Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Za blisko 15 milionów powstaną nowe ośrodki dla seniorów

Lech Klimek
Lech Klimek
Seniorzy z gminy Łużna mają już swój klub, teraz powstanie tam jeszcze ośrodek wsparcia i aktywizacji dla 45 osób
Seniorzy z gminy Łużna mają już swój klub, teraz powstanie tam jeszcze ośrodek wsparcia i aktywizacji dla 45 osób B.Serafin/Łużna24
Wiadomo, że człowiek aktywny jest zdrowszy i pełen życia, tryska energią. Zwłaszcza seniorzy powinni zainteresować się zajęciami usprawniającymi ciało, żeby dłużej zachować zdrowie. Z myślą właśnie o nich na terenie powiatu powstanie kilka ośrodków. Już jest na to gruba kasa, dobrze ponad 10 milionów złotych.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Już wiadomo, że na terenie naszego powiatu powstanie kilka ośrodków wsparcia i aktywizacji osób starszych.
- To jest bardzo dobry kierunek - mówi Tomasz Płatek, lekarz kierujący odziałem geriatrycznym gorlickiego szpitala. - Mam doświadczenie w pracy w takim ośrodku w Wysowej. To, mówiąc trochę żartem, było takie przedszkole dla seniorów. Największa zaleta to fakt, że mogą oni po prostu wyjść z domu znaleźć się wśród ludzi - dodaje.
Jako przykład podaje panią z Hańczowej, która z zachwytem mówiła o tym, że może uczestniczyć w zajęciach.
- Opowiadała, że wcześniej siedziała sama w domu i patrzyła przez okno, czekając na domowników, którzy pojechali do pracy - relacjonuje. - Uczestnictwo w zajęciach, z tej smutnej początkowo kobiety, zrobiło pełną radości starszą panią - podkreśla.
Dla lekarza geriatry ośrodki dla seniorów mają też jeszcze jedna pozytywna właściwość.
- My na oddziale możemy ustawić seniorom dawki potrzebnych im leków - mówi. - Jednak oni powinni przebywać w swoich środowiskach, a nie w szpitalnych salach. Działanie taki ośrodków to też wsparcie tego, co my robimy. Rehabilitacja, a może nawet bardziej aktywizacja, naprawdę pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia. Ten pomysł ma same zalety - podkreśla.

Remonty to podstawa

Pieniądze, które trafią do samorządów naszego powiatu, zostaną przeznaczane zarówno na remonty, jak i na samą działalność ośrodków.
- Nasz ośrodek najprawdopodobniej powstanie w pomieszczeniach zajmowanych obecnie przez Dom Polsko Słowacki - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - To świetna lokalizacja, tym bardziej, że DP-S chcemy przenieść do Gorlickiego Centrum Kulturu, w którego strukturach i tak ta jednostka działa. Dostaliśmy ponad 2,1 miliona dofinansowania. Spokojnie wystarczy zarówno na dostosowanie pomieszczeń do tego rodzaju działalności, jak i na prowadzenie zajęć dla seniorów – podkreśla.
Cały projekt ma kosztować 2,3 miliona złotych i zgodnie z miejskim planem ośrodek powinien ruszyć od stycznia przyszłego roku. W gminie Łużna będzie znacznie szybciej, bo już w kwietniu. Ta gmina postawiła na współpracę ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym Wsi Ropica Polska. Na ośrodek wydadzą 1,37 mln złotych a dofinansowanie to 1,26 mln.
- Wspólnie napisaliśmy wniosek - mówi Beata Kraus, wiceprezeska stowarzyszenia. - Nazywa się Biesna dla Seniorów, bo właśnie w tej wsi będzie baza ośrodka - dodaje.
To dobry wybór, gdyż niedawno oddano tam do użytku bardzo nowoczesny budynek Wiejskiego Domu Kultury.
- W tej chwili mamy zapewnione finansowanie działania na około półtora roku – mówi Beata Kraus. - Szukamy możliwości, by utrzymać ośrodek dłużnej. Jestem przekonana, że to się uda - dodaje..
W Bobowej postawili na niedawno przejęty przez samorząd dom kultury w Brzanie. Gmina dostała 3,4 mln, a z własnej kasy dokłada jeszcze 270 tys. złotych.
- Budynek wymaga sporo nakładów wewnątrz - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Pomieszczenia, które zaadoptujemy na potrzeby ośrodka, zyskają nową funkcjonalność w pełni dostosowana do potrzeb osób starszych - zaznacza.
Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki też cieszy się z pozyskanych funduszy. Jego gmina mam na realizacje projektu ponad 3,4 mil zł, z czego ponad 3,2 mln to dotacja z urzędu Marszałkowskiego. Na potrzeby seniorów dotowane zostaną pomieszczenia wyłączonej z użytkowania szkoły.
- Dostosowanie pomieszczeń będzie nas kosztowało około 370 tysięcy – mówi wójt.
Blisko 3 miliony złotych trafi też do gminy Sękowa.

Rehabilitacja i aktywizacja

Wszystkie nowe ośrodki będą działać podobnie. Seniorzy będą mogli skorzystać z pomocy choćby terapeutów, psychologa, fizjoterapeuty czy rehabilitanta. Do ich dyspozycji będą też pracownicy socjalni, logopeda czy dietetyk.
- Chcemy zakupić profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny, taki jakim dysponują specjalistyczne ośrodki - podkreślają zgodnie samorządowcy.
Większość podopiecznych będzie korzystać z pomocy w siedzibach ośrodków, jednak dla tych, którzy nie będą, w stanie się tam dostać, nawet zapienionym transportem będzie opcja wizyt domowych.
- W naszym przypadku do Biesnej powinno dojechać 30 osób, a kolejne 15 odwiedzimy w domach - mówi Beata Kraus.
Podobnie będzie również w pozostałych gminach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Za blisko 15 milionów powstaną nowe ośrodki dla seniorów - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto