Laureaci konkursów wojewódzkich w Zagórzanach. Ich znajomość historii daleko wykracza poza program szkolny

Lech Klimek
Lech Klimek
Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach sięgnęli po najwyższe laury konkursowe. Okazało się, że historia to ich pasja a wiedza daleko wykracza poza program szkolny. Ich sukces to nie jednostkowy wybryk, ale efekt dobrej pracy od wielu już lat.

Dumy z postawy uczniów nie kryje Iwona Jamro, dyrektor szkoły.

Ciężka praca się opłaca

- Nastawieni jesteśmy na to, aby nasi uczniowie mieli nawyk uczenia się – mówi dyrektor. - Na tym się skupiamy, a nauczyciele podchodzą do każdego ucznia z pasją, i z wielkim entuzjazmem i zarażają tym swoich wychowanków – dodaje.

Ta właśnie pasja i entuzjazm do nauki zaowocowały ostaniami sukcesami. W połowie maja, Antoni Ciapaj, uczeń klasy ósmej odebrał w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie dyplom laureata oraz nagrody rzeczowe.

W konkursie tematycznym „Polscy żołnierze w walce o wyzwolenie Włoch, Francji, Belgii i Holandii podczas II wojny światowej” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego uzyskał 60 punktów na 60 możliwych, co zapewniło mu pierwsze miejscu.

W zmaganiach uczestniczyło 640 uczniów, a tytuł laureata wywalczyło tylko 21.

Konkurs na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty przeprowadził Oddział IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Współorganizatorami byli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

To nie jedyny sukces Antoniego, bo kilka dni wcześniej
Drużyna w składzie Antoni Ciapaj, Adam Kurzawa i Aleksandra Rybka wywalczyła I miejsce w XIII Konkursie Historycznym „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” zorganizowanym przez Barbarę Bartuś, poseł na Sejm RP. Uczniowie z Zagórzan uzyskali 132 punkty i zdystansowali pozostałych uczestników. W nagrodę pojadą w czerwcu na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Ponadto Antoni Ciapaj za uzyskanie najwyższego wyniku punktowego otrzymał stypendium Fundacji Braci Potoczków. Ponadto cała trójka znalazła się w dziesiątce uczniów najwyższymi rezultatami, za co odebrali również nagrody rzeczowe. Pokonali 26 drużyn z innych szkół.

Zebrali całą pulę nagród, wykazali się rzetelną wiedzą historyczną, umiejętnością myślenia przyczynowo-skutkowego, analizą materiałów źródłowych.

- Wysokie osiągnięcia wyjątkowych uczniów to wynik ogromnej pracowitości, inteligencji, otwartości umysłu na zdobywanie wiedzy i chęć zrealizowania postawionego sobie celu - mówi Małgorzata Stępień, nauczycielka historii, która przygotowywała uczniów do konkursów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie