Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopad w Gorlicach: Przegląd prasy z października 2021 w Gorlicach, najważniejsze informacje miesiąca

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Gorlic czytali w ostatnim miesiącu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Gorlic czytali w ostatnim miesiącu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w październiku czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Gorlic najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Alimenciarze i alimenciarki poszukiwani przez policję w Małopolsce [cz. I]”?

Przegląd października 2021 w Gorlicach: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z października 2021 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Alimenciarze i alimenciarki poszukiwani przez policję w Małopolsce [cz. I]

Zobacz osoby, które mimo nakazu sądowego zaniedbały spoczywający na nich obowiązek alimentacyjny i nie wypłacają na rzecz własnego dziecka (lub dzieci) należnych mu pieniędzy. Widziałeś ich? Daj znać policji!

📢 Trwa kwesta na zabytki na cmentarzu parafialnym. Wolontariuszy spotkacie tylko przy bramie od ul. Karwacjanów

Dzisiaj i jutro od godziny 9 do 17 na Cmentarzu Parafialnym w Gorlicach trwa zbiórka środków na renowację zabytkowych pomników. Kwestę organizuje Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego i Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Do tej pory m.in. z kwesty, ale też z dofinansowania ministerialnego i z Urzędu Miasta udało się wyremontować 20 pomników i Kaplicę Miłkowskich, trwa remont Kaplicy Płockich. Wolontariuszy ze skarboną możemy spotkać tylko przy bramie od strony ul. Karwacjanów.

📢 Te kultowe produkty sprzed lat znów można kupić! Zobacz, które wróciły na rynek [ZDJĘCIA] 31.10.2021

My, Polacy, jesteśmy bardzo sentymentalnym narodem i szybko się przywiązujemy do tego, co dobre. Kiedy zdarza się, że jeden z naszych ulubionych produktów znika ze sklepowych półek, potrafimy rozpamiętywać i rozmyślać o jego smaku lub wyglądzie przez lata.

Zrób sobie prezent

Materiały promocyjne partnera

Prasówka listopad Gorlice: pozostałe wydarzenia z poprzedniego miesiąca

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w październiku uwagę czytelniczek i czytelników z Gorlic. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Pomysł na wypad za miedzę: Park Zdrojowy w Ciężkowicach w jesiennym wydaniu. Działają fontanny i tężna solna [ZDJĘCIA]

Zaskakująco ciepłą mamy jesień, więc i okazji do wypadów w plener więcej. Gdy już odwiedzicie wszystkie zakątki Beskidu Niskiego, warto wybrać się za miedzę, do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach.

📢 Gorlice. Wspominamy: Piotr Nowak, gorliczanin, gitarzysta basowy legendarnych grup Blackout i Brekout. Brakuje nam jego śpiewu

W maju 2020 roku pożegnaliśmy Piotra Nowaka. Nie ma chyba nikogo, kto choć raz go nie słyszał. Grywał bowiem, śpiewał w letnim ogródku na gorlickim rynku. Zarażał miłością do bluesa, gitary, pięknych dźwięków. Zachrypnięta barwa głosu, humor, serdeczność – były jego znakami rozpoznawalnymi.

📢 W Ciężkowicach rozpoczęli budowę ścieżki w koronach drzew. Na razie widać niewiele. To nie jedyna gmina, która marzy o podniebnym spacerze

Samorządowcy z Ciężkowic dopięli swego, po rozlicznych perypetiach z przetargami, które ciągle były zbyt kosztowne i ostatecznie uzupełnieniu inwestycji o kredyt, rozpoczęła się realizacja ścieżki w koronach drzew.

📢 Najstarsze i najpiękniejsze grobowce gorlickiego cmentarza parafialnego

Cmentarz Paraflalny w Gorlicach ma swój początek w 1764 roku, kiedy cesarz austriacki Józef II swym dekretem nakazał przeniesienie cmentarzy ze względów sanitarnych poza obręb miasta i likwidację cmentarzy przy kościołach. Jego historia była tragiczna, bo nierozerwalnie związana z I wojną światową, kiedy był on główną redutą rosyjskiej obrony. Tu padało najwięcej pocisków artyleryjskich, tu też miały miejsce najbardziej krwawe ataki piechoty austriackiej. Dzisiaj najstarsze – wykonane z piaskowca nagrobki, które można odnaleźć na gorlickim cmentarzu, pochodzą z lat 30-tych XIX w. Niektóre udało się już odnowić, inne czekają w kolejce na renowację.

📢 Gorlice. Ulica Dukielska, DW 993 - noga z gazu i oczy dookoła głowy. Nie ma już świateł, ale trzeba uważać na zawieszenie [ZDJĘCIA]

Trwa przebudowa odcinka ulicy Dukielskiej na wysokości przyszłego miejskiego cmentarza. Drogowyc zdemontowali wprawdzie światła, nie ma już ruchu wahadłowego, ale trzeba mieć się na baczności.

📢 Gorlice. Basen - zmiana za zmianą w bryle budynku. Niebieskie ściany to już wspomnienie, nowa bryła coraz wyraźniejsza [ZDJĘCIA]

Od miesięcy trwa modernizacja budynku pływalni Fala. Obiekt ma mieć zupełnie inny wygląd – zniknęły już błękitne przeszklone ściany, nie ma schodów pokrytych bezużytecznymi, jak się okazało panelami fotowoltaicznymi, zmieniła się także wejściowa klatka schodowa.

📢 Nowa pozycja na lokalnym rynku książkowym. Właśnie ukazał się album „Władysław Długosz. Nie tylko odkrywca Borysławia”

Miejscem promocji najnowszej książki o Długoszu były wnętrza pałacu w Siarach, niegdysiejszej posiadłości jednego z najsłynniejszych naftowców. Autorami publikacji są Ewa Król, Dorota Mękarska i Andrzej Drzymała. Na prezentację przyjechali przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, samorządowcy z Sękowej, miasta oraz gminy Gorlice, duchowni, miłośnicy lokalnej historii.

📢 Gorlice. Park Miejski tonie w złotych liściach.Jesiennym dywanem pokryte są alejki, klomby, rabaty. Jest cicho i bardzo spokojnie [ZDJĘCIA]

Park Miejski tonie w jesiennych barwach. Szczególnie pięknie jest tam popołudniami, gdy słońce gra na złotych liściach, jak na fortepianie. Gdzieś "dociśnie" mocniej, gdzieś lżej, a w jeszcze innym miejscu zupełnie odpuści i zostawi je w cieniu. Można się temu przyglądać godzinami. Zdecydowanie najwięcej radości mają dzieci, które z impetem wbiegają w stosy liści, rozsypują je dookoła siebie i krzyczą radośnie do rodziców, żeby przyłączyli się do zabawy w chowanego. 

📢 Kobylanka. Setne urodziny pani Małgorzaty Gawlik. Życzenia i serdeczności płyną ze wszystkich stron [ZDJĘCIA]

Pani Małgorzata Gawlik z Kobylanki obchodzi dzisiaj setne urodziny. O okrągłym jubileuszu nie zapomniał między innymi Jan Przybylski, wójt gminy, który pospieszył do solenizantki z życzeniami, kwiatami i drobnym upominkiem.

📢 Wojciech Białobok - balsamista, plastyk, makijażysta, fryzjer i stylista... zmarłych. Psycholog dla tych, których bliscy odeszli

Wojciech Białobok z Zakładu Pogrzebowego Orkus pracuje w gorlickim prosektorium. Jest po części balsamistą, plastykiem, makijażystą, fryzjerem, stylistą i psychologiem w jednym. Swoją pracę wykonuje już od 31 lat i choć nie szokuje go widok zmarłego, to twierdzi, że tanatopraktyk to zawód dla ludzi o mocnych nerwach. Jego atrybuty to nie tylko biały fartuch, maseczka i rękawiczki. W niewielkim kosmetycznym kuferku ma kilka rodzajów podkładów kosmetycznych, pudrów, różów. Wszystko najwyższej jakości, kupione na targach pogrzebowych. Są też cienie, szminki, koniecznie suszarka do włosów, szczotki, grzebienie, lakiery, szampony. W swojej pracy poprawia wygląd zmarłych, zaciera strach i cierpienie na ich twarzach. Wszystko z myślą o rodzinie, by łatwiej było jej pogodzić się z odejściem bliskiej osoby.

📢 Gorlice. Odeszli na zawsze, choć wielu z nich jeszcze niedawno mijaliśmy na ulicy. Pozostaną w sercach, nieodżałowanej pamięci

Nie ma chyba nikogo, kto, przechodząc ulicą 3 Maja, nie spojrzałby na tablicę ogłoszeń. Oddychamy z ulgą, gdy oko dostrzeże tylko afisze, zastygamy, jednak gdy wzrok napotka charakterystyczną czarną obwódkę nekrologu. Od początku roku przyszło nam po wielokroć towarzyszyć gorliczanom w ich ostatniej drodze. Byli znani z racji swojej pracy zawodowej, społecznej, zwyczajnej serdeczności, którą dzielili się z innymi i nie oczekiwali niczego w zamian. Wspomnijmy ich jeszcze raz.

📢 Gorlice. Lek. med. Tomasz Płatek, geriatra: śmierć to część życia. Szanuję decyzję, gdy chce spokojnie odejść we własnym domu

Koniec października i pierwsze listopadowe dni to taki czas w kalendarzu, gdy częściej, niż zwykle myślimy o przemijaniu, śmierci, ostatnich pożegnaniach. To dobra okazja, by przypomnieć naszą niegdysiejszą rozmowę z lek. med. Tomaszem Płatkiem, internistą, geriatrą z gorlickiego szpitala, który z tajemnicą śmierci obcuje niemal na co dzień.

📢 Gorliczanka straciła torebkę, a razem z nią portfel, klucze i telefon. Porządkujecie groby bliskich? Uważajcie na złodziei!

Wystarczyła chwila nieuwagi przy porządkowaniu grobu bliskiej osoby. Skrzętnie wykorzystał to złodziej, który na cmentarzu komunalnym ukradł mieszkance Gorlic torebkę. O ile zguba się znalazła, to już bez zawartości.

📢 Młodzi rzemieślnicy wzięli na warsztat kwiaty i papier. Warsztaty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance

W specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance zakończyły się właśnie warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej "I Ty możesz...". Projekt "Z pomysłem w rzemiosło" to zaangażowanie rodziców, uczniów, członków stowarzyszenia oraz społeczności lokalnej w warsztaty z tworzenia kwiatów i robienia kartek okolicznościowych.

📢 Uście Gorlickie. Przetarg na rekonstrukcję dawnej karczmy ogłoszony. W połowie listopada dowiemy się, czy jest wykonawca

W połowie listopada dowiemy się, czy są chętni na realizacje przetargu na budowę, a właściwie rekonstrukcję łemkowskiej karczmy, która niegdyś działała w Uściu Gorlickim. Została rozebrana w 2009 roku w związku z budową ronda.

📢 Święty Sobór Biskupów oddał księdzu Arkadiuszowi Barańczukowi krzyż i sutannę. Kapłan może sprawować sakramenty

Kancelaria Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podała, że wczoraj (26 października 2021) podczas jesiennej sesji soboru zdjęto suspensę nałożoną w marcu tego roku na ks. Arkadiusza Barańczuka. Tym samym pracujący na terenie powiatu gorlickiego kapłan odzyskał krzyż i sutannę. Może też sprawować sakramenty.

📢 Koński redyk w Regietowie. Sceny jak z westernu! Tabun koni przebiegł przez wieś. Hucuły wróciły z letnich pastwisk

Małopolska z redyków słynie, ale takich zwyczajnych, kiedy z hal na zimę wracają całe kierdle owiec. Mamy też jeden wyjątkowy, bo koński. Ponad 100 klaczy ze źrebiętami wróciło dzisiaj z hal Regietowa Wyżnego do stadniny w Regietowie. Tabun koni pędził wąskimi drogami wzbudzając zachwyt licznie zgromadzonych na trasie widzów. Podziwiali nie tylko konie, ale też sprawność jeźdźców, którzy poprowadzili Hucuły.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto