Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Michała w Ropie. Na scenie kultura i tradycja. Na straganach lokalne rzemiosło, rękodzieło i smaki regionu

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Ropy, ale i goście bawili się na Jarmarku świętego Michała. Doroczne święto na dziedzińcu dworu w Ropie było okazją do prezentacji lokalnych grup folklorystycznych, ale też rękodzieła i rzemiosła. Było naprawdę jak na jarmarku - kolorowo, wesoło, słonecznie. W cieniu starych lip rozgościli się rzemieślnicy zielarka. Cały dzień trwały warsztaty dla najmłodszych. Pachniało domowym ciastem i pierogami. Można było kupić zabawki z drewna, książki, ikony, anioły z ceramiki.

Święty Michał, patron Galicji z czasów narodowej niewoli, ale też najważniejszy spośród aniołów, nazywany wodzem wojsk niebieskich i pogromcą złych duchów w Ropie stał się patronem tutejszych jesiennych jarmarków. Te odbywają się w pierwszą niedzielę po 29 września, kiedy to w Kościele Katolickim obchodzone jest właśnie -święto archaniołów św. Michała, Gabriela i Rafała. To nie tylko święto kupców, rzemieślników i rękodzielników, ale także kultury, tradycji i muzyki ludowej, które dzisiaj rozgościły się na dziedzińcu ropskiego dworu.

- Każdego roku obchodzimy w Ropie jarmark na św. Michała. Bardzo dużo mieszkańców przyszło, by zobaczyć, co nowego dzisiaj na jarmarku. Jarmark ma już wieloletnią tradycję i powoli staje się produktem turystycznym, bo przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również widzimy na parkingach rejestracje jasielskie, tarnowskie i krakowskie. Widać, że to wydarzenie przyciąga - mówi Karol Górski, wójt gminy Ropa.

Tradycja to jest to, na czym samorządowi gminy Ropa i tutejszemu Gminnemu Ośrodkowi Kultury najbardziej zależy. Dlatego na scenie prezentowały się lokalne grupy - zespół teatralny "Tak jest" i zespół muzyczny Okaryna.

- Prezentujemy stare stroje, zwyczaje, stare przyśpiewki i melodie. To wszystko powoli zanika. Cieszymy się z tego względu, że kultywujemy tę pamięć o przeszłości, bo to jest część naszej tożsamości - dodaje wójt Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto