MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie. Blisko 6,4 miliona złotych zostanie wydane na remonty dróg gminnych i powiatowych. Jest kasa z rządowego funduszu

Lech Klimek
Lech Klimek
Ponad 900 metrów drogi z Rożnowic do Ołpin wyremontowano dzięki funduszom pozyskanym w 2016 roku, teraz remontu doczeka się ponad 2 kilometry
Ponad 900 metrów drogi z Rożnowic do Ołpin wyremontowano dzięki funduszom pozyskanym w 2016 roku, teraz remontu doczeka się ponad 2 kilometry UG Biecz
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg znów sypnął kasą w stronę naszego powiatu. Dzięki tym środkom zostaną wyremontowane głównie drogi gminne, ale i jedna z powiatowych doczekała się swojej kolejności.

W gminie Biecz już w 2016 roku pozyskano środki i rozpoczęto remont drogi łączącej dwa powiaty z Rożnowic w stronę Ołpin. Teraz nadszedł czas na kolejne odcinki.

Dalsza cześć remotu

- Ta droga jest obecnie mocno zdegradowana – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Są tam liczne pęknięcia i ubytki nawierzchni. Oczywiście główny problem dotyczy tych fragmentów, które nie były remontowane w poprzednich latach – dodaje.

Poprzedni remont objął odcinek o długości 920 metrów, teraz jest tego znacznie więcej, bo blisko 2,1 kilometra. Gmina dostała na te prace 60 procent dofinansowania.

- Zgodnie z kosztorysem, powinniśmy wydać 1,27 miliona złotych - stwierdza burmistrz. - W tej chwili staramy się o zabezpieczenie naszego wkładu, czyli około 500 tysięcy złotych – dodaje.

Prace, które zaplanowano, podzielone są na trzy etapy, a ich finał powinien nastąpić w 2025 roku.

Kasa również na inne drogi

Największym beneficjentem tego rozdania funduszy okazał się powiat gorlicki, który zaplanował przebudowę drogi Jankowa-Lipniczki. Dofinansowanie to 50 procent, a zaplanowany koszt to 3,1 miliona złotych. W gminie Bobowa, na której terenie znajduje się ta droga, wyremontowane zostaną jeszcze dwie drogi gminne - jedna w Bobowej, druga w Siedliskach. Te remonty będą kosztowały trochę ponad milion złotych, a z funduszu będzie dofinansowanie na poziomie 60 procent.

Kasę dostaną też gminy Uście Gorlickie i wiejska Gorlice. W tej pierwszej za 217 tysięcy z dofinansowaniem 80 procent wyremontują drogę z Uścia w kierunku Odernego, a w tej drugiej ponad 760 tysięcy wydadzą na drogę z Dominikowic w kierunku Męciny. Ta ostatnia gmina dostanie 65 procent dofinansowania swojej drogowej inwestycji.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg działa od 2019 r. Dzięki niemu w całej Polsce udało się zrealizować inwestycje o długości ponad 18 tys. km. Polski rząd przeznaczył na ten cel prawie 13 mld zł do 2022 r., a zgodnie z planem na 2023 r. kwota sięgnie ponad 15,3 mld zł.

- Przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym to budowa potencjału od podstaw - mówi Łukasz Kmita, wojewoda Młopolski. - Znacznie przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o rozwój sieci dróg powiatowych i gminnych. To one są ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki. To one przyczyniają się do poprawy poziomu życia obywateli - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto