Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużna. Generał Tadeusz Rozwadowski bohaterem muralu powstającego na jeden ze ścian remizy OSP. Druhowie przygotowali podkład pod obraz

Lech Klimek
Lech Klimek
Piotr Wojna, prezes OSP w Łużnej wspólnie z kolegami przygotował ścianę, na której sądecki artysta namaluje mural
Piotr Wojna, prezes OSP w Łużnej wspólnie z kolegami przygotował ścianę, na której sądecki artysta namaluje mural Lech Klimek
Na jednej ze ścian remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej powstaje mural nawiązujący do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie gminy w roku 1915, a także wydarzeń z roku 1920 dotyczących Bitwy Warszawskiej. Autorem projektu muralu i wykonawcą jest znany sądecki artysta Mariusz Brodowski, znany bardziej pod pseudonimem MGR MORS.

FLESZ - Która praca skraca życie?

Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna przyznaje wprost, że gdy zapadła decyzja o muralu szukali w historii postaci, która połączyłaby te dwie ważne bitwy.
- Szybko uświadomiliśmy sobie, że postacią, która odegrała ważne role w obu starciach, był gen. Tadeusz Rozwadowski – przytacza.
W bitwie pod Gorlicami, jako generał armii austro-węgierskiej dowodził artylerią. Opracował nowoczesny jak na owe czasy sposób ostrzału artyleryjskiego tuż przed atakującą rosyjskie pozycje obronne na wzgórzu Pustki w Łużnej piechotą. Niektórzy zarzucali mu nawet, że jest to ryzykowne, ponieważ pociski artyleryjskie mogą uderzać we własne siły. Atak się powiódł, bardzo dobrze umocnione pozycje Rosjan na wzgórzu Pustki zostały rozbite, zaś austro-węgierski szturm na Pustki przypieczętował zwycięstwo.
- General Rozwadowski, już jako oficer sztabowy armii Niepodległej Rzeczpospolitej, był współodpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie rozkazów mających przełomowe znaczenie podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – podkreśla wójt. Wiadomo, że to marszałek Piłsudski jest autorem idei kontrofensywy znad Wieprza, jednakże to właśnie gen. Rozwadowski opracowywał szczegółowe rozkazy dla poszczególnych formacji wojskowych – dodaje.
Polityczne drogi obu strategów rozeszły się, ale w tym trudnym dla Polski czasie, obaj połączyli siły, by bronić Ojczyzny.

- Można powiedzieć, że to właśnie pod Pustkami, w Łużnej 1915 roku, gen. Tadeusz Rozwadowski zdobywał doświadczenie wojenne, które pozwoliło uratować Polskę w 1920 roku przed bolszewikami - stwierdza Mariusz Tarsa. - Mural będzie podziękowaniem za jego zasługi, ale ma być również zachętą do poszukiwań historycznych dla tych, których postać tego wybitnego stratega była jeszcze nieznana – przyznaje.

Ściana, na której zaplanowano wykonanie muralu, usytuowana jest w centrum miejscowości, a ponadto skierowana frontem do drogi wojewódzkiej. Dzięki wybranej lokalizacji dzieła będzie wciąż na nowo przypominało zarówno mieszkańcom, jak i osobom odwiedzającym gminę Łużna, o ważnych wydarzeniach i krwawej drodze Polski do niepodległości.
Mural powstaje dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Gminny Ośrodek Kultury. Poza muralem zostaną przeprowadzone niezbędne prace porządkowe na terenie cmentarza wojennego nr 123 na Pustkach. W GOK zaprezentowana zostanie wystawa tematyczna dotycząca tragicznych wydarzeń z okresu I wojny światowej. Będzie też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu gminy.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto