Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Juromania - Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej startuje po raz czwarty! Ponad 30 lokalizacji i moc atrakcji...

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik / Polskapresse
Biegi, historyczne inscenizacje, pokazy, questy, zwiedzanie zamków. To tylko niektóre z 260 atrakcji, jakie znajdziemy w programie tegorocznej, czwartej już edycji Juromanii, czyli największego Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 17-19 września w ponad trzydziestu lokalizacjach na terenie województw: małopolskiego i śląskiego. O szczegółach dotyczących wydarzenia opowiedzieli nam w środę jego organizatorzy, którzy zwołali w tym celu konferencję prasową.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Tegoroczna czwarta edycja Juromanii odbywa się po hasłem "JURA - aktywna z natury". O znaczenie tego hasła zapytaliśmy więc obecnego na środowym briefingu Roberta Nierodę, dyrektora Biura Związku Gmin Jurajskich.

- Jura generalnie jest krainą, gdzie tych aktywności fizycznych można zażywać do woli. Wynika to z dużego zróżnicowania terenów, tu po prostu nie ma nudy. Jeżeli chodzi o aktywność, to chcieliśmy podkreślić, że oprócz tych wszystkich aspektów związanych z historią i dziedzictwem kulturowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej, też bardzo ważna jest dla nas właśnie aktywność - wspinaczka, szlaki turystyczne, podróżowanie po Jurze rowerami, spływy kajakowe czy turystyka konna.

Juromania to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli poznawać i podziwiać malownicze jurajskie krajobrazy, przy okazji zażywając ruchu. A jest gdzie, bowiem kraina słynie nie tylko z pięknych pół łąk i lasów poprzecinanych głębokimi dolinami z charakterystycznymi wapiennymi ostańcami, ale także szlakami turystycznymi, które ciągną się kilometrami, po drodze zahaczając o warownie na Szlaku Orlich Gniazd. W przypadku niektórych szlaków turystycznych potrzebna będzie pomoc dobrego przewodnika. O jego pracy i o potencjale Jury Krakowsko-Częstochowskiej opowiedziała Anna Dąbek.

- Jako przewodnik, który spędza na Jurze cały rok, mogę zaobserwować jak Jura zaprasza, zachęca turystów, nie tylko z województw małopolskiego i śląskiego, ale również innych terenów i to nas cieszy. W codziennej swojej pracy mogę zaobserwować turystów, którzy są zachwyceni naszymi terenami, bo Jura to przepiękna kraina, która ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu. Zachęcam do tego, by korzystać z jej dobrodziejstw. Zapraszam na wspinaczkę skałkową, eksplorację jaskiń, jurajski szlak konny przebiegający choćby przez Pustynie Błędowską, spływy kajakowe czy nordic walking.

Do uczestnictwa w tym wielkim święcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachęcała i zapraszała również Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego, które wspomniany projekt realizuje z powodzeniem od czterech lat, we współpracy z województwem śląskim.

- To wydarzenie organizujemy od 2018 roku. Wówczas uczestniczyło w nim 18 tysięcy osób, w zeszłym roku było to prawie 40 tysięcy co świadczy o tym, że święto się podoba - zaznaczyła. Zdradziła również, że weźmie udział w jednej z atrakcji czyli Rajdzie Świetlika, który odbędzie się 17 września na Pustyni Błędowskiej.

Do wydarzenia po raz pierwszy dołączyli również oo. Paulini z kościoła na Skałce, którzy przygotowali w ramach Juromanii "Szlak Pauliński", który oprowadzi po dziedzictwie kulturowym Paulinów. W ramach szlaku będzie można wziąć udział w cyklu imprez sportowo edukacyjnych w klasztornych obiektach, zobaczyć Paulińskie źródła czy poznać tajemnice klasztornych ogrodów.

Poniżej namiastka programu Juromanii 2021:

W Dolinie Prądnika na wszystkich Juromaniaków przez wszystkie trzy dni czekać będą liczne widowiska i rekonstrukcje historyczne, pokaz mody dawnych strojów sportowych, nocne zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale, warsztaty artystyczne, zielarskie, gotowanie na żywo, zwiedzanie pustelni bł. Salomei, questy, gry terenowe czy zwiedzanie Kościółka na Wodzie.

W piątek 17 września w Olkuszu będzie można zwiedzić nocą Bazylikę Mniejszą pw. Andrzeja Apostoła, a w sobotę zwiedzić podziemną wystawę, wziąć udział w Festiwalu Gwarków Olkuskich czy obejrzeć etiudy teatralne przygotowane przez Grupę Teatralną "Glutaminian Sodu". Swe podwoje otworzą w porach nocnych również Jaskinia Wierzchowska i Nietoperzowa.

W sobotę na gości czekają nauka podstaw wspinaczki dla dzieci i dorosłych w Dolinie Będkowskiej, warsztaty, zabawy i potyczki rycerskie na Zamku w Korzkwi, czy zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Hebla i Galerii "Barwy Ziemi". W sobotę swe podwoje otworzą również skałeczne ogrody i biblioteka oo. Paulinów z Krakowa.

W niedzielę odbędzie się m.in bieg po Dolinie Będkowskiej, rekonstrukcje historyczne na Zamku w Rabsztynie, gra terenowa w Rezerwacie Pazurek, zwiedzanie muzeum Regionalnego w Złotym Potoku czy zwiedzanie Zamku Olsztyn.

Szczegółowy program tegorocznej Juromanii znajdziecie Państwo TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto