Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobylańsko - dominikowickie spotkanie Rodaków po raz siódmy

Marek Podraza
Kobylańsko - dominikowickie spotkanie Rodaków
Kobylańsko - dominikowickie spotkanie Rodaków Archiwum
Kobylańsko - dominikowickie spotkanie rodaków odbyło się już po raz siódmy. Tym razem na trzydniowy zjazd przyjechało ponad 80 osób pochodzących z Dominikowic i Kobylanki w gminie Gorlice

Pierwsze Kobylańsko - dominkowickie spotkanie Rodaków odbyło się w 1984 r.
Jego inicjatorami i realizatorami byli Józef Pietrusza, Władysław Pieszczek, Karol Musiał, Andrzej Gliński, Kazimierz Gąsiorek i inni. Ci pełni doświadczenia ludzie, głębocy humaniści, odrodzili przedwojenny zwyczaj spotykania się rodaków rozsianych po kraju i poza nim. Ukochali kobylańsko – dominikowicką ziemię i zamieszkującą ją społeczność.

Chcieli ocalić jak najwięcej z jej kulturowego dziedzictwa, tradycji i folkloru, ale byli też zainteresowani perspektywami jej rozwoju. Zostawili po sobie bogatą spuściznę w postaci wypracowanych materiałów, listów, innych zbiorów, które są skrzętnie przechowane i wykorzystywane.

- Chociaż żaden z założycieli Koła Miłośników Ziemi Kobylańsko- Dominikowickiej już nie żyje, tradycja spotkań Rodaków pozostała. Zaangażowały się w nią organizacje i instytucje środowiskowe, szczególnie szkoły. Po ostatnim VII zjeździe wnioskujemy, że wpisze się ona na trwale w działalność społeczną obydwu wsi.Na tegoroczny VII zjazd przybyło około 80 osób, w tym ponad 30 spoza Kobylanki i Dominikowic. W pierwszym dniu, po uroczystym powitaniu i otwarciu zjazdu odbyła się autoprezentacja gości zjazdu - informuje nas Marta Krupczak organizatorka kobylańsko - dominikowickiego spotkania rodaków.

Głównym tematem Kobylańsko -dominikowickiego spotkania Rodaków była lokalna gwara. Referat tematyczny przedstawiła Maria Przepióra. W czasie zjazdu zebrano kilkadziesiąt nowych słów z zakresu gwary południowo - małopolskiej, które wzbogacą lokalne zbiory. Kolejnym tematem było 670 - lecie Kobylanki. Pani Maria Głowacka- Grądalska zreferowała stan przygotowywanej przez nią monografii Kobylanki i zawarte w niej treści.

O półwiecznym funkcjonowaniu szkoły w Kobylance poinformował zebranych dyrektor Zespołu Szkół Bogusław Wacek, a dyrektor przedszkola w Kobylance Halina Oleszkowicz przedstawiła w formie prezentacji pracę przedszkola. Spotkanie zakończono występem zespołu Polanie, który przedstawił obrzędy weselne i wspólnym grillowaniem ze śpiewaniem.

Drugi dzień tradycyjnie rozpoczęto udziałem we mszy św., celebrowanej przez ks. proboszcza Jana Potoplaka i ks. Władysława Pasiuta. Był to dzień dyskusji, rozmów indywidualnych i grupowych, czytania wierszy lokalnych twórców, p. Anny Pabis. Był też występ wschodzącej „gwiazdy wokalu” Anetki Ptak, uczennicy Gimnazjum w Kobylance. Pani Maria Szuta przedstawiła informację związaną z udziałem mieszkańców Kobylanki i Dominikowic w powstaniu styczniowym.

W międzyczasie goście mogli oglądać stare zdjęcia, którymi udekorowano salę i rozpoznawać utrwalone na nich osoby i sytuacje. Następnie wystąpiły lokalne zespoły. W nawiązaniu do tematyki zjazdu zespół „Beskidy” przedstawił wiązankę melodii i piosenek ludowych z terenu Kobylanki i Dominikowic, a orkiestra strażacka z Dominikowic pod batutą Romana Korbicza, zabrała wszystkich w podróż po Europie prezentując szlagiery poszczególnych państw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto