Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górskie Orły z Warszawy i ich przyjaciele sprzątają cmentarze z czasów I wojny światowej na terenie powiatu gorlickiego [VIDEO]

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Październik na terenie powiatu gorlickiego i sąsiadujących to czas gdy odbywa się mająca już sporą tradycję akcja sprzątania cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. To już ósma odsłona działań organizowanych przez Koło PTTK nr 8 – Klub Górski „Orły” działający od ponad 30 lat przy Komendzie Stołecznej Policji i zrzeszający policjantów, pracowników cywilnych Policji, policyjnych emerytów ich rodziny oraz przyjaciół i sympatyków.

Przez trzy dni, od 5 do 7 października Górskie Orły wspierane przez swoich przyjaciół będą działać na terenie miast Biecz, Bobowa, Ciężkowice, Gorlice oraz gmin Gorlice, Krempna, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Wczoraj akcja rozpoczęła się symbolicznie na cmentarzu nr 123 w Łużnej.

Zaczęło się od jednego cmentarza

Wszystko zaczęło się dziewięć lat temu, gdy przedstawiciele „Orłów” wystąpili do władz gminy Sękowa o objęcie patronatem Cmentarza Wojennego nr 77 w Ropicy Górnej.

- W pierwszym porządkowaniu cmentarza łącznie ze mną uczestniczyły trzy osoby, ale to zainicjowało akcję, która w naszym kole odbywa się kilka razy w roku - mówi Jacek Witas prezes klubu Górski „Orły”. - Otaczamy opieką cmentarze na terenie 10 gmin i jest ich teraz 96 - podkreśla.

Od jednego zaopiekowanego cmentarza akcja powoli rozlewała się coraz szerszą falą. Teraz to kilkadziesiąt cmentarzy, które mają swoich opiekunów na terenie prawie całego naszego powiatu, ale też w Ciężkowicach czy w sąsiedniej Krempnej na Podkarpaciu. Jacek Witas jest teraz koordynatorem całej październikowej akcji, w którą włączają się harcerze, uczniowie, studenci, strażnicy graniczni, leśnicy, myśliwi, strażacy, członkowie grup rekonstrukcyjnych i wielu innych.

Węgierskie wsparcie

Od trzech do Łużnej przyjeżdża równie Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie. W tym roku towarzyszyli mu pracownicy konsulatu i węgierscy żołnierze.

- Cieszę się, że możemy być tutaj i pielęgnować plamię o naszych żołnierzach - mówią konsul.

Na cmentarzu nr 123 na Pustkach spoczywa 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 65 niemieckiej i 227 Rosjan. Wśród poległych żołnierzy austro-węgierskich jest bardzo wielu Węgrów z 39 Dywizji Piechoty Honvedu.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski. Wśród patronów są również Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie i Polska Policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto