Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Dzień Nauczyciela w czasach galopującej zarazy

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Grzegorz Olkowski
Koronawirus w Małopolsce nie odpuszcza. Wtorek był kolejnym dniem z dziennym rekordem zakażeń w naszym województwie. Nowych przypadków stwierdzono aż 898! To najgorszy wynik w kraju, w którym ogółem znów - po raz drugi w czasie pandemii - zanotowano ponad 5 tysięcy przypadków zakażeń.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

Jak poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia, w ciągu doby w całej Polsce zmarły 63 osoby (w tym 10 w Małopolsce), z czego trzy osoby bez chorób współistniejących.

Aż 387 nowych zakażeń potwierdzono w Krakowie. To właśnie w stolicy Małopolski znajduje się szpital, który pełni wiodącą rolę w leczeniu zakażonych koronawirusem w regionie - Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Jak tam wygląda sytuacja? - Dziś mamy 271 pacjentów z koronawirusem, w tym 24 na respiratorach na oddziale intensywnej terapii - informowała we wtorek Maria Włodkowska, rzecznik prasowy SU. W tej lecznicy jest łącznie 308 łóżek dla chorych z COVID-19.

W Krakowie, ale też np. w Myślenicach, we wtorek przy fatalnej pogodzie, w deszczu stało się od półtorej do nawet kilku godzin w kolejce do wykonania testu na koronawirusa.

We środę (14.10) przypada Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. Przez pandemię będzie inny niż zawsze: w maseczkach, z dystansem, a w wielu przypadkach w wirtualnej rzeczywistości. Nie będzie zwyczajowych akademii, a jedynie skromne spotkania w klasach. Informacje z krakowskich szkół są niepokojące - zakażonych przybywa. Chorują wszyscy: nauczyciele, uczniowie, ale też rodzice. Jak przekazał nam sanepid, w Krakowie i na terenie powiatu krakowskiego hybrydowe nauczanie wprowadziły 154 szkoły.

- Od poniedziałku mamy zawieszone lekcje w klasach 5-8, mamy bowiem potwierdzone przypadki koronawirusa, zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Prowadzone są jedynie konsultacje według ustalonego podziału godzin - mówi nam Ewa Wodnicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 w Krakowie.

Dodaje, że co roku 14 października w jej szkole odbywa się ślubowanie klas pierwszych. - Ze względu na sytuację epidemiczną odwołaliśmy tę uroczystość. Przełożymy ją, tak jak sugerowali rodzice, na wiosnę. Będziemy mogli ślubowanie zrobić wtedy na zewnątrz. Tym razem 14 października funkcjonować będzie jedynie świetlica, gdzie odbędzie się małe spotkanie wyłącznie dla pracowników m.in. administracji naszej szkoły. Nauczyciele się nie pojawią, będą uczestniczyć w tym spotkaniu przez internet - dodaje dyr. Wodnicka.

W Dzień Edukacji Narodowej inauguruje swój 75. rok akademicki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Uroczystość jednak będzie miała jedynie symboliczny charakter. - Władze uniwersytetu podjęły decyzję o ograniczeniu liczby gości do minimum, natomiast uczestnicy, którzy każdego roku bardzo licznie przybywali na uroczystość inauguracji, zostali zaproszeni do uczestnictwa w spotkaniu online – przekazuje Dorota Rojek-Koryzna, rzeczniczka UP.

Również coraz więcej studentów uczy się zdalnie. Od poniedziałku zajęcia wyłącznie w takiej formule prowadzi np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zdalnie kształcą obecnie również np. cztery wydziały Politechniki Krakowskiej (ma ona w sumie ok. 13 tys. studentów): Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Architektury, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. - Na razie dziekani pozostałych czterech wydziałów zachowali dotychczasowy system kształcenia - mieszany z przewagą zajęć zdalnych, ale nie wykluczają nowych decyzji w kolejnych dniach - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik PK.

Natomiast krakowska AGH - na której studiuje łącznie ponad 25 tysięcy studentów - informuje o najnowszych decyzjach pięciu swoich wydziałów (wszystkich jest 16). Wcześniej pojawiła się wiadomość, że na zdalne kształcenie zdecydowały się: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Wydział Humanistyczny, Wydział Energetyki i Paliw oraz Wydział Górnictwa i Geoinżynierii.

- Jednak spośród tych pięciu wydziałów tylko Wydział Humanistyczny będzie prowadził nauczanie zdalne przez najbliższe dwa tygodnie. Pozostałe wydziały, po zweryfikowaniu możliwości prowadzenia zajęć całkowicie online, wracają do formuły hybrydowej, mieszanej. Wynika to z konieczności prowadzenia zajęć, dla których osiągnięcie efektów kształcenia nie jest możliwe w sposób zdalny - poinformowała we wtorek rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Dodajmy, że wciąż na kwarantannie przebywają krakowscy dominikanie, w których wspólnocie pojawiły się przypadki zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Od końca zeszłego tygodnia w kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej nie są odprawiane msze św., nie można się wyspowiadać. We wtorek klasztor poinformował jednak, że od środy (14.10) zaprasza na msze w bazylice w dni powszednie o godz. 12, 17 i 19.30, a w niedzielę o 12, 17 i 19. Msze będą odprawiać m.in. bracia z klasztorów w Katowicach i Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Małopolsce. Dzień Nauczyciela w czasach galopującej zarazy - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto