Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy w powiecie gorlickim siedem osób, które przekroczyły setny rok życia. Najstarsza pośród nich urodziła się przed I wojną światową

Halina Gajda
Halina Gajda
W powiecie gorlickim mamy 7 osób, które ukończyło sto lat. Przysługuje im świadczenie honorowe z ZUS
W powiecie gorlickim mamy 7 osób, które ukończyło sto lat. Przysługuje im świadczenie honorowe z ZUS fot. ilustracyjne/Pixabay.com
W powiecie mamy dzisiaj siedem osób, które ukończyły sto lat. Najstarsza mieszkanka Gorlickiego ma 107 lat i mieszka na terenie gminy Biecz. Pośród wiekowych dominują kobiety. Osobom, które skończyły wiek życia, przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Małopolsce ZUS wypłaca 209 takich wyjątkowych świadczeń. W kwietniu ubiegłego roku otrzymywało je 180 osób.

FLESZ - Wspieramy, mimo kryzysu

W tej chwili w Gorlickiem mamy siedmioro stulatków, cztery kobiety i trzech mężczyzn. Ponad wiek na karku to nie tylko życiowe doświadczenie, ale też nieco inne podejście Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca im tak zwane świadczenia honorowe.

Wśród stulatków zdecydowanie przeważają kobiety

- Stanowią one 85 proc. tej grupy - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim. - W Małopolsce najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest kobieta. Ma 109 lat i mieszka w Krakowie - dodaje.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to sto procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4294,67 złotych.

Zahartowani ciężką pracą

Gdy pytamy Tomasza Płatka, internisty, co trzeba robić, żeby dożyć 107 lat – tyle bowiem ma najstarsza mieszkanka powiatu gorlickiego, odpowiada zdecydowanie: wszystko zależy od genów i trybu życia.

- Najczęściej stulatkowie to mieszkańcy wsi, którzy w życiu bardzo, ale to bardzo ciężko pracowali - przywołuje. - Na pewno jedli raczej skromnie i nie opływali w luksusy. Zresztą, kiedyś przeprowadzone zostały badania grupy stulatków i co ciekawe, nikt z nich nie miał nadwagi – dodaje.

Nie bez znaczenia jest podejście do życia. Jak sam mówi, wystarczy spojrzeć choćby na uczestników uniwersytetu złotego wieku, którzy nie mają czasu analizować swojego peselu.
- Nawet jeśli mają jakieś ułomności fizyczne, to o nich nie myślą, bo mają swoje zainteresowania, pasję. Po prostu pragnienie życia – dodaje na koniec.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto