Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. Zabytki z terenu powiatu gorlickiego będą odnawiane z funduszy urzędu marszałkowskiego. Trafi tu 271 tysięcy złotych

Lech Klimek
Lech Klimek
Zabytki z terenu powiatu gorlickiego będą odnawiane z funduszy urzędu marszałkowskiego
Zabytki z terenu powiatu gorlickiego będą odnawiane z funduszy urzędu marszałkowskiego archiwum
Powiat gorlicki to ewenement na ogólnopolską skalę. Nigdzie więcej nie ma aż takiego nagromadzenia historycznych pereł architektury sakralnej, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Samorząd Województwa Małopolskiego każdego roku przeznacza środki na wspieranie prac konserwatorskich podejmowanych przez właścicieli zabytkowych obiektów w regionie. W latach 1999-2022 z budżetu Województwa przekazano w formie dotacji w sumie ponad 77,7 mln zł.

W tym roku to łącznie 108 przyznanych dotacji, w sumie 5,2 mln zł. Sporo z tego trafiło właśnie do powiatu gorlickiego.

- To ogromne kwoty, które kierujemy do wszystkich tych, którzy robią wspaniałe rzeczy w swoich wspólnotach samorządowych czy wspólnotach organizacyjnych - mówił Witold Kozłowski w czasie uroczystości wręczania samorządowcom i dysponentom zabytków symbolicznych czeków z kwotami przeznaczonymi na różnego rodzaju prace. - Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem polityki zrównoważonego terytorialnie rozwoju, którą prowadzimy, która ma służyć mieszkańcom Małopolski - dodał

Na terenie naszego powiatu w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną prace za ponad ćwierć miliona złotych. Jednym z beneficjentów tych pieniędzy jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim. Za 15 tysięcy złotych wykonana zostanie konserwacja płaszczenicy znajdującej się w dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu.

- Obraz już trafił do pracowni konserwacji zabytków w Nowym Sączu - mówi Jan Hyra, przewodnik po cerkwi w Kwiatoniu, która znajduje się na liście UNESCO. - Mam nadzieję, że prace zakończą się zgodnie z planem, czyli w jesieni tego roku. Fundusze, które teraz otrzymaliśmy, bardzo cieszą, jednak wystarczy ich jedynie na samo płótno. Na swoją kolej czeka jeszcze rama - dodaje.

Inna zabytkowa świątynia z listy to kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Tu za 20 tysięcy przeprowadzona zostanie konserwacja, pochodzącej z XVI wieku szafy zakrystyjnej z kowalskim okuciem.

- Proszę pamiętać, że nasz powiat to prawdziwy tygiel kulturowy i religijny - podkreśla Jadwiga Wójtowicz, radna wojewódzka. - To sprawia, że fundusze, których dysponentem jest sejmik, przeznaczane są na prace przy różnych obiektach obiektach sakralnych. To zarówno nie tylko kościoły, jak i cerkwie, ale też synagoga w Bobowej czy tak istotne działania jak prace konserwatorskie przy starodrukach cerkiewnych - dodaje.

Te prace konserwatorskie, o których wspomina radna, są prowadzona przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej "Elpis". Te działania uzyskały dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w wysokości 15 tysięcy złotych.

Pozostałe kwoty z marszałkowskiej dotacji wychodzą naprzeciw potrzeb zabytkowych świątyń w gminach Sękowa, Uście Gorlickie i Bobowa. Kontynuowana będzie między innymi konserwacja techniczna i estetyczna ikonostasu w cerkwi Św. Paraskewy w Nowicy. Uznanie w oczach dysponentów zyskały też potrzeby parafii rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Bobowej. Tu zostanie opracowana dokumentacja, a potem kompleksowa konserwacja chrzcielnicy z XVIII wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto