Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościółek św. Zofii w Bobowej z wyróżnieniem Zabytek Zadbany

Halina Gajda
W Muzeum Emigracji w Gdyni odbyła się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Dla Bobowej było to szczególne wydarzenie – bobowska parafia odebrała bowiem ważny tytuł. Jak czytamy w uzasadnieniu - za wzorowo wykonane kompleksowe prace konserwatorskie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz kościoła pw. św. Zofii w Bobowej, które powstrzymały degradację budowli oraz pozwoliły na wydobycie, uczytelnienie i utrwalenie jej wartości zabytkowej. Nagrodę odebrali ks. dr Marian Chełmecki, proboszcz parafii oraz Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

Świątynia zachowała się w niezmienionej formie od czasów średniowiecza. Została zbudowana w drugiej połowie XV w., a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1475 r. Przed rozpoczęciem w 2012 roku prac remontowych kościółek był w naprawdę kiepskim stanie. Niszczyła go przede wszystkim wilgoć i grzyb. W zasadzie był nieużywany – jedynie w imieniny patronki odprawiana była w nim odpustowa msza święta. Prace remontowe i konserwatorskie postępowały krok po kroku. Trzeba było się pozbyć niechcianej w ścianach i fundamentach wilgoci, ale też naprawić dach, wymienić gont, wzmocnić strop, zabezpieczyć relikty tynków. To tylko kilka z wykonanych zabiegów. Gdy uporano się z pracami stricte budowlanymi, za pracę zabrali się fachowcy od zabytków – wykonana została renowacja wyposażenia ruchomego, od ołtarzy głównego i bocznych, po ambonę, balaski, chór i kropielnicę. Dzięki zaangażowaniu całej parafii oraz gminy pozyskaniu z różnych źródeł dofinansowania udało się całościowo odremontować świątynię.

- Zabytek Zadbany to prestiżowy konkurs, który pełni rolę symbolicznego podziękowania zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, za ich wkład, za to, że wzbogacają nasze dziedzictwo kulturowe. Chciałabym życzyć Polsce, aby coraz więcej samorządów rozumiało, czym jest dziedzictwo kulturowe, czym są zabytki i jak ważne są one dla naszej tożsamości – mówiła podczas gali wiceminister Magdalena Gawin.

Jury konkursu poddało ocenie jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych.

Kościółek św. Zofii ma szczególne miejsce w świadomości bobowian. Ukryty nieco pośród zieleni i wysokich drzew, bez strzelistych, z daleka rzucających się w oczy wież, jest miejscem modlitwy i skupienia. Św. Zofia patronka miasta patrzy na wiernych z ołtarza wraz ze swoimi trzema córkami: Wiarą, Nadzieją i Miłością. Legenda głosi, że jej obraz trafił tutaj, gdy konie ciągnące wóz przypadkowego kupca, który wracał z towarami z Węgier, zatrzymały się właśnie na bobowskiej ziemi i za nic nie chciały dalej ruszyć. Nie pomagało pokrzykiwanie, machanie batem. Kupiec uznał, że nie zostaje mu nic innego, jak rozładować skrzynie z dobrem. W jednej z nich był obraz św. Zofii. Gdy ładunek został zdjęty z wozu, konie ruszyły. Świadkowie uznali to za znak, obraz odkupili. Kupiec przystał na ofertę, przyjął zapłatę i ruszył przed siebie. Po drodze naszły go wątpliwości – wrócił, zwrócił pieniądze i zabrał obraz. Konie znowu odmówiły mu posłuszeństwa. Wtedy zrozumiał, że wolą świętej jest pozostać w Bobowej.

15 maja przypada w parafii odpust. Podczas uroczystej mszy św. zostanie poświęcona wyremontowana dzwonnica. Tradycją jest, że imieninowe życzenia odbierają wszystkie Zofie, Zosie, Zosieńki z całej gminy. Tak będzie i tym razem.

WIDEO: Mini cross, quad czy może elektryczna hulajnoga? Najlepsze motoprezenty na pierwszą komunię

Źródło: TVN Turbo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kościółek św. Zofii w Bobowej z wyróżnieniem Zabytek Zadbany - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto