Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. To radni sejmiku zdecydują o przyszłości kopciuchów rozpatrując petycje domagające się wydłużenia czasu ich pracy

Lech Klimek
Lech Klimek
To radni sejmiku zdecydują o przyszłości kopciuchów rozpatrując petycje domagające się wydłużenia czasu ich pracy
To radni sejmiku zdecydują o przyszłości kopciuchów rozpatrując petycje domagające się wydłużenia czasu ich pracy archiwum polskapress
Do końca tego roku z krajobrazu naszego powiatu powinny zniknąć zatruwające powietrze bezklasowe kotły węglowe. Takie przynajmniej wnioski można wyciągnąć na podstawie nadal obowiązującej dla Małopolski uchwały antysmogowej.Do końca tego roku z krajobrazu naszego powiatu powinny zniknąć zatruwające powietrze bezklasowe kotły węglowe. Takie przynajmniej wnioski można wyciągnąć na podstawie nadal obowiązującej dla Małopolski uchwały antysmogowej.

Ostatnia sesja sejmiku postawiła pod wielkim znakiem zapytania dbałość o czyste powietrze, bo radni wojewódzcy wdrożyli procedurę, na końcu której może znaleźć się zmiana zasad. Sejmik pochyli się bowiem nad petycjami cechu zdunów i dwóch małopolskich gmin, postulujących przedłużenie prawa do używania kopciuchów nawet o pięć lat.

- To, że zdecydowaliśmy się nie odrzucać tych petycji, wcale nie oznacza, że my je przyjmujemy – tłumaczy wicemarszałek Józef Gawron.

Dodał jeszcze, że jest to jedynie otwarcie dyskusji. Ta zaś nakłada się na fakt, że do 30 czerwca właściciele nieruchomości mieli czas by złożyć deklaracje o rodzaju ogrzewania. Gmina Moszczenica w tym zestawieniu wygląda dramatycznie, bo jeśli wierzyć liście to tylko 21 procent właścicieli nieruchomości zdeklarowało się czym pali w piecach. Nic bardziej mylnego.

- To dla nas wybitnie krzywdzące – mówi Stanisław Tapek, kierownik referatu gospodarki komunalnej, UG Moszczenica. - Dane, którymi posługują się twórcy tego zestawienia, mówią, że mamy w gminie blisko sześć tysięcy punktów adresowych, a tak naprawdę jest ich niewiele ponad 1300. To drastycznie zmienia sytuacje, bo złożonych deklaracji jest 1291 – dodaje.

Jerzy Wałęga, wójt gminy na ewentualne zmiany w uchwale antysmogowej patrzy przychylnie.

- Z naszej perspektywy wydłużenie czasu działania tych gorszych pieców jest korzystne - mówi. - Nie jestem przekonany, czy dobra jest tu perspektywa pięciu lat, ale jakieś bardziej elastyczne ramy czasowe, byłyby tu wskazane. Nie będę ukrywał, że w gminie ten problem istnieje, ale jestem przeciwnikiem karania rygorystycznie tych, którzy nie mogli z powodów choćby finansowych, dostosować się to obecnych zasad – dodaje.

Dla samorządowca bardzo ważnym wskaźnikiem, którymi dysponuje, są dane z zainstalowanej na terenie gminy stacji pomiarowej.
- Nie ma dnia, bym nie sprawdzał wyników pomiarów – mówi Jerzy Wałęga. - Opierając się na tych danych, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że w gminie nie ma zagrożenia smogiem. Nawet w pełni sezonu grzewczego czujniki nie wykazują przekroczenia norm – podkreśla.

Wójt podkreśla jednak, że tu decyzja należy do samorządu wojewódzkiego i to właśnie radni sejmiku będą podejmować wiążące decyzje. Naszą reprezentantką w tym gremium jest Jadwiga Wójtowicz. To również od jej głosu będzie zależało, czy obowiązujące zasady zostaną zmienione.

- Myślę, że ze strony radnych, to po prostu uczciwe – mówi radna. - Wpłynęły petycje i trzeba się nimi zająć. Uchwała obowiązuje od 2017 roku i od tego czasu trochę się jednak zmieniło. Pandemia, a teraz wojna, dramatyczny wzrost cen opału. Po drugiej stronie są choćby nasze europejskie zobowiązania czy też osoby, które dostosowały swoje systemy grzewcze do zasad z uchwały - dodaje.

Radna stwierdziła też, że sejmik dał sobie czas na załatwienie tej sprawy do początku jesieni, tak by wszyscy przed startem sezonu grzewczego wiedzieli, na czym stoją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto