Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorliczanie pamiętają o rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Marek Podraza
W sobotę w Gorlicach odbyły się uroczystości związane z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej odprawionej w gorlickiej Bazylice.

Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej na której zgromadziły się poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, harcerze oraz mieszkańcy Gorlic i powiatu gorlickiego.

W swoim krótkim wystąpieniu podczas uroczystości burmistrz Witold Kochan przypomniał postać Andrzeja Kwaskowskiego burmistrza z tamtych lat oraz bohaterską postawę mieszkańców miasta w tym tragicznym okresie:

- Burmistrzem Gorlic w tym czasie był Andrzej Kwaskowski, aktywny członek ruchu oporu. Ludność Gorlic dotknięta została różnymi formami represji ze strony okupanta. Już 21 sierpnia 1940 r. zorganizowana została pierwsza uliczna łapanka, w której zostało aresztowanych 60 mieszkańców miasta, wywiezionych następnie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tragiczny był los gorlickich Żydów. Byli oni wywożeni do obozów koncentracyjnych drogą kolejową. W październiku 1941 r. zostało utworzone getto, które zlikwidowane ostatecznie zostało w sierpniu 1942. Jednocześnie nie zabrakło wśród ludzi woli samoorganizowania się w zbrojny opór przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. W 1939 r. powstaje obwód Gorlice Związku Walki Zbrojnej, natomiast w 1942 r. powstaje Sztab Obwodu AK Gorlice. Warto wspomnieć przy tej okazji postać bohaterskiej harcerki Marii Rydarowskiej, której imię już w najbliższą niedzielę przyjmie hufiec ZHP Gorlice, a która organizowała pomoc i drużyny harcerskie w obozie koncentracyjnym – mówił burmistrz Gorlic.

Podczas uroczystości odznaczono „Medalem za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych” por. Kazimierza Kosibę, najstarszego gorlickiego kombatanta, który w tym roku kończy 100 lat, a w 1939 roku walczył w wojnie obronnej w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Odznakę „ Za działania w zachowaniu tradycji walk o niepodległą Polskę w dziejach historycznych na ziemi Gorlickiej” otrzymał Krzysztof Mikruta ze starostwa.

Odznaczenia nadała Kapituła Medalu Zarządu Głównego ZKRP i BWP w Warszawie na wniosek powiatowego koła związku a wręczył je płk. Antoni Jarosz, prezes koła w Gorlicach. Okolicznościowe podziękowania otrzymali także: płk. Tadeusz Podolski, kpt. Tadeusz Tenerowicz oraz Aleksander Augustyn z UM Gorlice. Uroczystości zakończyło oficjalne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto