Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łemkowskie Jeruzalem pokazało się w swojej dwudziestej pierwszej odsłonie

Lech Klimek
Lech Klimek
Łemkowskie Jeruzalem pokazało się w swojej  dwudziestej pierwszej odsłonie
Łemkowskie Jeruzalem pokazało się w swojej dwudziestej pierwszej odsłonie
Łemkowskie Jeruzalem to nazwa cyklicznego, artystycznego projektu realizowanego przez Zjednoczenie Łemków już od dwudziestu lat. Inicjatywa znana gorliczanom, chociażby ze słyszenia, ponieważ to właśnie w tutaj, w Gorlicach wszystko się zaczęło. Mityczna nazwa projektu wskazuje na miejsce i permanentne powroty Łemków na utraconą Łemkowszczyznę. Z drugiej mamy do czynienia ze sztuką, dlatego Jeruzalem jest też powrotem do źródeł powstawania i tworzenia kultury. Jak mówią realizatorzy, ma też formę uniwersalną dla wszystkich, formę, w której kultury pogranicza przenikają się nawzajem.

FLESZ - Jak nie przytyć w święta? Sprawdź porady dietetyczki

W gorlickim Centrum Kultury im. Bohdana Ihora Antonycza odbył się wernisaż XXI edycji Łemkowskiego Jeruzalem zatytułowany „Obcowanie”. O koncepcji tegorocznej wystawy opowiedzieli kuratorzy: prof. Joanna Zemanek, prof. Grzegorz Sztwiertnia z krakowskiej ASP, a także Ann Basa – autorka tekstu do katalogu oraz Natalia Hładyk – koordynatorka całego przedsięwzięcia.

- Idea wystawy narodziła się w wyniku naszego spotkania z kulturą i historią Łemków – mówił Grzegorz Sztwiertnia. - Obcowanie z ich środowiskiem, żywą kulturą oraz opowieściami dało początek tej odsłonie, której nazwa brzmi właśnie Obcowanie - dodał artysta.

W tegoroczna edycja jej uczestnicy mieli możliwość własnej interpretacji tematu lub odniesienia się do artefaktów prezentowanych w ramach wystawy.

- Obcowanie z kimś, z czymś to współuczestniczenie w obecności, bycie w pobliżu, chciane lub niechciane sąsiedztwo tego, co postrzegamy jako inne i odrębne - mówi Anna Bas. - W obcowaniu obcujemy z obcym, ocieramy się o jego obecność. Jego bliskość pozostawia ślad - zaznacza

Na ekspozycji zobaczymy zabytkową, XIX wieczną ewangelię z Cerkwi Greckokatolickiej z Krynicy, barokowy krzyż z Cerkwi Prawosławnej w Bielance, modlitewnik z 1872 r., XIX wieczny Mandylion, krywulki, elementy oryginalnego stroju łemkowskiego oraz współczesne kreacje inspirowane tym strojem. W wystawie bierze udział 11 artystów z Polski i Ukrainy, zaprezentowano ponad 50 prac w tym wymienione zabytkowe eksponaty.

- Jeruzalem potowarzyszy nam jeszcze na początku przyszłego roku, zanim dalej nie pojedzie w kolejne tournée po Polsce - zapowiedziała Natalia Hładyk.

Artystka zaprezentowała na wystawie nigdzie wcześniej nieprezentowane luźne przelane na płótno przemyślenia na temat przydrożnych kapliczek, Uwagę widzów przeciągał jednak zwykła dziurka od klucza. To bardzo symboliczne, bo Natalia pozwoliła zajrzeć przez nią w świat zaprzeszłego a mimo to kolorowego i wciąż żywego. Ten prosty zabieg Natalii Hładyk sprawił, był trochę jak wyprawa Alicji albo przejście przez szafę do Narni.

Oprócz gęstych rozmów o sztuce i kulturze tłem muzycznym wieczoru były autorskie aranżacje łemkowskich pieśni w wykonaniu Mirosława Bogonia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łemkowskie Jeruzalem pokazało się w swojej dwudziestej pierwszej odsłonie - Gorlice Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto