18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki był 2011 rok? Miesiąc po miesiącu - rok w skrócie

Halina Gajda
fot. archiwum
Podsumowujemy mijający rok, przypominamy najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy

Styczeń

Na Magurze Małastowskiej po kilkunastu miesiącach przygotowań ruszył wyciąg warty 1,3 miliona euro, dał pracę dwudziestu osobom. Podczas XIX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebraliśmy w Gorlickiem ponad 72 tysiące złotych.

Luty

Rada Nadzorcza Fabryki Maszyn odwołała Edwarda Długaja z funkcji prezesa Grupy Kapitałowej Glinik. Szpital wywalczył w Narodowym Funduszu Zdrowia kontrakt na wszczepianie rozruszników. Chorzy nie muszą już jeździć do Krakowa czy Tarnowa. W Binarowej wielkie święto. Po latach starań zakończyła się tam budowa nowej szkoły. Inwestycja kosztowała niemal siedem milionów złotych.

Marzec

Piotr Apollo zrezygnował z dyrektorowania Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gorlicach. Zajmował stanowisko dwa lata. W Gorlicach zaczęła się budowa dróg w specjalnej strefie ekonomicznej. Inwestycja warta jest ponad 16 milionów złotych. W plebiscycie "Gazety Krakowskiej" na Najlepszą Stację Narciarską, SKI Park Magura dostał nagrodę za najlepszą inwestycję, stacja w Smerekcowcu wyróżnienie w kategorii wyciąg pojedynczy. Elektrociepłownia Gorlice zapowiada uruchomienie innowacyjnej technologii pozyskiwania ciepła ze spalania odpadów. Inwestycja szacowana jest na sto dwadzieścia milionów złotych.

Kwiecień

Stanley Rokicki, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, złożył ofertę Fabryce Maszyn. Chce w Gorlicach produkować włókna bazaltowe. Podczas pożaru fermy w Bielance spłonęło 20 tysięcy kurcząt. Straty oszacowano na 700 tysięcy złotych. Szymon Modrzejewski, szef Stowarzyszenia Magurycz, zostaje nominowany do nagrody Europa Nostra w kategorii Działania na rzecz Dziedzictwa Kulturowego. Nominacja przekształca się w nagrodę. 30 kwietnia po raz pierwszy ukazała "Gorlicka Extra".

Maj

Maria Czerhoniak, właścicielka salonu Adam i Ewa, została laureatką Złotego Liścia Dębu. Tytuł Menedżera Roku trafił do Janusza Pietruchy, właściciela piekarni Joker. Walne Zgromadzenie spółki Inwest wybrało inwestora Grupy Kapitałowej Glinik. Okazała się nim być spółka TDJ z Katowic, właściciel między innymi Famuru. Tadeusz Gargas, starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, został małopolskim rzemieślnikiem roku.

Czerwiec

Społeczna Straż Rybacka wraz z policjantami z posterunku w Uściu Gorlickim zatrzymała nad Klimkówką dwóch mężczyzn, którzy prądem zabijali ryby w zalewie. Jeden z zatrzymanych okazał się byłym policjantem. Rozpoczyna się pierwsza edycja projektu przygotowanego przez gorlicką firmę Nowe Trendy. Odbywa się pod hasłem Kariera Szyta na Miarę. Bezrobotne mieszkanki wsi uczą się szyć.

Lipiec

W Wysowej-Zdroju zakończyła się rewitalizacja tamtejszego parku. Kilkudziesięciominutowa ulewa wystarczyła, by część miasta znalazła się pod wodą. To samo stało się w Ropicy Polskiej, gdzie pod wodą znalazło się kilkanaście gospodarstw przy drodze K28. Woda dała się we znaki także w gminie Ropa. W Zdyni już 29. raz zapłonęła Łemkowska Watra.

Sierpień

Hudson Oil Corporation, kanadyjska spółka, kupuje Glimar. Nowy inwestor zapowiada uruchomienie produkcji olejów bazowych, dokończenie hydrokompleksu oraz jego uruchomienie. Veolia wystawia dworzec na sprzedaż. Zaczynają się gorące, niepozbawione emocji dyskusje, kto i dlaczego powinien go kupić. Ostatecznie dworzec trafia do jednej z gorlickich firm. Sześć autokarów i dwie wyładowane po brzegi ciężarówki pojechały do Krakowa, by tam reprezentować Gorlickie podczas jubileuszowej Cepeliady. Gorliczanie wstrząsnęli krakowskim Rynkiem Głównym. W jak najbardziej pozytywnym sensie. Koło Gospodyń z Kwiatonowic wygrało w konkursie "Gazety Gorlickiej" na najlepszy przepis na zamknięcie lata w słoiku. Tym, co podbiło konkursowe jury, była marmolada z jarzębiny z dodatkiem jabłek i pigwy.

Wrzesień

W Bieczu umiera Wiesław Fusek, kawaler orderów żołnierza generała Andersa, Honorowy Obywatel Ziemi Gorlickiej, zasłużony bieczanin, aptekarz. W Gorlicach oficjalnie otworzony został nowoczesny blok operacyjny. Jego budowa kosztowała niemal 16 milionów złotych. Paweł Bajorek, uczeń bieckiego liceum, został jednym z laureatów konkursu organizowanego przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Pokonał ponad stu uczestników z całego świata, w nagrodę pojechał na miesięczny pobyt badawczy do Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

Październik

W Wysowej-Zdroju czwarte Święto Rydza, niestety, bez głównego bohatera, za to w doskonałej atmosferze wśród tysięcy ludzi. Gmina Sękowa jako jedyna w naszym powiecie uzuskala dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych na prywatnych budynkach. Radni miejscy dziwięcioma głosami "za" decydują o dzierżawie stacji narciarskiej w Małastowie. W wyborach parlamentarnych gorliczanie w większości postawili na Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska zdobyła większość w gminach Uście Gorlickie i Sękowa. W Sejmie ponownie reprezentuje nas Barbara Bartuś. W Brunarach rozbiła się awionetka. Na miejscu zginęło małżeństwo z Warszawy. Józef Cionek, sołtys z Wójtowej, został jednym z najlepszych gospodarzy wsi w Małopolsce.

Listopad

Kolejne w tym roku wytrucie ryb w Stróżowiance. Padło kilkadziesiąt pstrągów i ryb innych gatunków. Małopolska Organizacja Turystyczna przyznała Staremu Domu Zdrojowemu oraz Gościnnej Chacie z Wysowej tytuł Karczmy Regionalnej. W Bobowej po zaledwie kilku miesiącach budowy oddano dziewięć domów dla powodzian, którzy stracili swój dobytek podczas powodzi w 2010 roku.

Grudzień

Rodzinna tragedia w Bieczu. Młoda kobieta, która wraz z czwórką dzieci uciekła od znęcającego się nad nią męża, padła jego ofiarą. Zabił ją w środku dnia na oczach dzieci. Pierwszy raz Gorlickie włączyło się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Dzięki temu kilkanaście rodzin z Gorlickiego mogło liczyć na wsparcie i pomoc materialną. W Glimarze zmiany. Jacek Kiełtyka, który został przedstawicielem kanadyjskiego inwestora, zapowiada, że w pierwszej kolejności będą próbowali uruchomić zeoforming. Hydrokompleks to kwestia przyszłości, co najmniej dwóch lat. Klimkówka wysycha. W jeziorze do normalnego poziomu brakuje - bagatela - 28 milionów metrów sześciennych wody.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto