Gwiazdka w PRL-u i przed wojną. Tak wyglądały zabawy dla dzieci pracowników

OPRAC.: Redakcja
Gwiazdka w PRL-u stanowiła okazję do urządzania hucznych zabaw dla najmłodszych. Podczas imprezy bożonarodzeniowej dzieci nosiły kreacje naszykowane przez rodziców. Atrakcję dla maluchów stanowiły także bożonarodzeniowe paczki.

Przypominamy, jak wyglądały bożonarodzeniowe bale.
Gwiazdka w PRL-u stanowiła okazję do urządzania hucznych zabaw dla najmłodszych. Podczas imprezy bożonarodzeniowej dzieci nosiły kreacje naszykowane przez rodziców. Atrakcję dla maluchów stanowiły także bożonarodzeniowe paczki. Przypominamy, jak wyglądały bożonarodzeniowe bale. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Boże Narodzenie to czas szczególnie lubiany przez najmłodszych. Dzieci szukają upominków pod choinką, chodzą na przyjęcia z okazji Gwiazdki, a także czekają na świąteczne przysmaki. A jak było w PRL-u i przed wojną? Kto wręczał prezenty oraz jak wyglądały wigilijne spotkania dla maluchów? Poczuj świąteczną atmosferę dzięki starym fotografiom.

Spis treści

Gwiazdka w PRL-u – co można było dostać na święta?

Gwiazdka w PRL-u miała wyjątkowy charakter. Zakłady pracy szykowały świąteczne paczki dla dzieci swoich pracowników. W torbie od firmy można było znaleźć produkty, których zdobycie było bardzo trudne: czekoladę, pomarańcze czy banany.

Niektórzy z nas do dziś wspominają Gwiazdkę w PRL-u. Pod choinką na najmłodszych czekały zestawy słodyczy, owoce i orzechy włoskie.

Zobacz, jak obchodzono Gwiazdkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Pracodawcy urządzali także przyjęcia dla najmłodszych. Z okazji Gwiazdki i Nowego Roku w wielu firmach organizowano specjalne zabawy dla dzieci pracowników. Niejednokrotnie najmłodsi uczestniczyli w tych wydarzeniach w strojach ludowych. Tradycja noszenia regionalnych ubrań ma swoje korzenie w czasach przedwojennych.

Kto rozdawał prezenty na Święta w PRL-u?

Dużą atrakcję stanowiły spotkania ze św. Mikołajem. Ta kojarząca się z Bożym Narodzeniem postać nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. W PRL-u prezenty często przynosił Dziadek Mróz z wielką białą czapką, czyli Gwiazdor.

Popularny dziś wizerunek Świętego Mikołaja w czerwonym płaszczu i z białą brodą nie zawsze był powszechny. O Świętym Mikołaju była mowa już w wierszu Clementa Moore'a z 1823 roku, pt. „Wizyta Świętego Mikołaja” (ang. „A Visit from St. Nicholas”). W utworze tym Św. Mikołaj przyjmuje postać elfa podróżującego na saniach zaprzężonych w renifery. Jednak wizerunek Św. Mikołaja w czerwonym stroju i z siwą brodą w formie, jaką znamy obecnie, został wykreowany dopiero w 1931 roku dla koncernu Coca-Coli. Pomogły go spopularyzować reklamy tego napoju. W Polsce staruszek w wersji amerykańskiej przyjął się znacznie później, m.in. ze względu na ustrój polityczny.

Jak długo pielęgnujemy tradycje związane z Gwiazdką?

Niektóre zwyczaje związane z Gwiazdką są pielęgnowane od wielu dekad. Przykładowo idea ubierania drzewka na Boże Narodzenie przywędrowała na polskie ziemie na przełomie XVIII i XIX wieku. Natomiast barszcz z uszkami lądował na polskich stołach już w latach 30. ubiegłego wieku.

Jak było, zanim Polska odzyskała niepodległość, a jak obchodzono Gwiazdkę w PRL-u? Czy najmłodsi mieli okazję spotkać Św. Mikołaja? Czy ubierało się na święta choinkę? Przedstawiamy fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, ilustrujące wigilijne spotkania dla najmłodszych.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gwiazdka w PRL-u i przed wojną. Tak wyglądały zabawy dla dzieci pracowników - Strona Kobiet

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
ArtekD
Zobaczcie przemówienie towarzysza Grudnia, swoją drogą pamiętacie go? https://tiny.pl/wtjdr
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie