Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużna. Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza na Pustkach odebrali sześć lat temu. Teraz pojechali do Brukseli

Lech Klimek
Lech Klimek
Trzy lata temu w Łużnej odbyło się spotkaniem depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Teraz delegacja gminy pojechała do Brukseli
Trzy lata temu w Łużnej odbyło się spotkaniem depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Teraz delegacja gminy pojechała do Brukseli UG Łużna/archiwum Polskapress
Delegacja z Gminy Łużna wzięła udział w ceremonii wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego, która odbyła się w Brukseli. W 2015 roku komisja niezależnych ekspertów na szczeblu Unii Europejskiej nominowała Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki do znaku. Uroczyste wręczenie plakiety Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza w Łużnej odbyło się to podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Brukseli. Odebrali ją w 2016 Józef Pilch i Kazimierz Krok, ówcześni, wojewoda Małopolski i wójt gminy Łużną,

Tym razem to wyjątkowe wyróżnienia zostały przyznane 11 nowym miejscom i obiektom z całej Europy, a dla uczczenia 10. rocznicy Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Brukseli odbyła się także całodniowa konferencja, spotkanie koordynatorów krajowych oraz debata młodzieży w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022. Wydarzenie stworzyło doskonałą możliwość nawiązania kontaktu z decydentami, praktykami zajmującymi się dziedzictwem i kulturą oraz przedstawicielami instytucji europejskich, krajowych i lokalnych, a także innymi ekspertami w dziedzinie dziedzictwa kulturowego.

Podczas brukselskiej konferencji delegacja z gminy Łużna wzięła udział w panelach dyskusyjnych. Jeden z nich odnosił się do tematyki miejsc związanych z tragiczną i trudną historią.

- Spotkanie stało się idealnym tłem do zaprezentowania Cmentarza Wojennego nr 123 Łużna Pustki i jego nieocenionego znaczenia dla historii Polski oraz całej Europy - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Wartym podkreślenia jest fakt, iż podczas całego wydarzenia wielokrotnie zostało powtórzone, jak dużą rolę odgrywa młodzież w przekazywaniu wartości znaku dziedzictwa europejskiego, co też zostało zaznaczone w prezentacji delegacji naszej gminy – podkreśla.

Na europejskim forum zaprezentowano, jak ważne jest, aby wartości takie jak równość, braterstwo oraz dążenie do pokoju zostały przekazane młodemu pokoleniu, które z naszej przyszłości staje się naszą teraźniejszością.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. W Polsce mamy pięć obiektów wyróżnionych znakiem. To Unia Lubelska, Historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 Maja, Cmentarz nr 123 Łużna-Pustki oraz Osiedla Werkbundu znajdujące się Austrii, Czechach, Niemczech i Polsce.

Cmentarz w Łużnej zaprojektował Jan Szczepkowski, a samą kaplicę (gontynę), architekt Duszan Jurkowicz. Spoczywa tu 909 żołnierzy austro-węgierskich, 65 niemieckich i 212 rosyjskich. Znajduje się tutaj także kwatera żołnierzy, których przynależności nie rozpoznano.

FLESZ - Wojna o zboże osłabia ukraińską gospodarkę. Komentarz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto