Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie: wkrótce tablice z łemkowskimi nazwami

Magdalena Jadach
Tylko Bielanka ma podwójną nazwę. Wktórce to się zmieni i kolejnych osiem dostanie łemkowski odpowiednik
Tylko Bielanka ma podwójną nazwę. Wktórce to się zmieni i kolejnych osiem dostanie łemkowski odpowiednik fot. archiwum
Już na początku września zostanie wystosowany wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ośmiu wsi z terenu gminy Uście Gorlickie, których nazwy mogą być pisane w języku łemkowskiej mniejszości etnicznej. Stosowna uchwała została przegłosowana przez Radę Gminy. Teraz dokument trafi do MSWiA. Po zatwierdzeniu przez ministerstwo, tablice z dwujęzycznymi nazwami zostaną ustawione.

Nazwy miejscowości Blechnarka, Konieczna, Regietowiów, Zdynia, Gładyszów, Kunkowa, Nowica oraz Ropki będą zapisane po polsku i łemkowsku. W tej sprawie dwa lata temu zostały przeprowadzone społeczne konsultacje. W trzech z tych wsi - w Blechnarce, Koniecznej i Regietowie mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się za wprowadzeniem podwójnych nazw.

Początkowo więcej miejscowości miało mieć podwójne nazwy. Mieszkańcy Hańczowej nie wyrazili jednak na to zgody. Tam na 116 głosujących aż 85 opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Na początku roku podobnie zachowali się mieszkańcy Małastowa. Tam także nie udało się przekonać mieszkańców do wprowadzenia podwójnej nazwy. Przeciwników było zdecydowanie więcej niż zwolenników. Samo głosowanie nad wprowadzeniem nazw spowodowało w Małastowie wielkie społeczne poruszenie.

Wątpliwości nie mieli jednak radni z gminy Uście Gorlickie. Uchwałę przegłosowało 14 radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Marek Oleś, sekretarz gminy, mówi o procedurze wprowadzania zmienionych tablic. - Za kilka dni wniosek powędruje do ministerstwa. Trudno jednak okreslić, ile czasu zajmie zajęcie się tą sprawą - tłumaczy sekretarz.

Koszt wymiany tablic w tych miejscowościach to około 30 tysięcy złotych. Inicjatywę wprowadzenia dwujęzycznych nazw miejscowości zapoczątkowała Młodzieżowa Łemkowska Organizacja Czucha działająca w Legnicy. Właśnie w tym mieście mieszka najwięcej Łemków wysiedlonych w ramach Akcji "Wisła".

Wprowadzanie dwujęzycznych nazw jest zgodne z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych. Dodatkową nazwę w języku mniejszości można wprowadzić tam, gdzie mieszka co najmniej 20 procent przedstawicieli danej mniejszości. Konieczne jest jednak przeprowadzenie społecznych konsultacji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto