Nasza Loteria

„Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Małopolski

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Dziewiąta edycja Kromer Festival Biecz była wyjątkowa. Festiwal poszerzył swoją nazwę o część Kultura I Rzeczypospolitej. Hasłem tegorocznej edycji było Przymierze, a punktem wyjścia w czasie festiwalu był historyczny, trwający ponad dwa stulecia, sojusz polsko-litewski.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dla gości festiwalu przygotowano wiele atrakcji poza oczywistym faktem, czyli wspaniałymi koncertami w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.

- Dziewiąta edycja Kromer Festiwal Biecz to przede wszystkim dostęp do kultury wysokiej - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - To jedenaście niebiletowanych koncertów i świetna promocja miasta. Stało się to za sprawą Telewizji Polskiej jak również naszym sponsorom, którzy w tym roku nie szczędzili grosza na organizacje naszego festiwalu - podkreśla.

Bieckie błonia zamieniły się na czas festiwalu w Jagielońskie miasteczko, gdzie prezentowały liczne grupy rekonstruktorów. Ważnym festiwalowym punktem stał się też biecki Rynek, gdzie widzowie mogli obejrzeć spektakl Teatru Klasyki Polskiej. W Bieczu została wystawiona sztuka Powrót posła, komedia polityczna w trzech aktach napisana przez Juliana Ursyna Niemcewicza. Również na rynku zaprezentowała się Marta Zalewska, której towarzyszyła Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

Najważniejsze jednak były nadal, całkowicie bezpłatne, koncerty w świątyniach, przyciągające do Biecza rzesz miłośników muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego.

- W festiwalowych koncertach tu na miejscu w Bieczu i Binarowej uczestniczyło kilka tysięcy osób - podkreśla burmistrz. - Natomiast poprzez Telewizję Polską, na kilku antenach, liczbę widzów można liczyć w miliony. Cztery koncerty były pokazywane na żywo, a kolejne są retransmitowane, więc ta siła oddziaływania jeszcze wzrośnie - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto