Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa ponownie w natarciu. Po chwilowym statystycznym zaniku ponownie zdecydowanie pojawia się w raportach

Lech Klimek
Lech Klimek
Grypa ponownie w natarciu, mamy 9 razy więcej przypadków niż rok temu
Grypa ponownie w natarciu, mamy 9 razy więcej przypadków niż rok temu archiwum
Statystyki, zwłaszcza jeśli chodzi o zachorowania na grypę i stany grypopochodne nie wyglądają najlepiej. Od początku roku odnotowano ich w powiecie gorlickim jedynie 981, a dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich tylko 131. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że to tylko przypadki, kiedy chory zgłosił się po pomoc specjalisty. Wielu z nas mając typowe, grypowe objawy stawia na samoleczenie i unika kontaktu z medycyną zinstytucjonalizowaną, czyli najzwyczajniej w świecie nie idzie do lekarza.

FLESZ - COVID-19: wciąż wysoka liczba zgonów

od 16 lat

Można jednak założyć, że ewentualny szczyt grypowy, podobnie jak w latach ubiegłych jeszcze przed nami. Statystycznie najwięcej tego rodzaju zachorowań występuje w ostatnich dniach lutego.

- Sytuacja nie jest obecnie dramatyczna – mówi Jadwiga Wójtowicz, szefowa gorlickiego sanepidu. - Każdego tygodnia zbieramy z przychodni POZ informacje, które przekazujemy dalej. Pomiędzy 8 a czternastym lutego mieliśmy na terenie powiatu 172 zachorowania, a trzy osoby trafiły do szpitala. Statystyki nie zanotowały ani jednego zgonu związanego z grypą - dodaje.

Dla porównania w pierwszym tygodniu lutego w powiecie mieliśmy 198 tego rodzaju przypadków.

Najwięcej chorych, bo aż 110 osób, było w grupie wiekowej 15-64. Największą odporność z kolei przed wirusem mieli gorliczanie w wieku ponad 65 lat. W tej grupie wiekowej było tylko 27 zgłoszonych przypadków. Równie mało było zachorowań grupie wiekowej pomiędzy pięć a 14 lat, statystyka podaje tu 25 przypadków.

- Podobny rozkład mamy w ostatnim tygodniu - relacjonuje Jadwiga Wójtowicz. - Kolejny raz najmniej zachorowań jest w grupie ponad 65 lat, tylko 14 przypadków. Również w grupie dzieci i młodzieży mamy niewiele, bo jedynie 34 przypadki - relacjonuje.

Ostatni tydzień największą liczbę zachorowań przyniósł znów w grupie wiekowej pomiędzy 15 i 64 rokiem życia, to 76 zgłoszeń.

Lekarze wyjaśniają, że to pokłosie między innymi akcji bezpłatnych szczepień dla seniorów oraz solidnego przestrzegania przez nich pandemicznych obostrzeń. Młodzi mogą natomiast mniej chorować choćby z powodu nauki zdalnej. Jedno jest jednak pewne, w ostatnim czasie wiele z nas skarży się na objawy, które mogą wskazywać na infekcję wirusową. Gdy test na Covid-19 jest negatywny, można podejrzewać, że to jednak grypa.

- Z danych faktycznie wynika, że jest sporo infekcji - mówi jeden z lekarzy rodzinnych. - Jednak, które z nich są grypą, tego nie wiemy, bo to może być wszystko, co nie zostało oznaczone jako COVID-19, który jest testowany. To mogą być także wszystkie infekcje grypopodobne, czyli wszystkie infekcje dróg oddechowych - dodaje.

Teresa Pyrcioch z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach ma swoje sposoby, by zabezpieczyć siebie i rodzinę przed teki około grypowymi stanami.

- Na wszelkie choróbska typu grypa czy przeziębienie serwuję herbatę z kwiatu lipy - mówi z przekonaniem. - Do tego kubek mleka z miodem i czosnkiem. Ząbek można ewentualnie drobno pokroić na kanapkę - dodaje.

Kiedyś stawiało się też bańki ogniowe. Teraz, z racji dostępności łatwiejszych w obsłudze baniek próżniowych, rzadziej się je używa, choć na pewno są skuteczniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto