Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa TUI krytykowana za rosyjskiego oligarchę w radzie nadzorczej. Klienci i przedstawiciele branży spierają się o sens bojkotu

Emil Hoff
Emil Hoff
Aleksjej Mordaszew jest głównym akcjonariuszem niemieckiej grupy TUI. Objęły go właśnie sankcje nałożone na rosyjskich oligarchów.
Aleksjej Mordaszew jest głównym akcjonariuszem niemieckiej grupy TUI. Objęły go właśnie sankcje nałożone na rosyjskich oligarchów. Grzegorz Dembiński / Polska Press, 2018, zdjęcie ilustracyjne
Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej brutalna, a gdy rosyjskie rakiety spadają na osiedla mieszkaniowe Kijowa i Charkowa, emocje w naszej części Europy sięgają zenitu. Coraz więcej stowarzyszeń, sieci handlowych i prywatnych osób decyduje się na bojkot firm powiązanych z kapitałem rosyjskim. Kłopoty ma grupa TUI, największy w Polsce i Europie organizator wycieczek. Największym akcjonariuszem niemieckiej firmy jest rosyjski oligarcha, powiązany z koncernami umacniającymi obecność Rosjan na Krymie.

Spis treści

TUI w rękach oligarchy. Kim jest Aleksjej Mordaszow?

Unia Europejska objęła sankcjami niewielu, ale za to prominentnych oligarchów, związanych z putinowskim reżimem. Jest wśród nich Aleksjej Mordaszow, największy udziałowiec biura podróży TUI.

Mordaszow dorobił się majątku na produkcji stali w Rosji, jest właścicielem firmy Sewerstal. Ma też udziały w ciężkim przemyśle, jest powiązany np. z rosyjską firmą Power Machines, która dostarczała turbiny gazowe na okupowany Krym mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską i USA.

Mordaszow uchodzi za jednego z najbogatszych, a według Forbesa nawet najbogatszego Rosjanina. Prywatny majątek Mordaszewa szacowany jest na ponad 31 mld dolarów. Jego koncerny wspierają nie tylko gospodarkę Rosji, obecnie przestawioną na demolowanie Ukrainy, ale także finansują kilka rosyjskich stacji telewizyjnych, obecnie zaangażowanych w wojnę informacyjną.

Od 2007 r. Mordaszow inwestował w TUI Group, niemiecki, największy dziś w całej Europie koncern turystyczny, który jako TUI Polska jest głównym organizatorem wycieczek zagranicznych także w naszym kraju (ok. 40% udziału w rynku przed pandemią COVID-19). W czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 Mordaszow, zachęcony obietnicą pomocy dla koncernu od rządu Niemiec, dokupił dodatkowe akcje i stał się głównym akcjonariuszem TUI.

Mordaszow zabrał głos w wywiadzie udzielonym gazecie RBK. Stwierdził, że nie rozumie, czemu sankcje zostały na niego nałożone, że nie jest powiązany z polityką, a wojnę na Ukrainie nazwał „tragedią dwóch braterskich narodów”.

Klienci i internauci spierają się o TUI. Branża turystyczna podzielona

Internauci i wielu klientów TUI w Polsce i na świecie wyrazili oburzenie pozycją Mordaszowa jako głównego akcjonariusza firmy. Niektórzy odwołali zaplanowane wycieczki, inni jednak argumentują, że nie można bojkotować wszystkiego, co jest w jakikolwiek sposób powiązane z Rosją.

Także część przedstawicieli polskiej branży turystycznej, np. portal Wasza Turystyka, stwierdziła, że wyjazdy organizowane przez TUI należy bojkotować do czasu, aż Mordaszow przestanie być akcjonariuszem firmy, a jego pieniądze przestaną finansować machinę wojenną Putina.

Jacek Torbicz, współwłaściciel biura Prestige Tours z Krakowa i członek Krajowej Izby Turystyki, poinformował na Facebooku, że jego biuro zrywa współpracę z firmami i liniami lotniczymi, powiązanymi z kapitałem rosyjskim.

Duże biura podróży nie podzielają jednak poglądów Jacka Torbicza. Wiceprezes Itaki, Piotr Henicz, powiedział portalowi „Turystka” Rzeczypospolitej, że woli konkurować z innymi biurami za pomocą bardziej atrakcyjnej oferty niż bojkotem motywowanym politycznie. Itaka odwołała już wszystkie swoje wycieczki objazdowe do Rosji, zaplanowane na 2022 r., w tym popularne programy obejmujące Petersburg i Moskwę.

Prezes TUI uspokaja: grupa nie jest kontrolowana przez Rosjan

Prezes TUI, Fredrich Joussen, w liście opublikowanym na swoim profilu na LinkedIn zapewnił klientów, że dwie trzecie akcji grupy znajduje się w rękach właścicieli z Unii Europejskiej i Stanów zjednoczonych, a Mordaszow jest tylko jednym z 20 członków rady nadzorczej. Dlatego sankcje nałożone na Mordaszowa nie wpłyną na firmę i jej klientów, tak jak sam Mordaszow nie ma znowu tak wiele do powiedzenia w sprawach zarządzania TUI.

Joussen dodał też, że już kilka lat temu grupa sprzedała swoje pododdziały TUI Russia i TUI Ukraine, więc trwająca wojna nie dotyczy bezpośrednio zachodnich klientów TUI, z wyjątkiem oczywiście tego, że firma na bieżąco dostosowuje się do sytuacji politycznej i przestrzega zakazów lotów do Rosji, co może zaburzyć plany podróżnych.

Być może warto dodać, że obecnie właścicielem niemal 100% akcji TUI Russia jest… Aleksjej Mordaszow.

TUI Polska rusza na pomoc Ukraińcom

Sama firma TUI nie komentuje powiązań swego głównego udziałowca z rządem Putina, solidaryzuje się jednak z Ukraińcami. TUI Poland ogłosiło 27 lutego 2022 na swoim profilu na Facebooku, że przyłącza się do pomocy ofiarom wojny:

- W obliczu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność z Narodem Ukraińskim i przyłączyć się do pomocy, przekazując 150 000 zł poprzez Polską Akcję Humanitarną (PAH).

Oprócz pomocy humanitarnej, TUI zobowiązało się pomóc także Ukraińcom, których wojna zaskoczyła poza Europom i chcą jak najszybciej wrócić do kraju:

- Bezpłatnie udostępniamy również obywatelom Ukrainy, którzy w obecnej sytuacji nie mogą wrócić do swojej ojczyzny, a przebywają teraz np. w Turcji, Egipcie i innych krajach, które mamy w ofercie, miejsca na naszych rejsach czarterowych do Polski. Osoby chętne do skorzystania z takich miejsc prosimy o kontakt z Telefonicznym Centrum Rezerwacji TUI pod numerem 22 270 31 20.

Post został napisany w języku polskim i ukraińskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa TUI krytykowana za rosyjskiego oligarchę w radzie nadzorczej. Klienci i przedstawiciele branży spierają się o sens bojkotu - Strona Podróży

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto