Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korczyna. Muzeum wyposażenia i uzbrojenia ułanów Wiesława Czerwienia w trakcie budowy. Wiata jest już prawie gotowa [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Muzeum powstaje tuż obok staropolskiej kuźni. Ma być gotowe w połowie czerwca, będzie w nim można obejrzeć między innymi działa, broń, wóz taborowy, taczankę
Muzeum powstaje tuż obok staropolskiej kuźni. Ma być gotowe w połowie czerwca, będzie w nim można obejrzeć między innymi działa, broń, wóz taborowy, taczankę fot.halina gajda
Muzeum wyposażenia i uzbrojenia ułanów w Korczynie nabiera kształtów. Na razie to klasyczny plac budowy, ale inicjator przedsięwzięcia Wiesław Czerwień zapewnia i w zasadzie już dzisiaj zaprasza na wielkie otwarcie w trzeci weekend czerwca. Pracy jest jeszcze sporo, ale trzymamy kciuki za sukces.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Korczyńskie muzeum będzie nieco inne - nie będzie parkietu, ani specjalnego obuwia ochronnego, nie będzie obrazów na ścianach ani postumentów z pomnikami. Będzie za to sprzęt i wyposażenie ułanów, wszelkiego rodzaju.

Pomysłodawca zapewnia, że ma na tyle zbiorów, by zapełnić powierzchnię, a nawet piętro. Chce pokazać wóz taborowy, kuchnię polową, taką samą kuźnię, taczankę, działo bofos z przodkiem kawaleryjskim, mundury, odtworzoną broń - samodzielnie wykonane repliki dział, karabinów, moździerzy, pojazdów konnych kawalerii. Marzą mu się lekcje historii w plenerze.

- Łatwiej opowiedzieć choćby o toczonych bitwach, gdy ma się pod ręką eksponat – tłumaczy z przekonaniem Wiesław Czerwień. - Armata, broń, mundur idealnie się do tego nadają – dodaje.

Staropolska Kuźnia w Korczynie oficjalnie otwarta. Nie obyło...

Muzeum wyposażenia i uzbrojenia ułanów - w systemie gospodarczym

Muzeum jest wciąż w trakcie budowy, a powstaje systemem gospodarczym. Znaczna część elementów pochodzi z rozbiórek starych domów, budynków gospodarczych. Jedne sam wyszukuje, o innych informują go znajomi.

- Tak było z oryginalną dachówką - opowiada. - Z kolei drzwi i okna miały trafić na śmietnik, a u mnie dostały drugie życie - dodaje z zadowoleniem.

Czerwień planuje, że na razie zagospodaruje parter, ale obiekt jest tak pomyślany, by kiedyś można było zrobić drewniany strop, a na nim drugi poziom wystawy. To jednak na razie melodia przyszłości. Na razie bowiem, trzeba się skupić na tym, co jest.
- Musimy nie tylko dokończyć pracę przy głównej ekspozycji, ale zagospodarować teren wokół - opisuje.

Wiesław Czerwień robi husarskie zbroje, choć to trudne zadanie

Kuźnia staropolska w Korczynie już stoi

W czerwcu minionego roku, po miesiącach pracy Wiesław Czerwień otworzył stworzoną przez siebie staropolska kuźnię. Stoi na wyciągnięcie ręki od wiaty przyszłego muzeum.

- Marzyło mi się od zawsze, żeby taką kuźnię mieć - przyznał nam się. - Od dziecka kręciło mnie podpatrywanie, jak kowale rozgrzewali kawałek stali do czerwoności, a potem formowali niczym plastelinę - opowiadał.

Znalazł dom. Bardzo stary, ale z solidnych drewnianych bali. Jak go tylko zobaczył, to zaraz stanęła mu przed oczami kuźnia z dzieciństwa. Właściciele chętnie pozbyli się niewygodnego pustostanu, a on rozebrał go belka po belce. Składanie go na powrót było niezłą łamigłówką, ale w końcu się udało. Jest palenisko, warsztat z narzędziami, prawdziwy miech. Ułan Czerwień planuje w niej kuć podkowy dla koni, oręż dla jeźdźców-rekonstruktorów i wszystko inne, co potrzeba.
- Szkoda, że wszystkie plany pokrzyżowały obostrzenia i pozamykane szkoły - mówi. - Ja jednak nie poddaję się. Muszę skończyć, co zacząłem. Planuję, że w trzeci weekend czerwca otworzymy muzeum - zapowiada.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto