Łubiny u Romana Oleszkowicza, gorlickiego ogrodnika widać i słychać z daleka. Mienią się kolorami, brzęczą w nich setki pszczół

Halina Gajda
Halina Gajda
Roman Oleszkowicz, gorlicki ogrodnik od kiedy tylko słońce troszkę mocniej zaczęło przygrzewać, nie ma czasu na nic, bo dnie spędza w ogrodzie. Teraz pilnuje łubinów i piwonii. Stare, niegdyś pospolite gatunki kwiatów, wracają do łask i kwiaciarnianych bukietów. To oczywiście oferta dla tych, którzy nie lubią plastiku w wiązance, a cenią sobie oryginalność, elegancję i prostotę.

Oleszkowicza zna większość gorliczan. Najczęściej mówią o nim Romek-Ogrodnik. I nie ma w tym cienia złośliwości. Bo Romek o kwiatach, warzywach, nowalijkach, krzewach ozdobnych może opowiadać naprawdę długo. Tym razem zadzwonił, by pochwalić się łubinową skrzynią: przyjedźcie, zdjęcia porobicie, bo urosły w tym roku, że ho-ho!

Łubin magnesem na pszczoły

Rzeczywiście, skrzynię z kwiatami widać z daleka. Widać i słychać, bo w kwiatach są steki pszczół. Łapki i brzuszki mają oblepione pyłkiem. Nie w głowie im uganianie się za człowiekiem i żądlenie.

- Łubin nie pachnie jakoś specjalnie, choć daje się wyczuć słodycz wokół – mówi ogrodnik. - Kwiaty mają ponad metr wysokości, choć u mnie pewnie są większe, bo dostały doskonale podłoże z naturalnego nawozu – chwali się.

Nie jest to szczególnie wymagająca roślina, rozsiewa się wręcz sama, ale potrzebuje jednego – dużo wody.
- Jego łodyga jest niemal pusta w środku. Potrafi naciągnąć wodę, jak strzykawka – mówi. - Wieczorem podlewam, a rano jest już niemal sucho – dodaj.
Łubiny zaczynają kwitnąć w czerwcu – obsypane kwiatami łodygi mienią się w słońcu różnymi kolorami. Często jeden kwiat może mieć różne barwy. Na dole ciemniejsze, w górnej części jaśniejsze.

Piwonię trzeba lubić, inaczej nie urośnie

Od łubinowej skrzyni ogrodnik ma rzut beretem do plantacji piwonii. Są jeszcze w pączkach, choć bywały lata, gdy o tej porze miał piwoniowy łan. Ma ich u siebie kilka gatunków. Komentuje żartobliwie, że nazw nie pamięta, bo i tak najważniejszy jest kwiat.

- Piwonie trzeba naprawdę lubić, bo inaczej nie zakwitną – zaznacza.

Sukces uprawy tkwi w odpowiednim nawożeniu i pielęgnowaniu. Piwonia bywa kapryśna. Bywa, że na rozkwitnięcie się pąków trzeba czekać wiele dni. Trzeba ją regularnie podlewać, zasilać. Warto, bo efekty są fantastyczne.

Tata Jan podpatrywał Skrzyńskiego

Rodzinną przygodę z ogrodnictwem zaczął jeszcze Jan Oleszkowicz, ojciec pana Romka. Jako pierwszy w mieście zajął się nim nie na zasadzie hodowania marchewki, cebuli i grochu, ale kwiatów, głównie doniczkowych, a sztuki tej uczył się u samego hrabiego Skrzyńskiego.

-Pamiętam, jak do taty przychodziły po te donice z hiacyntami wszystkie przedwojenne gorlickie damy - wspomina. - On zaś witał je słowami: całuję rączki, sługa uniżony - uśmiecha się.
I dodaje: od czternastego roku życia towarzyszyłem rodzicom w tych pracach. Zresztą, nie było innego wyjścia. Po podstawówce poszedł do szkoły naftowej. Skąd się wzięła - sam dzisiaj nie wie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łubiny u Romana Oleszkowicza, gorlickiego ogrodnika widać i słychać z daleka. Mienią się kolorami, brzęczą w nich setki pszczół - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie