiany dachu. Teraz możemy podziwiać ich efekt. Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli PGNiG z całej Polski, Alicji Wosik wicewojewody Podkarpackiego, przedstawicieli lokalnych samorządów, księży, osób związanych z przemysłem naftowym, dzieci i młodzieży z ZS w Siarach, którego patronem jest Władysław Długosz, a także mieszkańców gminy Sękowa.

Uroczystość prowadził Józef Chrzanowski, prezes stowarzyszenia, który powitał wszystkich i przedstawił historię prac oraz dobroczyńców, którzy wsparli renowację mauzoleum.

- Wszystko zaczęło od szlaku naftowego. Pojawiła się wówczas idea, ale i ludzie, którzy ją wsparli. Dzięki opatrzności Bożej Ci wszyscy zapaleńcy, ofiarodawcy i wykonawcy uratowali to piękne dzieło, które jest ozdobą naszego cmentarza, parafii i gminy. Wszystkim z całego serca dziękuję i Bóg zapłać - mówił podczas poświęcenia tablicy ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii.

Alicja Wosik, wicewojewoda Podkarpacki mówiła m.in.; Ze szczególnym wzruszeniem biorę udział w uroczystościach z górnikami i naftowcami. Współpracujemy razem wiele lat i szczególnie cenię wasze pomysły społeczne, a ten był wyjątkowy, bo i postać Władysława Długosza była wyjątkowa. Trochę zapomniana, ale przecież od niego powstawał przemysł naftowy na naszym terenie - mówiła Alicja Wosik.

Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa szczególnie podkreśliła role Władysława Długosza dla Siar i Sękowej. – To był wielki człowiek. Zasłynął jako pionier przemysłu naftowego. Miał wiele pieniędzy, ale nie zatracił wrażliwości na krzywdę ludzką. Wspierał nie tylko Siary i Sękową, ale także cały powiat. Pamiętamy o tym. Los obszedł się z nim okrutnie. Nie pozostawił po sobie potomków i nie ma się, kto zaopiekować tym mauzoleum. My musimy o tym pamiętać i cieszę się, że tak wiele ludzi i instytucji zjednoczyło się przy odnowie mauzolem - mówiła Małgorzata Małuch.

Ciekawe wspomnienia przytoczył ks. prałat Stanisław Dziedzic, wieloletni proboszcz sękowskiej parafii – Miałem to szczęście, że znałem rodzinę Długoszów. Żonę Władysława Długosza – Kamilę. Opowiadała jak przy budowie mauzoleum uczestniczył sam Długosz, spieszył się z pracami. Wkrótce po zakończeniu prac zmarł. To dzięki niemu istnieje zabytkowy kościółek w Sękowej.

Wszystkie witraże w kościele parafialnym to też jego zasługa. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny. Tutaj w tym mauzoleum chowałem jego syna Tadeusza i wnuka Jerzego oraz prawnuczkę Władysława Długosza. Zostawił po sobie nie zatarte ślady i zawsze za to będziemy mu wdzięczni – mówił ks.prałat Stanisław Dziedzic.

Po uroczystościach przy mauzoleum odbyła się konferencja naukowa w pałacu Długoszów w Siarach. Prace przy odnowie wyniosły około 600 tysięcy złotych

W odrestaurowaniu mauzolem pomogli:

Górnośląska Spółka Gazownictwa – Zabrze i Warszawa, Fundacja PGNiG im. I.Łukasiewicza – Warszawa, PGNiG SA Oddział w Sanoku, PGNiG Oddział w Zielonej Górze, Poszukiwania Nafty i Gazu Piła, Parafia Sękowa, Urząd Gminy Sękowa, Mazowiecka Spółka Gazownictwa – Warszawa, Karpacki Oddział Obrotu Gazem – Gazownia Tarnowska, Karpacka Spółka Gazownictwa ZG w Rzeszowie, BN Naftomet Krosno, Poszukiwania Naftowe Diament Zielona Góra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto