Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłaty świadczeń 500 plus na dzieci z Ukrainy

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
W maju ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus"
W maju ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus" archiwum
W maju ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus". W Małopolsce do tej pory Ukraińcy złożyli niemal 27 tys. wniosków.

FLESZ - Wydobywane są ciała z gruzów. Relacja z Borodianki

od 16 lat

W całym kraju ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków o świadczenie 500+ od uchodźców z Ukrainy.

- Dzięki specustawie otrzymali oni dostęp do wsparcia z ZUS – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego. - Mogą ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce - dodaje.

Złożone wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który zacznie się od 1 czerwca i skończy w maju przyszłego roku.

Wniosek o świadczenie mogą złożyć osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego z powodu wojny, otrzymały numer PESEL UKR, mają konto w banku w Polsce i polski numer telefonu.
- Do wysłania wniosku na przykład o 500+ potrzebny jest aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - przypomina rzecznik zakładu.

Uzyskanie numeru PESEL jest bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do dowolnego urzędu gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce i tam złożyć wniosek o polski numer identyfikacyjny. Wniosek każdy musi składać, złożyć osobiście. Dziecko również musi być obecne podczas składania wniosku. Rachunek bankowy to też konieczność, bo tylko taką drogą można otrzymać świadczenie. Bardzo ważne jest również posiadanie polskiego numeru telefonicznego i adresu e-mail. Gdy przyznane zostanie świadczenie to przekazana zostanie na profilu PUE ZUS, a także wysłana adres e-mail podany we wniosku.
- Każdy, kto miałby problemy z samodzielnym założeniem sobie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS może skorzystać z pomocy pracowników zakładu – informuje Anna Szaniawska. - Można to zrobić zarówno w czasie osobistej wizyty dowolnej placówce ZUS jak i w podczas e-wizyty, czyli rozmowy przez internet z pracownikiem ZUS - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto