Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. Kluby, świetlice, ośrodki wsparcia dla seniorów powstają, jak grzyby po deszczu. W Rozdzielu powstanie akademia

Halina Gajda
Halina Gajda
Na bazie nieczynnej szkoły w Rodzielu powstanie akademia dla seniorów. Wkrótce mają rozpocząć się tam prace adaptacyjne
Na bazie nieczynnej szkoły w Rodzielu powstanie akademia dla seniorów. Wkrótce mają rozpocząć się tam prace adaptacyjne fot. Archiuwm UG w Lipinkach
Klub Seniora w dawnej aptece przy 3 Maja, Dom Polsko-Słowacki zamieniony na dzienny dom pobytu również dla nich, pomniejsze kluby w każdej gminie, a teraz kolejny ośrodek, tym razem w Rozdzielu. Powstanie na bazie wygaszonej kilka lat temu szkoły. Ta właśnie została formalnie zlikwidowana, a niedługo do budynku wkroczy ekipa budowlana.

Jak grzyby po deszczu powstają różnego rodzaju ośrodki, kluby, a nawet akademie dla seniorów. Taka właśnie ma powstać w Rozdzielu. Określenie „akademia” jest jak najbardziej na miejscu, bo miejsce ma zająć się liczna jak na takie miejsce, bo około sześćdziesięcioosobowa grupa. Zaawansowane są prace w Gorlicach, w byłym Domu Polsko-Słowackim, który zamieni się na dzienny dom pobytu, a parafia pw. św. Andrzej Boboli złożyła wniosek do władz miasta o wsparcie powołania miejsca, które będzie dedykowane starszym mieszkańcom osiedla Magdalena.

Była szkoła, miało być przedszkole, będzie akademia

Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki, pytany o ideę powołania w Rozdzielu Akademii Seniora nie ukrywa: działamy wedle tego, jakie są możliwości pozyskania zewnętrznych pieniędzy. Trafiła się okazja zdobycia ich na miejsce dla seniora i tym samym wykorzystania opustoszałego budynku szkoły.

- Wartość projektu to prawie 3,5 miliona złotych, a więc naprawdę sporo można zrobić – mówi w rozmowie z nami. - To jedno z najwyższych dofinansowań w Małopolsce – dodaje.

W miejscu Domu Polsko-Słowackiego powstanie Dzienny Dom Seniora

Gorlice. Dom Polsko-Słowacki przekształca się w Dzienny Dom ...

Zapowiada, że budynek zostanie podzielony – większą część zajmą seniorzy i dedykowane im pomieszczenia dla rehabilitacji, różnego typu zajęć, warsztatów, gabinetów. Reszta obiektu zostanie przeznaczona na potrzeby lokalnej OSP oraz społeczności.

- Seniorom przeznaczymy piętro, na parterze będzie można wynająć pomieszczenia na okolicznościowe imprezy czy spotkania – deklaruje.

Szkoła została wygaszona w 2007 roku z racji zbyt małej liczby dzieci. Był pomysł, że na czas remontu lipińskiego przedszkola przenieść tam dzieci.
- Okazało się, że nie ma takiej potrzeby – mówi Rakoczy.
Przetarg na adaptację budynku do nowej rzeczywistości został rozstrzygnięty. Po świętach ma rozpocząć się montaż windy, a po nim reszty prac. Finał prac przewidziany został na połowę roku.

Potrzeba bycia razem w jesieni życia

Od 2019 lat Klub Seniora działa przy ul. 3 Maja w Gorlicach, w pomieszczeniach po niegdysiejszej aptece. Stanisław Gurba z Fundacji Wyjdź z Domu, która prowadzi Klub, w rozmowie z nami mówi bez ogródek: takie miejsca są bardzo potrzebne.

- Zanim wybuchła pandemia i pracowaliśmy pełną parą, nie było w zasadzie tygodnia, by nie pojawiała się jakaś nowa osoba, która deklarowała, że chce uczestniczyć w zajęciach – wspomina. - Teraz, z racji obostrzeń większość naszych działań odbywa się w plenerze, w parku, na spacerach, nordic-walking. Mimo to, zainteresowanie nie maleje. Po prostu ci ludzie potrzebują siebie nawzajem, bycia w towarzystwie, robienia czegoś wspólnie, nawet gdyby to miała być błahostka – dodaje.

Iwona Tumidajewicz, szefowa Ośrodka Kultury w Sękowej potwierdza trend.
- Najwięcej telefonów o to kiedy ruszymy z zajęciami mamy od seniorów – opowiada. - Dla nich każde takie spotkanie jest nie tylko formą relaksu, ale i swoistej psychoterapii – dodaje.

Kolejne dwa punkty na mapie miasta

Ostatnio do władz miasta wpłynął wniosek o parafii pw. św. Andrzeja Boboli w sprawie wsparcia budowy altany. Dla seniorów oczywiście.

- W Gorlicach jest niewiele miejsc do spotkań w otwartej przestrzeni, w której można by było odpocząć na łonie natury, obserwować z bliska przyrodę, a jednocześnie tworzyć wspólnotę mieszkańców, przede wszystkim osób starszych. Zamknięcie w mieście szczególnie dało się we znaki w czasie pandemii, gdy mieszkańcy zostali skazani na samotność w betonowym mieście. Nastąpiła izolacja i wykluczenie ludzi w podeszłym wieku – argumentują inicjatorzy przedsięwzięcia.

Władze miasta uznały, że właściwym będzie przychylenie się do inicjatywy. Burmistrz wydał decyzję o przekazaniu na ten cel wnioskowanych 1800 złotych.

Tymczasem w Domu Polsko-Słowackim trwa remontowa rewolucja. Placówka formalnie przestała istnieć, nie będzie już przyczółkiem stricte kulturalnym na mapie miasta, bo zmieni się w dzienny dom pobyty dla seniorów. Idea podobna, jak w przypadku Rozdziela – warsztaty, zajęcia, szeroko rozumiana rehabilitacja. O koncepcji powołania takiego miejsca rozmawialiśmy z lek. med. Tomaszem Płatkiem, szefem oddziału geriatrycznego w gorlickim szpitalu.

- To jest bardzo dobry kierunek – mówił z przekonaniem. - Mam doświadczenie w pracy w takim ośrodku w Wysowej. Największa zaleta to fakt, że mogą oni po prostu wyjść z domu, znaleźć się wśród ludzi – podkreślał.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto