Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużna. Gmina pracuje nad studium i zbiera pomysły od mieszkańców

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. UG Łużna
Był już spacer badawczy, teraz jest interaktywna mapa. Wystarczy kliknąć wybrany obszar, by wpisać na niego własny pomysł. Gmina Łużna przeszła do kolejnego etapu pracy nad studium zagospodarowania przestrzennego. Prace nad nim prowadzone są w zupełnie inny sposób, niż do tej pory znaliśmy.

FLESZ - Australia w ogniu. Zginęło miliard zwierząt

Najpierw był spacer badawczy. Taka burza mózgów – każdy mógł poddać swoją wizję pod dyskusję. Nie ważne było, jak dalece jest odważna. W końcu z kilkunastu takich szalonych pomysłów można wyciągnąć drobny element, by ostatecznie zbudować coś, co będzie wypadkową wszystkich.

- Bo to nie jest wizja gminy na dzisiaj ani jutro. Nie mówimy nawet o miesiącach, ale o całych dekadach, które są przed nami – mówi wprost Mariusz Tarsa, wójt gminy.

Na warsztat zostały wzięte nie tylko sprawy pojedynczych mieszkańców, którzy chcieliby budować domy czy realizować inne inwestycje, ale plan zagospodarowania nie pozwala na to.

- Rzeczywiście, sporo wniosków dotyczy przekształcenia działek rolnych na budowlane – przytacza samorządowiec. - Niestety, nie zawsze jest to możliwe, bo na przykład dany teren został zakwalifikowany jako osuwisko. Staramy się jednak wychodzić ludziom naprzeciw i szukać rozwiązań – zapewnia.

Poszczególne działki to istotna sprawa – czyjś dom, gospodarstwo, firma, miejsce do życia. Są też inne. Na większej płaszczyźnie znaczenia. Na przykład kamieniołom w sąsiedztwie Pustek. Pomysłów, jak zagospodarować miejsce, padło wiele. I wcale nie były abstrakcyjne. Nikt też nie zaproponował utworzenia tam lunaparku. Za to ciekawie wybrzmiało kino plenerowe.

- W propozycji za ekran mógłby służyć wygładzony piaskowiec na ścianie kamieniołomu – przywołuje jedną z propozycji.

Widzowie mieliby do dyspozycji leżaki, a miejscem ich składowania mogłyby być bunkry. Tu ważne wyjaśnienie – wspomniane bunkry to nie wojenne pozostałości, a schronienie dla pracowników dawnych kamieniołomów podczas kruszenia ścian.

- Na takim ekranie można byłoby wyświetlać na przykład filmy z czasów pierwszej wojny światowej – proponuje.

Co będzie ostatecznie i kiedy – na razie trudno przesądzać. Łużniański samorząd opracowując studium, chce mieć na razie bazę do przyszłej działalności – plan zagospodarowania to fundament pod jakąkolwiek działalność. Etap konsultacji potrwa do końca lutego. Później wszystko zostanie opracowanie, opisane – słowem: zebrane w logiczną całość i jeszcze raz wyłożone do wglądu mieszkańców. Ostateczny kształt studium zostanie zatwierdzone przez uchwałę rady gminy.

To pierwsze tak pomyślane przedsięwzięcie w powiecie, jedno z niewielu w regionie, ale też w Polsce. Zazwyczaj gminy ograniczają się do wyłożenia map, ewentualnych zmian. Pada wprawdzie informacja o tak zwanym wyłożeniu planu, że można zgłaszać uwagi, ale nie ma takiego zaproszenia do wspólnego tworzenia go, jak dzieje się to teraz w Łużnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łużna. Gmina pracuje nad studium i zbiera pomysły od mieszkańców - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto