Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mauzoleum Władysława Długosza będzie odnowione

Marek Podraza
Mauzoleum Długoszów znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sękowej i jest jego najokazalszą budowlą. Wzorowane jest na antycznych greckich świątyniach, a zbudowane zostało przed II wojną światową.

- Z posiadanych źródeł wynika, że jego budową kierował sam Władysław Długosz i krótko przed śmiercią zakończono jego budowę. Ta postać była przez wiele lat zapomniana i wreszcie zaczyna się o niej mówić. Dopiero rok temu nabyliśmy prawa do działki na którym jest mauzoleum - mówi ksiądz Janusz Kurasz.

Ta elegancka i pełna prezencji budowla oddzielona jest od reszty cmentarza ogrodzeniem składającym się z betonowych słupów, pomiędzy którymi umieszczono metalowe, ozdobnie zakończone pręty. Kiedyś wyglądała okazale, dzisiaj jest zupełnie inaczej.

Mamy jednak bardzo dobre wieści zostanie ono odnowione, a pierwsze prace rozpoczną się już za kilka dni. Pomysł pojawił się około czterech lat temu, a jego inicjatorem był ks. Janusz Kurasz a także Andrzej Drzymała oraz Ewa Król.

- Jak dobrze pamiętam, prawie cztery lata temu mauzoleum Długoszów pojawiło się na szlaku naftowym. Wówczas wspólnie z Andrzejem Drzymałą naszym parafianinem i Ewą Król z PGNiK w Sanoku zaczęliśmy myśleć o jego remoncie. Skoro jest na szlaku to powinno wyglądać okazale. I tak zaczęły się początki drogi związanej z renowacją mauzoleum - opowiada ksiądz proboszcz Janusz Kurasz.

Jego efektem było powołanie Stowarzyszenia „Pro Memoria" którego inicjatorami byli Zarząd Oddziału SITPNiG w Gorlicach, Sanoku i Krośnie, ks. Janusz Kurasz oraz Małgorzata Małuch wójt Gminy Sękowa. Stowarzyszenie  powstało w sierpniu 2009 r, a jego głównym celem jest uratowanie od zniszczenia  mauzoleum Władysława Długosza - wielkiego nafciarza, odkrywcy Borysławia i twórcy świetności firm i stowarzyszeń naftowych.

W akcję renowacji mauzoleum zaangażował się Michał Szubski, prezes PGNiG. W celu sprawnego i transparentnego prowadzenia prac renowacyjnych rolę koordynatora projektu wziął na siebie oddział PGN i G SA w Sanoku, który odpowiedzialny jest za pomyślną realizację tego przedsięwzięcia w miarę zdobywanych środków finansowych. W skład zarządu weszli Józef Chrzanowski, prezes, Ewa Król, wiceprezes i Andrzej Drzymała jako sekretarz.

- Mamy specjalnie założone konto na które z całej Polski spływają pieniądze. Mauzoleum wymaga generalnego remontu. Jest piękna pogoda. Myślę, że w tym roku uda się wykonać nowy dach i odwodnienie. Z tego co wiem to w mauzoleum są pochowani Władysław Długosz i Tymoteusz Długosz w sarkofagach, natomiast w piwnicach Kamila, Tadeusz, Jerzy, Zofia z córką, kuzyn Długosza artysta malarz oraz ostatnia służąca Długoszów - wyjaśnia Andrzej Drzymała, sekretarz stowarzyszenia.

Całkowita odnowa mauzoleom ma wynieść około 500 tysięcy złotych. Jest już przygotowana potrzebna dokumentacja i kosztorysy. - Za kilka dni zostanie wymieniony dach mauzoleum, na dach miedziany wykona go firma Wojtdach. Chcemy aby prace zostały zakończone w 2013 roku na 650 lecie naszej parafii - dodaje proboszcz Kurasz.

Stowarzyszenie posiada specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na renowację mauzoleum Długosza - numer konta bankowego: 96 8642 1184 2018 0015 6592 0001

Unikalne zdjęcia Miss Małopolski! Zobacz konkursy piękności z dawnych lat.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto