Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. Kontrole palenisk w piecach centralnego ogrzewania to codzienność. Nie będzie pobłażania dla spalania śmieci

Halina Gajda
Halina Gajda
W Bobowej służby miejskie skontrolują około 60 palenisk w piecach centralnego ogrzewania. Zostały wybrane z terenu całej gminy losowo
W Bobowej służby miejskie skontrolują około 60 palenisk w piecach centralnego ogrzewania. Zostały wybrane z terenu całej gminy losowo Adam Wojnar/zdjęcie ilustracyjne
Około 60 palenisk w budynkach w gminie Bobowa zostanie skontrolowanych w ramach profilaktycznej akcji przestrzegania zakazu spalania odpadów w domowych kotłach centralnego ogrzewania. Żeby było sprawiedliwie, gospodarstwa zostały wylosowane. W Gorlicach podobne kontrole prowadzone są na bieżąco.

W Bobowej wzięli sobie do serca przepisy ustawy antysmogowej. Gmina przeprowadzi wybiórcze kontrole u mieszkańców.

- Planujemy sprawdzić około 60 budynków mieszkalnych – zapowiada Wacław Ligęza, burmistrz gminy.

Żeby było sprawiedliwie i nikt nie mógł powiedzieć „że specjalnie do mnie przyszli”, gospodarstwa zostały komisyjnie wylosowane. Przy okazji skontrolowane zostaną też szamba – czy tam, gdzie jest taki obowiązek, są wywożone regularnie, a właściciel ma na to stosowny dokument. Burmistrz Ligęza, co do palenisk nie ma wielkich obaw.

- Gdy porównać rok 2020 do obecnego, mamy o kilkadziesiąt procent więcej śmieci, więc raczej nie ma obaw, że trafiają one do pieców – ocenia.

Kontrole mają być przeprowadzone do końca tego roku, część już została przeprowadzona. Przynajmniej na razie nie było żadnych rażących uchybień. Nawet jeśli gdzieś się kopciło, to najczęściej wynikało to z braku umiejętności rozpalania, niż utylizowania w ten sposób odpadów domowych.

Co widać w paleniskach miejskich kotłów?

Podobną akcję prowadzi miasto. Tylko w tym sezonie grzewczym straż miejska zajrzała do palenisk i popielników około 150 razy.
- O różnych porach dnia. Zarówno wtedy, gdy w piecu się pali, ale też gdy jest wygaszony – informuje Paulina Setlak, eko-doradca z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Wyniki? Jest lepiej. Mandatów wystawiono tylko kilka i dotyczyły sytuacji, gdy ewidentnie było widać, że w piecu spalane są odpady albo wręcz właściciel sam się do tego przyznał.

Zdarzają się ekointerwencje, że gdzieś zbyt mocno dymi się z komina. Jedni czynią to przez ogólnopolską aplikację, inni dzwonią bezpośrednio do ratusza. Sposób nie ma znaczenia, bo w efekcie i tak na wskazanie miejsce jadą strażnicy miejscy.

- W połowie przypadków są rzeczywiście uzasadnione – przywołuje Krzysztof Tybor, komendant Straży Miejskiej w Gorlicach. - Choć trzeba wiedzieć, że gęsty dym z komina nie musi być wcale oznaką, że ktoś spala w nim odpady – dodaje.

Trzeba bowiem pamiętać, ze palenie w tak zwanych kopciuchach jest jeszcze dopuszczalne, a bywa i tak, że ktoś zwyczajnie nieumiejętnie rozpala. Zresztą, jeszcze na początku tego roku, również do nas trafiały zdjęcia i filmy zrobione na gorlickiej starówce, gdy rynek był spowity dymem, który unosił się z komina jednej z kamienic. I nie wynikało to bynajmniej z palenia śmieciami, a typem pieca. Właściciel go wymienił, problem się więc sam rozwiązał.
- Gdy są wątpliwości, co jest spalane, pobierana jest próbka popiołu, która następnie wysyłana jest do analizy laboratoryjnej – dodaje komendant Tybor.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA - TUTAJ

Że jest lepiej widać na mapach jakości powietrza Airly. Dzisiaj (15 listopada) jest mgliście, wilgotno i zwyczajnie zimno. Mapa miasta jest żółta – jakość powietrza oceniona została na średnią, co może nie jest sytuacją idealną, ale doskonale pamiętamy czasy, gdy przy podobnej aurze większość czujników świeciła na czerwono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto