MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kim jest Agata Trzebuchowska, grająca główną rolę w filmie „Ida”, który zdobył Oscara? To kobieta o wielu pasjach

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Agata Trzebuchowska zawodowo zajmuje się reżyserią i scenografią. Na zdjęciu (od lewej): Agata Kulesza, Paweł Pawlikowski i Agata  Trzebuchowska
Agata Trzebuchowska zawodowo zajmuje się reżyserią i scenografią. Na zdjęciu (od lewej): Agata Kulesza, Paweł Pawlikowski i Agata Trzebuchowska oscars.photoshelter.com/ materiały dla prasy
Agata Trzebuchowska zagrała w jedynym polskim filmie pełnometrażowym, który zdobył Oscara. Jednak to nie aktorstwo stało się jej pasją. O tym, że dostała główną rolę w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, zadecydował przypadek. Agata Trzebuchowska to przede wszystkich reżyserka i scenarzystka. Niedawno ukazała się także jej książka, w której prowadzi rozmowę z Cleo Ćwiek – światowej sławy modelką.

Spis treści

Agata Trzebuchowska nigdy nie marzyła o karierze aktorki

Agata Trzebuchowska kojarzona jest głównie z filmem „Ida” – zdobywcą Oscara. Jednak po tym wielkim sukcesie niewiele działo się w jej karierze aktorskiej. Sprawdziliśmy, co słychać u Trzebuchowskiej 10 lat po tym, jak triumfowała na czerwonym dywanie.

Chcesz zobaczyć Agatę Trzebuchowską w roli Idy? Zobacz, jak grała w filmie Pawlikowskiego i co u niej słychać teraz!

Agata Trzebuchowska była odtwórczynią głównej roli w „Idzie”. Zagrała w dramacie Pawła Pawlikowskiego obok wielkiej gwiazdy polskiego kina, Agaty Kuleszy. Trzebuchowska wystąpiła w roli siostry Anny, czyli Idy Lebenstein, natomiast Kulesza wcieliła się w jej ciotkę, Wandę Gruz. W czarno-białym dziele Pawlikowskiego można było także zobaczyć Joannę Kulig w roli piosenkarki i Dawida Ogrodnika jako „Lisa” – saksofonistę.

Tytułowa Ida stanowiła debiut aktorski Agaty Trzebuchowskiej. Sukces w Los Angeles otworzył jej liczne możliwości rozwoju kariery aktorki. Zaproponowano jej nawet rolę Waif w „Grze o tron” (rywalki Aryi Stark), ale ostatecznie tę postać zagrała Faye Marsay. Zresztą Trzebuchowska sukcesywnie odrzucała propozycje kolejnych ról. Jak wyznała, “nigdy nie chciała zostać aktorką” i nie zmienił tego nawet Oscar dla filmu z jej udziałem. 

Jak to się stało, że Agata Trzebuchowska zagrała Idę?

Agata Trzebuchowska została dostrzeżona przez znaną polską reżyserkę, Małgorzatę Szumowską. Znajoma Pawlikowskiego zwróciła na nią uwagę, gdy ta czytała książkę w kawiarni. Szumowska zrobiła zdjęcie Trzebuchowskiej i wysłała swojemu koledze po fachu. Właśnie trwał casting do „Idy”, a twórczyni „Sponsoringu”  chciała pomóc znajomemu w obsadzeniu jego nowego filmu. W tym czasie Trzebuchowska miała zaledwie 20 lat.

Podczas spotkania z reżyserem Trzebuchowska zdradziła, że „nie chce być aktorką”, ale mimo to dostała główną rolę. To diametralnie zmieniło jej życie zawodowe. Wcześniej studiowała MISH na Uniwersytecie Warszawskim, potem zainteresowali się nią dziennikarze z tabloidów. Magazyny plotkarskie nie mogły także wybaczyć Trzebuchowskiej tego, że nie towarzyszyła Pawlikowskiemu na scenie, gdy odbierał Oscara. Prawda jest jednak taka, że gdy nazwisko zostało wywołane, bohaterka „Idy” piła wino z Agatą Kuleszą.

Gdzie można zobaczyć Agatę Trzebuchowską?

Trzebuchowska nigdy nie była przekonana co do swoich zdolności aktorskich. Jak podkreślała w wywiadach, została obsadzona w roli Idy, ponieważ w tym przypadku kluczową rolę odgrywało pewne niedopasowanie głównej bohaterki. Rozważa jednak otrzymywane propozycje, a nawet przyjęła kilka z nich. Można ją m.in. zobaczyć w teledysku grupy Soniamiki, promującym utwór „BWA” (2016). 

Od czasów „Idy” Trzebuchowska nie przyjęła ani jednej głównej roli. Zagrała natomiast kobietę na koncercie w „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej (2020) oraz Jadzię w filmie pt. „Performance” Michała Edelmana (2022). Dzieło Szumowskiej zdobyło Nagrodę Specjalną Fundacji „Persona, Lavoro, Ambiente” podczas MFF w Wenecji, Orła i II Nagrodę w Konkursie Filmów Fabularnych.

Czym Agata Trzebuchowska zajmuje się zawodowo?

Agata Trzebuchowska ma umysł artystki i być może dlatego nie odnalazła się w roli aktorki. Studiowała kulturoznawstwo, socjologię, historię sztuki i Artes Liberales, ale ostatecznie postanowiła zająć się reżyserią i pisać scenariusze filmowe. Swoich sił mogła m.in. spróbować jako asystentka Szumowskiej w „Śniegu już nigdy nie będzie”.

Trzebuchowska posiada w swoim dorobku trzy filmy krótkometrażowe. Pierwszym z nich, „Rytm”, powstał dla warszawskiej Szkoły Wajdy. Z kolei w 2017 r. Trzebuchowska wyreżyserowała wspólnie z Mateuszem Pacewiczem, scenarzystą „Sali samobójców. Hejtera” (2020) i „Bożego ciała” (2019), film pt. „Skwar”. Obok dwóch innych polskich tytułów dzieło można było zobaczyć podczas festiwalu filmowego Sundance. 

W 2021 r. przyszedł czas na „Pustostan”. Wyreżyserowany przez Trzebuchowską film otrzymał nominację do konkursu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Rhode Island, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali krótkiego metrażu w Stanach Zjednoczonych. Ponadto bohaterka „Idy” jest autorką scenariusza teledysku do piosenki „Walcz” Tomasza Organka. Zajęła się także reżyserią tego klipu.

W 2023 r. ukazała się rozmowa przeprowadzona przez Trzebuchowską, czyli książka pt. „Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym”. W publikacji Cleo Ćwiek – modelka o światowej sławie, a także osoba autystyczna z doświadczeniem choroby dwubiegunowej, opowiada reżyserce o swoim życiu.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kim jest Agata Trzebuchowska, grająca główną rolę w filmie „Ida”, który zdobył Oscara? To kobieta o wielu pasjach - Strona Kobiet

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto