Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: za mało uczniów, za dużo nauczycieli

Magdalena Jadach
Klasy są coraz mniejsze. Zdarza się nawet, że niektórych oddziałów się nie tworzy, bo brakuje uczniów
Klasy są coraz mniejsze. Zdarza się nawet, że niektórych oddziałów się nie tworzy, bo brakuje uczniów fot. magdalena jadach
Niż demograficzny jest główną przyczyną coraz większego bezrobocia wśród nauczycieli. Na jedno wolne miejsce pracy w gorlickich szkołach zgłasza się nawet kilkadziesiąt osób. Taka sytuacja jest zarówno w mieście, jak i w mniejszych miejscowościach. Wszędzie młodzi nauczyciele są odsyłani z kwitkiem. Nie ma dla nich pracy.

Aleksandra Nowak, rzeczniczka prasowa kuratora oświaty w Krakowie, ma wyjaśnienie tej sytuacji.

- Ponad połowa wychowawców w naszym województwie, to nauczyciele dyplomowani. Takich pracowników się nie zwalnia. Napływ młodej kadry do tego zawodu jest na poziomie pięciu procent. To prawie nic. Ci, którzy już pracują, zostają w szkole na lata. Młodsi nie mają więc gdzie zacząć zdobywać doświadczenia - wyjaśnia Aleksandra Nowak.

Przeczytaj także: Gorlice: galeria handlowa w mieście w przyszłym roku?

Do tego dochodzi także niż demograficzny. Z roku na rok jest coraz mniej uczniów. Powstaje więc coraz mniej klas. Problem z utrzymaniem etatu mają nawet doświadczeni nauczyciele. Przy takim układzie ci, którzy są dopiero po studiach, nie mają szans na etat w szkole. Alfred Biernacki, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, również musi odmawiać młodym nauczycielom.

- Jest coraz mniej dzieci, a szkoły pedagogiczne kształcą nową kadrę. Regularnie przychodzą do mnie ludzie w sprawie pracy. Niestety, nie mam dla nich dobrych wiadomości. Nie mam ich gdzie zatrudnić - rozkłada ręce dyrektor szkoły.

W Zespole Szkół nr 2 w Bieczu sytuacja wygląda identycznie. Maria Ludwin, sekretarz szkoły, także nie ma dobrych wieści dla tych, którzy chcieliby tam pracować.

- Wszystkie podanie zbieramy w teczce. Jest już pękata. Szkoda mi tych młodych ludzi, którym muszę odmawiać i pozbawiać marzeń. Mamy wymieniony skład. Nikt nie jest przed emeryturą, więc nie zanosi się, żeby miało się zrobić wolne miejsce - wyjaśnia sekretarz szkoły.

Jeszcze kilka lat temu były kierunki, których ukończenie dawało gwarancję znalezienia pracy. Dzisiaj już tak nie jest. Aleksandra Nowak mówi jak zmieniła się sytuacja nauczycieli.

- Dziesięć lat temu absolwenci anglistyki mieli gwarantowane zatrudnienie. Byli poszukiwani na rynku pracy. Dziś nawet taki kierunek nie daje żadnej pewności - wyjaśnia rzeczniczka kuratorium.

Dyrektorzy szkół mają kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Coraz częściej zdarza się, że zatrudniają dwie osoby na pół etatu. Młodzi nauczyciele rywalizują o to samo stanowisko. Po roku jeden z nich odpada. Zostaje lepszy. Rywalizację widać w wielu szkołach powiatu gorlickiego.

A może to Ciebie szukamy? Zostań miss internetu województwa małopolskiego

Wybierz burmistrza Gorlic! Oddaj głos już dziś!

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

Sportowetempo.pl. U nas wszystko gra.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto