Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. Nadciąga niż genueński. Dla gorliczan pamiętny - w 2010 roku spowodował powódź stulecia. Tym razem przyniesie śnieżyce

OPRAC.:
Halina Gajda
Halina Gajda
Wydawało się, że przedświąteczne opady śniegu były ostatnimi tej wiosny. Tymczasem czeka nas poważne załamanie aury i śnieżyce
Wydawało się, że przedświąteczne opady śniegu były ostatnimi tej wiosny. Tymczasem czeka nas poważne załamanie aury i śnieżyce fot. halina gajda
Przed nami poważne załamanie pogody. Według meteo.pl w regionie gorlickim, około godz. 22-23 zacznie padać deszcz, który w kolejnych godzinach przekształci się w deszcz ze śniegiem, a później sam śnieg. Według prognoz pogody taka aura może się utrzymać nawet do czwartku, a spaść może od 20 do nawet 30 cm białego puchu.

Niż genueński - dla gorliczan zawsze będzie kojarzył się z 2010 rokiem, gdy przyniósł ze sobą ulewne deszcze, które w wielu miejscach spustoszyły powiat gorlicki. Taka bowiem jego natura.

- Niże te z racji że powstają w środowisku ciepłym i wilgotnym niosą ze sobą potężną ilość wody. Jak potężną? Cóż, podczas przechodzenia takiego niżu w 1997 roku doszło do największej i najbardziej dotkliwej powodzi w historii Polski. Sumy opadów w niektórych miejscach w ciągu 72 godzin dochodziły do 500 mm na metr kwadratowych! W ciepłych porach roku: wiosna, lato, jesień powoduje on potężne i długotrwałe opady deszczu, natomiast zimą powodują one bardzo silne opady śniegu... ciężkiego i mokrego śniegu - tłumaczą na swoim fanpagu Łowcy Burz.

Mija dokładnie dziesięć lat od powodzi stulecia, która nawie...

Załamanie pogody ma nastąpić za sprawą specyficznego układu niżów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że za to co będzie się działo w pogodnie w najbliższych dniach, odpowiedzialne są dwa fronty.

- Jeden z nich właśnie tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej i będzie wędrował na północny wschód, a drugi znad Niemiec przemieści się nad północną Skandynawię. Będą one połączone falującym frontem atmosferycznym, który będzie oddzielał ciepłe powietrze na wschodzie od zimnego (pochodzenia arktycznego) na zachodzie. Strefa tego frontu będzie obecna nad Polską, a obecność wyżów na zachodzie i wschodzie kontynentu sprawi, że ta niekorzystna sytuacja utrzyma się aż do piątku - czytamy w komunikacie Instytutu

Co będzie działo się w pogodzie w Gorlickiem?

Prognozy nie są optymistyczne - wyciągniemy z szaf nie tylko zimowe, ciepłe buty, ale też czapki, szaliki, rękawiczki. Pod naporem mokrego i ciężkiego śniegu mogą łamać się drzewa, nie są wykluczone także uszkodzenia linii energetycznych.

- Od wtorku do czwartku włącznie, według aktualnych wyliczeń modeli, w rejonie powiatu gorlickiego może spaść około 20 cm śniegu, a w przypadku sprawdzenia najbardziej śnieżnej opcji – nawet około 30 cm śniegu. Największa pokrywa śnieżna będzie w południowej części powiatu, czemu będzie sprzyjać ukształtowanie terenu oraz dość silny północno zachodni wiatr - przewiduje lokalna Pogoda okiem Marka.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto