W gminie Biecz już w 2016 roku pozyskano środki i rozpoczęto remont drogi łączącej dwa powiaty z Rożnowic w stronę Ołpin. Teraz nadszedł czas na kolejne odcinki.
Dalsza cześć remotu
- Ta droga jest obecnie mocno zdegradowana – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Są tam liczne pęknięcia i ubytki nawierzchni. Oczywiście główny problem dotyczy tych fragmentów, które nie były remontowane w poprzednich latach – dodaje.
Poprzedni remont objął odcinek o długości 920 metrów, teraz jest tego znacznie więcej, bo blisko 2,1 kilometra. Gmina dostała na te prace 60 procent dofinansowania.
- Zgodnie z kosztorysem, powinniśmy wydać 1,27 miliona złotych - stwierdza burmistrz. - W tej chwili staramy się o zabezpieczenie naszego wkładu, czyli około 500 tysięcy złotych – dodaje.
Prace, które zaplanowano, podzielone są na trzy etapy, a ich finał powinien nastąpić w 2025 roku.
Kasa również na inne drogi
Największym beneficjentem tego rozdania funduszy okazał się powiat gorlicki, który zaplanował przebudowę drogi Jankowa-Lipniczki. Dofinansowanie to 50 procent, a zaplanowany koszt to 3,1 miliona złotych. W gminie Bobowa, na której terenie znajduje się ta droga, wyremontowane zostaną jeszcze dwie drogi gminne - jedna w Bobowej, druga w Siedliskach. Te remonty będą kosztowały trochę ponad milion złotych, a z funduszu będzie dofinansowanie na poziomie 60 procent.
Kasę dostaną też gminy Uście Gorlickie i wiejska Gorlice. W tej pierwszej za 217 tysięcy z dofinansowaniem 80 procent wyremontują drogę z Uścia w kierunku Odernego, a w tej drugiej ponad 760 tysięcy wydadzą na drogę z Dominikowic w kierunku Męciny. Ta ostatnia gmina dostanie 65 procent dofinansowania swojej drogowej inwestycji.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg działa od 2019 r. Dzięki niemu w całej Polsce udało się zrealizować inwestycje o długości ponad 18 tys. km. Polski rząd przeznaczył na ten cel prawie 13 mld zł do 2022 r., a zgodnie z planem na 2023 r. kwota sięgnie ponad 15,3 mld zł.
- Przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym to budowa potencjału od podstaw - mówi Łukasz Kmita, wojewoda Młopolski. - Znacznie przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o rozwój sieci dróg powiatowych i gminnych. To one są ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki. To one przyczyniają się do poprawy poziomu życia obywateli - podkreśla.
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?